Gates: “S covidom smo imali sreće, idući virus mogao bi dovesti do ‘kraja društva'”

Autor:

epa09972368 Bill Gates, Co-Chair of the Bill & Melinda Gates Foundation attends a session at the 51st annual meeting of the World Economic Forum (WEF) in Davos, Switzerland, 24 May 2022. The forum has been postponed due to the COVID-19 pandemic and was rescheduled to early summer. The meeting brings together entrepreneurs, scientists, corporate and political leaders in Davos under the topic 'History at a Turning Point: Government Policies and Business Strategies' from 22 to 26 May 2022.  EPA/GIAN EHRENZELLER

EPA/GIAN EHRENZELLER

U smislu ljudskih života i gospodarskih aktivnosti cijena pandemije koronavirusa je nevjerojatna. No, Bill Gates smatra da je čovječanstvo imalo sreće što virus nije bio još razorniji.

“S obzirom na udio ove pandemije od 20 milijuna mrtvih u cijelom svijetu, milijun u SAD-u, a moglo je biti i mnogo smrtonosnije. Imali smo sreće da je stopa smrtnosti po slučaju bila otprilike 0,2 posto”, rekao je Gates u razgovoru za TIME.

Dok je službeni globalni broj umrlih od COVID-19 oko 6,3 milijuna, stručnjaci procjenjuju da je stvarni broj smrtnih slučajeva puno veći. U svibnju je Svjetska zdravstvena organizacija procijenila da je bilo oko 14,9 milijuna viška smrtnih slučajeva povezanih s pandemijom u 2020. i 2021. godini.

Gates vjeruje da, ako se pojavi još jedan virus sa sličnom virulentnošću, ali s mnogo većom stopom smrtnosti – recimo, 5% – to bi mogao biti ‘kraj društva’. Vjeruje i da bi mnogi od nas mogli doživjeti sljedeću pandemiju. “Šanse za još jednu pandemiju u sljedećih 20 godina, bilo prirodne ili namjerne, rekao bih, su preko 50 posto”, rekao je.

Kako Gates objasnio u intervjuu za TIME, pandemija COVID-19 stvorila je jedinstvenu priliku da spriječi da se još jedna pandemija ikada više dogodi – ali samo ako je svijet spreman na ključna ulaganja. Konkretno, to znači poboljšanje tehnologije, uključujući cjepiva, terapije i dijagnostiku; izgradnja zdravstvenih sustava; i poboljšanje globalnog praćenja bolesti.

Gates je naglasio da su te promjene nužne i u bogatim i u siromašnim zemljama, kako bi se osiguralo da znanstvenici posvuda imaju resurse koji su im potrebni da upozore na rastuće epidemije i da ih stave pod kontrolu u roku od samo 100 dana.

Kako bi poboljšao globalno praćenje bolesti, Gates se zalaže za stvaranje, kako on naziva, tima za “Globalni odgovor na epidemiju i mobilizaciju”, koji bi se sastojao od 3000 stručnjaka za zarazne bolesti i kojim bi upravljala Svjetska zdravstvena organizacija. Između ostalih aktivnosti, grupa bi pomogla u vođenju vježbi o izbijanju bolesti u zemljama kako bi se testirala njihova spremnost.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.