FOOTBALL LEAKS 2018.: Edin Džeko krije 3,5 milijuna eura u Emiratima

Autor:

08.10.2020., stadion Grbavica, Sarajevo, Bosna i Hercegovina - UEFA kvalifikacijska utakmica za Europsko prvenstvo, Bosna i Hercegovina - Sjeverna Irska. Photo: Armin Drugut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL

Objavljeno u Nacionalu br. 1073, 15. studeni 2018.

Kada je jedan od najboljih europskih napadača, bosansko-hercegovački nogometaš Edin Džeko, bio igrač Manchester Cityja, milijune eura plaćene za komercijalna prava prebacio je u tajnu tvrtku u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i tako izbjegao plaćanje 1,8 milijun eura poreza britanskoj državi. Britanska porezna uprava pokrenula je istragu o Džekinim porezima za komercijalna prava i menadžerskim honorarima

U zimu 2011. Edin Džeko bio je jedan od najtraženijih igrača u Europi, kada ga je Manchester City za velikih 33 milijuna eura kupio od Wolfsburga. Tada 24-godišnji napadač, sportski junak Bosne i Hercegovine i najveći strijelac reprezentacije svih vremena, bio je izvrstan napadač. Pokazao je svoju vrijednost u izazovnoj Premier ligi koji je napustio 2016. odlaskom u talijansku Romu. Ostvario je još jedan vrhunac u sezoni 2017./18. igrajući u polufinalu Lige prvaka za talijanski klub.

Dokumenti Football Leaksa koje je dobio Der Spiegel i podijelio ih s Nacionalom i ostalim partnerima u Europskoj istraživačkoj suradnji (EIC) otkrivaju da se nije samo borio na terenu s braničima, nego i s poreznim institucijama.

Dokumenti u posjedu Nacionala pokazuju da su Džeko i njegovi agenti prebacili najmanje 3,5 milijuna eura od komercijalnih prava u tajnu tvrtku u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Da je taj iznos prijavio kao osobni dohodak Poreznoj i carinskoj upravi Velike Britanije (HMRC), trebao je platiti 1,8 milijuna eura poreza u Velikoj Britaniji. Igrač je također primio i “nenovčane dohotke” od Manchester Cityja koji je platio honorare i njegova agenta Irfana Redžepagića. Nakon istrage HMRC-a, klub je platio porez za Džeku.

Nakon što je Džeko odigrao tri i pol sezone u njemačkoj Bundesligi u Wolfsburgu, 6. siječnja 2011. ispunio je san mnogih mladih igrača s Balkana. U prvoj polovici sezone s Manchester Cityjem zauzeo je treće mjesto u Premier ligi i osvojio Kup. Na kraju sljedeće sezone 2011./12. bio je dio pobjedničkog tima u Premier ligi. Ugovor s vodećim engleskim nogometnim timom donio mu je visoku plaću. Prema ugovoru o radu, Džeko je imao pravo na osnovnu plaću koja se kretala od 4,8 do 5,8 milijuna eura bruto od siječnja 2011. do kolovoza 2015. Uz to, dobio je “individualni bonus odanosti” od 1,17 milijuna eura bruto za svaku sezonu. I kao vrhunac toga imao je pravo na mnoge bonuse za nastupe i golove. Ukupno je imao pravo dobiti najmanje 32,2 milijuna eura bruto osnovne plaće za četiri i pol sezone. Nakon poreza na dohodak, neto iznos njegove osnovne plaće za to razdoblje iznosio je 15,9 milijuna eura.

No 24. kolovoza 2011., nakon prve polovice sezone u novom klubu, Manchester City potpisao je tajni ugovor s tvrtkom ED Management Group FZE, registriranoj u Fudžairi, jednom od sedam arapskih Emirata. Predmet ovog dokumenta je “ugovor o licenci u vezi s komercijalnim pravima Edina Džeke”, a u ime tvrtke iz Emirata potpisao ga je direktor Naser Hukić, partner Džekina agenta Irfana Redžepagića.

 

Tajni ugovor otkriva da je tvrtka iz Emirata dobila 750.000 eura godišnje za Džekina komercijalna prava, isplaćena u tromjesečnim obrocima od 187.500 eura

 

Prema ovom ugovoru tvrtka iz Fudžaire, slobodne zone u kojoj nema poreza na dobit, a tvrtke ne trebaju podnijeti godišnja izvješća poreznim institucijama, polagala je pravo na 3,3 milijuna eura od Džekinih komercijalnih prava koja koristi Manchester City. Komercijalna prava su oblik ekonomskog prava koja obuhvaćaju sve komercijalne objave igrača na majicama, u TV spotovima, reklamama i videoigrama.

