FOOTBALL LEAKS 2019.: Zbog mladog hrvatskog vratara upitan transfer nove zvijezde svjetskog nogometa

Autor:

04.09.2013., Zagreb - Djecak Karlo Ziger, golman NK Zagreb koji ide u Chelsea. r"nPhoto: Goran Stanzl/PIXSELL

Goran Stanzl/PIXSELL

Objavljeno u Nacionalu br. 1095, 16. travanj 2019.

Bayern München bio je spreman platiti više od 30 milijuna eura za 18-godišnjeg Calluma Hudson-Odoija, ali transfer je zaustavljen nakon otkrića Nacionala unutar EIC grupe da je Chelsea grubo kršio pravila transfera mladih igrača, među kojima je i mladi hrvatski reprezentativac Karlo Žiger

Nogometni klub Chelsea navodno je u tajnosti potpisivao ugovore s maloljetnim igračima. To bi moglo imati izravne posljedice i na regrutiranja za njemački Bayern München.

Njemački nogometni klub Bayern München odlučan je u pridobivanju Calluma Hudson-Odoija u svoj tim. Engleski nogometaš iz FC Chelseaja, nevjerojatno brz krilni napadač i jak dribler, koji ima samo 18 godina, vrlo vjerojatno je savršeni nasljednik Francka Ribéryja. Prvak njemačke Bundeslige spreman je platiti više od 30 milijuna eura za Hudson-Odoija, ali transfer je trenutno u opasnosti zbog Chelseajevih poslova s 29 maloljetnih igrača.

Dokumenti zviždačke platforme Football Leaks bacaju svjetlo na velike novčane ponude kojima je klub Premier lige privlačio djecu, pritisak koji su vršili na njihove roditelje i grubo kršenje pravila nogometne federacije.

FC Chelsea jedan je od prvih engleskih nogometnih klubova koji su se katapultirali u vrh tablice kroz više od milijardu eura ulaganja. Ruski oligarh Roman Abramovič kupio je klub prije 16 godina i ubrzo je Chelsea postao jedan od najuspješnijih klubova u Europi i pionir globalne utrke za najvećim talentima. Kako bi prikrili neprikladne poslove s mladim igračima, čini se da su lagali o njihovim osobnim podacima. Osim toga, surađivali su s drugim većim engleskim klubovima u organizaciji utakmica u neprovjerenoj paralelnoj ligi.

Slučaj hrvatskog vratara Karla Žigera ogledni je primjer Chelseajeva tretmana mladih nogometaša. Kada su Chelseajevi skauti otkrili tog visokog vratara, njegov transfer u klub nije bio dopušten. Pravila krovne nogometne organizacije FIFA-e zabranjuju maloljetnicima mlađima od 16 godina potpisivanje za klubove izvan nacionalnih granica.

Međutim, materijali Football Leaksa sadrže nacrt ugovora iz proljeća 2014. u kojem je FC Chelsea obvezao hrvatskog igrača takozvanim ugovorom o stipendiranju s početkom u srpnju 2017. godine. U dokumentima se navodi da je Žiger u trenutku potpisivanja ugovora upravo bio napunio 12 godina, a prema pravilima Premier lige zabranjeno je mamiti maloljetnike novcem.

Karlo Žiger je u trenutku potpisivanja ugovora upravo bio napunio 12 godina, a prema pravilima Premier lige zabranjeno je mamiti maloljetnike novcem

Elektronske poruke razmijenjene između Chelseajeva odvjetnika i vanjskog savjetnika otkrivaju koliko prevarantski posao s takvim ugovorima može biti. S obzirom na činjenicu da se maloljetnike ne može smatrati odgovornima za svoje potpise, pokušavali su vršiti pritisak na roditelje ili skrbnike i na njih prebaciti odgovornost. “Svrha sporazuma bila je uvjeriti roditelje da su osobno obvezni osigurati da igrač potpiše s Chelseajem te da ne može potpisati za druge”, izjavio je odvjetnik. Doimao se uvjerenim da će u tome uspjeti: “Roditelji će potpisati što god mi pred njih stavili.”

