Godina dana od plasmana Vatrenih u finale SP-a

Moskva: Hrvatska i Engleska u polufinalu na Svjetskom prvenstvu Moskva: Hrvatska i Engleska u polufinalu na Svjetskom prvenstvu 11.07.2018., stadion Luznjiki, Moskva, Rusija - Svjetsko nogometno prvenstvo 2018., polufinale, Hrvatska - Engleska. Mario Mandzukic u drugom produzetku zabio za vodstvo 2:1. Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Igor Kralj/PIXSELL

Prije točno godinu dana hrvatska nogometna reprezentacija ostvarila je povijesni uspjeh i plasirala se u finale Svjetskog prvenstva. Izabranici Zlatka Dalića tog su 11. srpnja 2018. u Moskvi nakon produžetaka slavili protiv Engleske sa 2:1.

Bila je to još jedna utakmica koja je navijačima ‘žderala’ živce. Englesku je u vodstvo doveo Trippier već u petoj minuti odlično izvedenim slobodnim udarcem. Hrvatska je izjednačila preko Perišića u 68. minuti, a regularni dio završio je bez pobjednika.

Kako su ‘Vatreni’ u osmini finala i četvrtfinalu prošli nakon jedanaesteraca, Hrvatska se spremala za još jednu dramu. Ali, sve dvojbe otklonio je Mario Mandžukić u 109. minuti, kada je iskoristio Perišićevu asistenciju i nepažnju engleske obrane, i pogodio za ogromno slavlje na stadionu u Moskvi, ali i cijeloj Hrvatskoj.

Velikih problema imao je izbornik Zlatko Dalić tijekom utakmice. “Htio sam mijenjati igrače, ali nitko nije želio izaći, svi su govorili da mogu. To je karakter. Zbog toga hvala i liječnicima i fizioterapeutima. Neki igrači su igrali s ozljedama, a dvojica su bila takoreći s pola noge, ali to se nije vidjelo”, isričao je lani za HRT nakon utakmice.

“Nismo svjesni što smo napravili, ovo je čudo. Ma nije čudo, ovo mogu samo velike momčadi. Nakon vodstva Engleza uspjeli smo se vratiti i pobijediti. Najveći pritisak je bio u osmini finala, a sada uživamo u igri, igramo kao lavovi”, poručio je Mandžukić.

Slavlje diljem Hrvatske započelo je nakon posljednjeg sučevog zvižduka. Iako ‘Vatreni u finalu nisu uspjeli svladati Francuze, osvarili su nevjerojatan uspjeh, a baš kao svjetske prvake Hrvatske ih je dočekala nekoliko dana kasnije. Procjenjuje se kako je na ulicama Zagreba bilo više od pola milijuna ljudi, koji su sa svojim herojima slavili srebro zlatnog sjaja.