Tajni ugovor otkriva da je tvrtka iz Emirata dobila 750.000 eura godišnje za komercijalna prava, isplaćena u tromjesečnim obrocima od 187.500 eura. Mnogi računi koje je potpisao Naser Hukić od 2011. do 2015. potvrđuju da je 3,3 milijuna eura plaćeno banci Emirates NBD u Dubaiju, u kojoj je ED Management Group FZE imao račun. Kada je Manchester City prenio komercijalna prava igrača u novu tvrtku Fordham Sports Image Rights Limited 2013., to nije zaustavilo protok novca. Fakture su poslane novoj tvrtki.

Uz plaću, to je bila Džekina dodatna zarada od komercijalnih prava, ali koja očito nije oporezovana u Velikoj Britaniji – ni igdje drugdje.

Gotovo 60 milijuna eura plaće za četiri godine

Dana 20. kolovoza 2014. Džeko je produžio svoj ugovor s Manchester Cityjem do kraja sezone 2017./18., što ga je učinilo jednim od najbolje plaćenih nogometaša s Balkana. Novi ugovor donio mu je višu plaću, s 5,2 milijuna funti za sezonu 2014./15. na 6,6 milijuna funti u sezoni 2017./18., odnosno ukupno više 25 milijuna funti bruto. A to je bila samo osnovna fiksna plaća.

Važno je napomenuti da je prvi Džekin ugovor s Man Cityjem 2011. bio u eurima, a novi je bio u funtama, što mu je odmah donijelo zaradu od 25 posto samo zbog valutne razlike. Tako mu je nova osnovna fiksna plaća za sljedeće četiri godine iznosila 31,2 milijuna eura.

Ali dodatak ugovoru iz srpnja 2014. nastao u Manchester Cityju tijekom pregovora s agentom Irfanom Redžepagićem otkriva stvarne dimenzije očekivanog povećanja plaće bosanskog napadača do kraja ovog ugovora. Prema toj procjeni, Džekina plaća tijekom četiri godine minimalno bi iznosila, bez bonusa, 48,5 milijuna eura ili maksimalno, sa svim bonusima 58,2 milijuna eura, što je 14,5 milijuna eura bruto više.

U neto iznosu, nakon plaćanja 45 posto poreza u Velikoj Britaniji, on bi zaradio 26,5 milijuna eura bez bonusa ili zapanjujućih 32,7 milijuna eura sa svim bonusima u četiri godine, što je u prosjeku 8 milijuna eura godišnje nakon oporezivanja. Ako ne postigne gol i ne nastupi u Manchester Cityju, i dalje će godišnje zaraditi minimalnu plaću od 6,6 milijuna eura nakon oporezivanja.

S tako visokom plaćom, Džeko je bio bolje plaćen od mnogih drugih igrača. Na primjer, igrač Real Madrid Luka Modrić, najbolji FIFA-in igrač 2018., također je obnovio ugovor sa svojim klubom u kolovozu 2014. To je Modriću donijelo minimalnu plaću od 10 milijuna eura bruto ili 5 milijuna eura godišnje nakon poreza, što je 75% Džekine minimalne fiksne plaće. Zato je Džeko jedan od najbolje plaćenih nogometaša s Balkana.

Povećana tajna plaćanja tvrtki u UAE-u

Dana 20. kolovoza 2014. u Džekinu ugovoru o komercijalnim pravima na osnovu kojeg se provode tajne uplate u tvrtku ED Management Group FZE povećao se iznos. Kao i u slučaju ugovora o plaći s Cityjem, valuta se također promijenila. Umjesto 750.000 eura, imao je pravo na 750.000 funti godišnje, što je bilo povećanje 25 posto.

Od kolovoza 2014. tvrtka iz Emirata imala je i pravo na 25 posto neto prihoda ostvarenih potpisivanjem ugovora s osobnim sponzorima. Dvije godine ranije, 30. travnja 2012., Adidas International Marketing BV, Manchester City Football Club i ED Group FZE potpisali su ugovor koji bi, na primjer, donio Džeki dodatnih 300.000 eura te godine, ali u to vrijeme nije imao pravo dobiti bilo koji dio tog iznosa jer je to bio prihod Manchester Cityja, kojem je bio prodao svoja komercijalna prava. No nakon te promjene ugovora mogao je zaraditi dodatni dio od osobnih sponzora, uz osnovnu godišnju zaradu za komercijalna prava, a sav novac završio je u UAE-u. Međutim, nije poznato koliko je Džeko zaradio od osobnih sponzora od kolovoza 2014.