Sljedeći ugovori pokazuju da su roditelji popustili pritisku i proglasili se “bezuvjetno i neopozivo” odgovornima za sve troškove koji bi mogli proizići iz odbijanja njihova sina, uključujući pravne troškove, zahtjeve za naknadu štete i kazne.

Karlo Žiger već je dao svoju riječ Chelseaju 2014. godine, iako ga je klub legalno mogao primiti tek tri godine kasnije. Je li klub jednostavno pričekao i pratio kako će dječak za to vrijeme napredovati u svojoj domovini? Postoji nekoliko naznaka da nije. Istraživanje Der Spiegela i tjednika Nacional pokazalo je da je Žigerovo ime iznenada nestalo iz evidencije Hrvatskog nogometnog saveza. Spisi pokazuju da je posljednja utakmica koju je igrao s NK Zagrebom bila u rujnu 2013. U veljači 2014. godine čak je i odjavljen iz HNS-a, a ponovo je upisan tek kad je navršio 16 godina, i to kao igrač Chelseaja.

Što se događalo u međuvremenu?

U intervjuu za hrvatske medije njegov otac rekao je da se obitelj preselila u London početkom 2014., što bi također trebalo značiti da je igrač dobio dozvolu boravka. Osim toga, u internim klupskim evidencijama detaljno je zabilježeno da je Žiger trenirao s Chelseajevom mladom momčadi više od 250 dana između 2014. i 2016. godine.

U ljeto 2017. Chelsea je službeno od FIFA-e zatražio dopuštenje da se Žiger preseli iz Hrvatske u Englesku. Klub je naveo jednu zagrebačku ulicu kao kućnu adresu igrača. Time je Chelsea, kako se čini, pokušao prikazati da se Žiger još uvijek nije preselio u London. Sve do danas internetska stranica kluba ostavlja dojam da se igrač nije pridružio Chelseaju do 2017. godine.

Činjenice, dakle, ukazuju na zaključak da je klub tri godine skrivao Žigera od medija, nogometnih vlasti i konkurenata. Ali kako bi mladi, talentirani igrač trebao postati bolji ako nije registriran ni u jednoj udruzi i stoga nema službenu licencu za igranje? Nije li mladom golmanu poput Žigera potrebno neprekidno iskustvo igranja kako bi bio bolji? Žigerov otac odgovorio je i na to pitanje u intervjuu iz 2014. godine. “Svakoga vikenda igraju utakmice bez bodova”, rekao je Darko Žiger. Ali što je time mislio?

Engleska se trenutno smatra vodećom u pogledu odgoja novih talenata. Čak su i njemački bundesligaški klubovi počeli grabiti talente razvijene u Engleskoj. U posljednje vrijeme, nakon eliminacije njemačkih klubova iz Lige prvaka u osmini finala, rasprava o treniranju mladih igrača često je graničila s histerijom. Stručnjaci su savjetovali da se Njemačka ugleda u Englesku, a mlade zvijezde poput Hudson-Odoija trebale bi poslužiti kao primjeri. Ali te rasprave ne dotiču se previše zaštite maloljetnika, s obzirom na to da se klubovi koji se pridržavaju pravila time jasno stavljaju u konkurentski nepovoljan položaj na nogometnom tržištu.

