Francuzima olimpijsko zlato u odbojci

epa09398257 Members of the France men's volleyball team react winning a point during the third set of the men's seminfinal match between Argentina and France of the Volleyball events of the Tokyo 2020 Olympic Games, at Ariake Arena in Tokyo, Japan, 05 August 2021.  EPA/MICHAEL REYNOLDS

EPA/MICHAEL REYNOLDS

Francuska muška odbojkaška reprezentacija osvojila je naslov olimpijskog pobjendika nakon što je u finalu u Tokiju svladala Rusiju sa 3-2 (25-23, 25-17, 21-25, 21-25, 15-12).

Ovo je prva olimpijska medalja za Francusku i odmah zlatna, dok je za Rusiju obo peto odličje od raspada SSSR-a, a drugo srebro.

Francuska je u prvom setu ostvarila veliki preokret, serijom 7-1 stigla je od 18-22 do 25-23, da bi u drugom setu nastavila tamo gdje je stala u završnici prvog i lako ga riješila u svoju korist sa 25-17. Ruski izbornik Tupomas Sammelvuo se nakon drugog seta odlučio za dvije izmjene, na poziciji tehničara je Kobzara zamijenio Pankov, a na mjestu napadača umjesto Volkova je ušao Podlesnih. To je dalo rezultata te se Rusija vratila u utakmicu osvojivši treći i četvrti set sa po 25-21.

Krenula je Rusija bolje i u odlučujući peti set povevši sa 3-0, no Francuska se već do sredine seta vratila da bi se ključnim pokazao as Jeana Patryja za 13-11, prednost koju Francuska više nije ispuštala.

Sjajan je u sastavu Francuske bio Earvin Ngapeth sa 26 poena, Patry je dodao 15, dok su kod Rusije najučinkovitiji bili Maksim Mihajlov sa 21 i Jegor Kljuka sa 20 poena.

Broncu je osvojila Argentina koja je ranije u subotu svladala branitelja naslova Brazil sa 3-2 (25-23, 20-25, 20-25, 25-17, 15-13).