 

Tijekom transfera iz Wolfsburga u Manchester City, Irfan Redžepagić bio je istodobno predstavnik kluba Manchester City i Džekin agent, što je protuzakonito

 

Fakture koje je poslao ED Management Group tvrtki Fordham Sports Image Rights Limited, dostupne u dokumentima Football Leaks, otkrivaju da su do 20. kolovoza 2014. isplate bile eurima, a nakon toga u funtama. Zanimljivo je napomenuti da je sve račune potpisao direktor tvrtke iz Emirata Naser Hukić koji su za to razdoblje obračunati 9. kolovoza 2015., samo dva dana prije nego što je Džeko potpisao ugovor s Romom.

Tako je u kolovozu 2014. Džeko dobio 25 posto više godišnje zarade za komercijalna prava, s 750.000 na 937.500 eura, u odnosu na početni ugovor iz 2011. Budući da je to povećanje započelo u kolovozu 2014., Džeko je zaradio -zbog promjene valute – najmanje još 187.500 eura, plus onih 3,3 milijuna eura za komercijalna prava koji su završili u Emiratima, prije nego što ga je Man City posudio Romi godinu dana kasnije, u kolovozu 2015. Tako je ED Management Group FZE dobio minimalno 3,5 milijuna eura od Manchester Cityja.

Prebačen u Romu zbog visoke plaće

Zbog tako velike plaće Džeko je imao posljedice u karijeri. Dana 8. srpnja 2015. nogometni direktor u Manchester Cityju Txiki Begiristain dobio je sljedeću poruku o Džeki od Waltera Sabatinija, direktora Rome: “Volio bih da znate da Roma ne može pregovarati o kupnji spomenutog igrača, ali možemo prihvatiti njegov ugovor po kojem ćemo mu ponuditi plaću (tijekom pet godina) od oko 60 milijuna eura”.

“Kao što sam spomenuo, ne možemo pregovarati o uobičajenim odnosima, ali vam možemo ponuditi samo iznos od 5 milijuna eura, što bi vama predstavljalo samo neku vrstu naknade jer savršeno znam kolika je vrijednost igrača”, bila je početna ponuda talijanskog kluba, a na kraju su se klubovi dogovorili o posudbi za sezonu 2015./16. za oko četiri milijuna eura i dodatnih 11 milijuna eura za trajni Džekin prijelaz godinu dana kasnije. Osim fiksnog iznosa za posudbu i transferne pristojbe od 15 milijuna eura, Manchester City imao je i pravo na 3 milijuna eura od potencijalnih bonusa.

Narodni junak Bosne i Hercegovine imao je još jedan problem s Ujedinjenim Kraljevstvom. Tijekom transfera iz Wolfsburga u Manchester City, njegov agent Irfan Redžepagić bio je predstavnik kluba Manchester City kao zainteresirane strane i Džekin agent. Ova dvostruka Redžepagićeva uloga, koji je bio licencirani posrednik FIFA-e za bosanski nogometni savez, prijavljena je engleskom nogometnom savezu. Za usluge za obje strane, kluba i igrača, kao agent imao je pravo na naknadu od 1,15 milijuna funti ili 1,4 milijuna eura.

Međutim, Džeko nije platio ni peni za usluge svog agenta. Čak je i poreze za to u Džekino ime platio Manchester City. Sukladno “pristanku igrača prema agentu koji pruža usluge klubu”, “obrascu za prijavu sukoba interesa” i “obrascu za izjavu agenta” koje su potpisali 3. siječnja 2011., tri dana prije transfera iz Wolfsburga u Manchester 2011., Redžepagiću je sve platio Manchester City.

Međutim, takva plaćanja kluba agentu igrača u mnogim zemljama, uključujući Veliku Britaniju, tretiraju se kao “nenovčani dohodci”. U Velikoj Britaniji za taj iznos treba platiti PDV, kao i porez na dohodak i socijalno osiguranje.