Krajem veljače FIFA je Chelseaju izrekla zabranu transfera do ljeta 2020. godine, a novčanom kaznom od 510.000 franaka kažnjen je i Engleski nogometni savez

Visoko profesionalne akademije vrhunskih britanskih klubova očigledno dopuštaju mladim igračima da godinama igraju jedni protiv drugih, i to bez nadzora i kršeći pravila. Za razliku od Njemačke, gdje čak i 10-godišnja djeca moraju biti registrirana u udruzi za natjecateljske igre, vrhunske engleske akademije redovito igraju jedne protiv drugih u “Programu igara” koje su proglasili prijateljskim utakmicama i u njima koristili neregistrirane igrače. FC Chelsea to je čak i priznao. U proljeće 2017. Premier liga i FC Chelsea razmijenili su nekoliko elektronskih poruka o sumnjama da je klub trenirao nadolazeće igrače bez službenih licenci za igranje. U jednoj od poruka klub je zamolio za više razumijevanja: “Važno je da Premier liga shvati da je to široko rasprostranjeni problem … i u tim okolnostima ne bi bilo ni pošteno niti razumno izdvajati CFC (FC Chelsea).”

Chelsea im je čak poslao popis u kojem su na 24 stranice nabrojeni navodno neregistrirani mladi igrači iz 20 različitih britanskih klubova. Kao dokaze, klub je prezentirao objave igrača na društvenim mrežama s fotografijama treninga ili utakmica. Dokumentirali su svojevrsni paralelni svijet u sjeni nogometnih pravila.

Dužnosnici Premier lige počeli su istraživati sustav razvoja mladih nogometnih nada. U dokumentu iz siječnja 2018. navodi se da je istraženo 12 klupskih akademija, a četiri su kluba kažnjena. Na pitanja Der Spiegela i novinarske mreže EIC o tome zašto je godinama zanemarivala spornu praksu i koje su posljedice sankcija, Premier liga nije odgovorila. Samo je glasnogovornik potvrdio da je Liga postala svjesna tog problema prije dvije godine. “Istražili smo i riješili problem”, rekao je glasnogovornik i zaključio: “Sada imamo strogi sustav identifikacije igrača nogometnih akademija.” FC Chelsea nije detaljno odgovorio na nekoliko novinarskih upita. “Ne komentiramo spekulacije o povjerljivim ugovorima ili pitanjima vezanim uz igrače”, rekao je glasnogovornik.

Krajem veljače FIFA je Chelseaju izrekla zabranu transfera do ljeta 2020. godine. U svom odgovoru na njihovu odluku klub je objavio da je djelovao “u skladu s relevantnim propisima”. Istražitelji FIFA-e slučaj promatraju drugačije: odlučili su da je klub osigurao zabranjene financijske poticaje maloljetnicima i time ih potaknuo na transfere koji krše pravila i ometaju neovisnost drugih klubova u donošenju odluka. Osim toga, utvrdili su da je Chelsea „postupao u lošoj vjeri” prema istražiteljima jer im je namjerno uskratio informacije.

FIFA je također izrekla novčanu kaznu od 510.000 franaka (455.000 eura) Engleskom nogometnom savezu, koji se žalio na tu odluku. Prema FIFA-inim istražiteljima, Savez je morao biti svjestan činjenice da Chelsea koristi neregistrirane igrače. FIFA i Engleski nogometni savez također se ne mogu usuglasiti oko toga jesu li Chelseajevi opcijski ugovori u skladu s pravilima. Engleski nogometni savez nije imao komentar.

Chelsea također želi uložiti žalbu na kaznu ili barem odgoditi zabranu transfera, što je FC Barceloni uspjelo prije pet godina. Zabrana transfera bila je obustavljena tijekom žalbenog postupka, što je Barci omogućilo kupovinu igrača za prijavljenih 166 milijuna eura i preživljavanje sankcija bez štete za momčad. FIFA sada očito pokušava spriječiti da se to ponovo dogodi pa je relevantna FIFA-ina komisija odbila dopustiti suspenziju zabrane Chelseaju tijekom postupka. Iz kluba su izrazili “zapanjenost” tom odlukom, a slučaj će vjerojatno prijaviti Međunarodnom arbitražnom sudu za sport.

Razvoj te pravne bitke vjerojatno će se pomno pratiti i u Münchenu, jer bi presuda mogla odrediti može li Callum Hudson-Odoi prijeći u Bundesligu ili ne. Ako Chelsea izgubi, njihov tim trebat će napadača.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.