Goran Tešović: “Trajanje imunosti protiv covida priličan je problem”

Autor:

15.07.2021., Zagreb - Goran Tesovic, Pročelnik Zavoda za infektivne bolesti djece bolnice Fran Mihaljevic.

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Goran Tešović, infektolog pedijatar, nedavno je proveo istraživanje o stavovima roditelja djece i adolescenata te trudnica o cijepljenu protiv covida u tri klinička središta – Zagrebu, Osijeku i Splitu. rezultati su, rekao je u subotu za HRT, loši.

“Anketirali smo preko 950 roditelja od 20 do 60 godina. U Zagrebu bi oko 20 posto njih cijepilo djecu protiv COVIDA, u Osijeku 16 posto, a u Splitu 14 posto. Drugi jasno ističu negativan stav prema cijepljenju ili su u skupini koja nema izražen stav ili oklijevaju pri donošenju odluke”, rekao je Tešović.

Istaknuo je kako im se čini da je glavni razlog za necijepljenje – generalna percepcija da covid u djece nije teška bolest. “To se primjećuje i kod cijepljenje i protiv drugih bolesti posljednjih desetljeća. Tu je razlog drugačiji jer su neke bolesti nestale zahvaljujući sustavnom cijepljenju, ali upravo je percepcija kako se radi o bolestima koje ni ne treba prevenirati jer nisu opasne, glavni razlog za to da netko ne želi cijepiti. Naravno tu su i drugi razlozi kao što su nepovjerenje u cjepivo, strah od nuspojava”, istaknuo je.

U usporedbi sa susjednim zamljama, dodao je Tešović za HRT, Hrvatska stoji dobro. Kad je riječ o cijepljenju trudnica protiv COVIDA, Tešović je rekao kako su i tu rezultati loši.

“Jedva oko dvadesetak posto trudnica je mišljenja da bi se trudnice trebale cijepiti. Njih 75 posto misli da se ne trebaju cijepiti i kao razlog tome ističu nepovjerenje u cjepivo i strah od nuspojava i za sebe i za plod koji nose. Međutim, preko 70 posto njih misli da je COVID u trudnoći teža bolest”, istaknuo je.

Rekao je da ne želi nikoga plašiti, ali, navodi, postoji bojazan da će se bolesti koje su iskorijenjene vratiti. “Postoje recentni primjeri ospica, u kojima smo mi dobro prošli, ali neke južne europske zemlje se time ne mogu pohvaliti. Bilo je poprilično mrtvih i u Bugarskoj, Srbiji, Rumunjskoj, ali i u Italiji. Mi smo relativno dobro prošli zahvaljujući činjenici da su naši cijepni obuhvati oko 90 posto, ali oboljelih smo imali”, rekao je.

Komentirajući što nam donosi jesen kad je covi u pitanju, Tešović je rekao da je duljina trajanja imunosti protiv COVIDA priličan problem, jer je kratkotrajna.

“To što sad imamo cijepljenost populacije na razini 60 posto neće imati utjecaj na ono što će se ili se neće dogoditi na jesen. Jesen će biti karakterizirana većim brojem oboljelih nego ih je sada. Notorna je činjenica da je virus prisutan u populaciji, da cirkulira samo su brojevi sada manji što je posljedica nedavno preboljelog virusa u velikom broju populacije, ali i toga što zbog toplijeg vremena manje boravimo u zatvorenim prostorima. Činjenica da su se mjere socijalnog distaniciranja privremeno odbacile i da je nošenje maski ukinuto, posljedica je da imamo više oboljelih nego tjedan ili dva prije dok smo još nosili zaštitne maske”, zaključio je Tešović.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.