Gdje je novi Zakon o pobačaju? Jadranka Kosor: “Unutarnji neprijatelji!”

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

Bivša hrvatska premijerka Jadranka Kosor u petak je na Twitteru podsjetila da se približava šesta obljetnica otkako je Ustavni sud Vladi i Saboru naredio donošenje novog Zakona o pobačaju.

Na snazi je, dodaje, i dalje zakon iz 1978. godine. “Unutarnji neprijatelji”, napisala je Jadranka Kosor.

Premijer Andrej Plenković nedavno je izjavio da neki akteri rade na demontaži države i svih institucija, i to sustavno – idu salama-taktikom i režu feticu po feticu svakih mjesec dana, a cilj im je ugroziti ulazak Hrvatske u Schengen i europodručje. No, Plenković nije precizirao tk0 su ti unutarnji neprijatelji koji Hrvatskoj žele toliko zla.

Podsjetimo, Ustavni je sud naložio Saboru 2017. da u roku dvije godine osuvremeni Zakon o pobačaju.

Dvogodišnji rok za to istekao je u veljači 2019. i tim je povodom predsjednik Sabora Gordan Jandroković dopisom informirao Ustavni sud da je ‘prekid trudnoće kompleksno etičko, medicinsko, znanstveno, svjetonazorsko i pravno pitanje’ te da ‘donošenje novog zakona nije bilo moguće’.

Ujedno je izvijestio Ustavni sud da je ‘Vlada, kao jedan od ovlaštenih predlagatelja, pokrenula niz aktivnosti s ciljem buduće pravne regulacije navedenog pitanja’. Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović uzvratio mu je da ‘to nije dobra poruka’ zato što svaka pravna i fizička osoba u Hrvatskoj, uključujući i Sabor, ‘mora poštovati odluke Ustavnog suda koje su obvezatne’.

Kazne – nema. “Neće se ništa bitno dogoditi, osim što Vlada riskira političku odgovornost da ne poštuje odluke Ustavnog suda. Osim političke odgovornosti da se ne poštuju odluke Ustavnog suda, nema sankcija – zato što je Ustavni sud proglasio da je sadašnji zakon u skladu s Ustavom i prekidi trudnoće obavljat će se prema zakonu koji je star 40 godina”, rekao je 2019. Šeparović.

Predsjednik saborskog Kluba HDZ-a Branko Bačić izjavio je u svibnju ove godine da dok se unutar vladajuće većine ne usuglase oko prijedloga zakona o medicinskom postupku prekida trudnoće taj zakon neće doći na dnevni red Hrvatskog sabora.

Koncem svibnja ustavni stručnjak Đorđe Gardašević u intervjuu za Nacional rekao je: “Sa stručne strane, tehničko ustavno-pravno pitanje je što Ustavni sud u takvoj situaciji može učiniti? Ustavni sud može reći što je ustavno, a što neustavno. Mogao je ukinuti postojeći zakon iz 1978. ili ga ostaviti na snazi. Sud je odlučio da taj zakon nije neustavan, dakle ostavio ga je na snazi, ali je ipak naložio Saboru da ga u roku od dvije godine poboljša i osuvremeni. Sabor to, međutim, do danas nije učinio”, rekao je Gardašević.

Objasnio je da, tehnički gledano, Sud ovdje svoju ulogu tumači aktivistički, što – napominje – ne mora uvijek biti loše, ali mu, smatra, nedostaje sredstvo da prisili Sabor na djelovanje. “Eto posla za doradu Ustava i Ustavnog zakona o Ustavnom sudu. No mislim da je Sabor ipak ovdje trebao djelovati, kao i što je trebao reagirati na davno upozorenje Ustavnog suda o problemu jednakosti prava glasa u vezi izbornih jedinica”, rekao je Gardašević.

Gardašević o Zakonu o pobačaju: “Ustavnom sudu nedostaje sredstvo da prisili Sabor na djelovanje”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.