Francuska na startu pobijedila američku NBA selekciju, briljirao Evan Fournier

Američka košarkaška reprezentacija ipak nije nedodirljiva – dokazali su to Francuzi već u prvom kolu olimpijskog turnira. Pobijedili su Francuzi uvijek favorizirane Amerikance sa 83-76 i tako najavili zanimljivu borbu za medalje.

Amerikanci su krenuli jako, nakon 10 minuta imali su prednost 22-15, krajem prvog poluvremena 45-35 a početkom drugog 49-39. Ipak, Francuzi se nisu predavali, poveli su 55-54, do kraja trećeg perioda 62-56. Amerikanci se opet vraćaju i idu na +7, bilo je 74-67 na 3:40 prije kraja. Izgledalo je da je gotovo, ali Amerikanci su do kraja ostali bez koša iz igre. Francuska tada radi seriju 14-0 (!) i odlazi 15 sekundi prije kraja na nedostižnih 81-74.

Samo 36 posto preciznosti šuta iz igre govori da Amerikanci nisu bili spremni na obranu kakvu igraju Europljani. Evan Fournier je odigrao sjajnu utakmicu sa 28 koševa (11/22), Rudy Gobert dao je 14 koševa i skočio 9 puta, Nando de Colo 13 koševa. Jrue Holiday sa 18 koševa ali i šutem 5/13 najefikasniji kod Amerikanaca, Bam Adebayo 12 koševa i 10 skokova, Lillard 11 koševa (šut 3/10), Durant koji je rano ušao u probleme sa osobnim prekršajima pa je igrao samo 20 minuta upisao je 10 koševa (4/12).

U Skupini A sada Francuska i Češka imaju pobjedu, Iran i SAD poraz. U sljedećem kolu u srijedu Sjedinjene države igraju protiv Irana, Češka protiv Francuske.