Istraga specijalnog odjela HMRC-a

To je privuklo pozornost Odjela za posebne istrage Porezne i carinske uprave Velike Britanije (HMRC). U 2012. HMRC je otvorio istragu o oporezivanju mnogih igrača Manchester Cityja, uključujući i Edina Džeku. Istraživali su i njegove zarade od komercijalnih prava i Redžepagićeve honorare. Istraga HMRC-a postala je veliki problem vodećim menadžerima Manchester Cityja, a jedan od njih je usprkos tome predložio da bi Džeko mogao izbjegavati plaćanje poreza. Tijekom pregovora s njegovim agentom Redžepagićem o produženju ugovora 2014., šef Cityjeve administracije Andrew Hardman primio je sljedeću poruku od svog podređenog 16. srpnja 2014.: “Prije nekoliko tjedana telefonski smo razgovarali o Edinovu ugovoru o komercijalnim pravima. Tada sam bio s Naserom Hukićem i nakon toga susreo sam se s njim i Irfanom Redžepagićem kako bismo razgovarali o tome.

Naser mi je poslao kopiju ugovora koju sam tražio. Kao što vam je spomenuto, HMRC istražuje porezna rješenja za Edinova komercijalna prava. U svom prvom dokumentu naveli su ispravno ime tvrtke iz Dubaija i pitam se kako su to saznali.

 

Edin Džeko igra u talijanskoj Romi i može uživati kao multimilijunaš, a njegova osobna sredstva su na sigurnom, u skrovitoj poreznoj oazi u arapskoj pustinji

 

Je li moguće da je HMRC već imao uvid u primjerke ugovora o radu i ugovora o komercijalnim pravima Man Cityja? Ako jest, možete li potvrditi da su kopije ugovora dostavljene HMRC-u, molim vas?

Ako ova poruka nije došla na pravu adresu (možda je riječ o drugom Andyju? [Widdowson]), bi li vam bilo teško da ovo proslijedite pravoj osobi?

Morate biti svjesni da HMRC detaljno analizira ugovore mnogih igrača o komercijalnim pravima i očekujem da će istraživati sve buduće slučajeve. To ne znači da bismo takve ugovori nužno trebali potpuno izbjegavati, ali svakako bih imao na umu da će ih, bez obzira na sve, gotovo sigurno istraživati.”

Sljedećeg jutra, 17. srpnja 2014., rasprava o porezima i istrazi HMRC-a u Cityju se pojačala. U e-mailu naslovljenom “Edin Džeko” Txiki Begiristain poslao je Hardmanu sljedeću napomenu: “Kao što smo jučer razgovarali, moram znati možemo li ugovorom s agentom izbjeći plaćanje poreza za igrača. Ako ne, želim znati koliko Edin treba platiti poreza prema našem posljednjem prijedlogu (dokument je u prilogu).”

Četiri sata kasnije Hardman je odgovorio: “Mislim da ne možemo napraviti ugovor s kojim bismo mogli izbjeći plaćanje poreza za igrača. Razlog tome je tijek kupovine u kojem se koristilo dvostruko zastupanje i sporazum s Irfanom Redžepagićem koji je radio za obje strane. Prema ovom sporazumu bilo je rečeno da će City biti odgovoran za sva plaćanja igračeva poreza, a to smo učinili (i to još uvijek činimo) izravnom uplatom poreznim tijelima svake godine”. Dodao je da je Manchester City primio obavijest od poreznog savjetnika igrača da vlasti osobito istražuju njihove porezne transakcije i zaradu od komercijalnih prava.

Hardman je u e-mailu priložio proračunsku tablicu koja je pokazivala porezne obaveze nastale nakon povećanja Džekine plaće.

Prema ovom dokumentu, procjene fiksne plaće i bonusa za sljedeće četiri godine, od kolovoza 2014. do kolovoza 2018., kreću se od 9,3 do 13,1 milijun eura ili ukupno 48 milijuna eura bruto. Tu su i honorari igračeva agenta Redžepagića za 2014. i novi ugovor.

Redžepagić bi imao pravo dobiti 2,5% Džekine zarade tijekom četiri godine ili 1,2 milijuna eura u obliku honorara za agenta. I porezna povećanja Džekine plaće u ovoj proračunskoj tablici procjenjuju se na 1,1 milijun eura tijekom četiri godine, a to bi sve platio Manchester City.

Financijski direktor Manchester Cityja Andrew Widdowson dobio je Hardmanov mejl i brzo je odgovorio: “Moramo biti vrlo oprezni. Slažem se da se time bavimo time na način na koji Andy H(ardman) sugerira. Ako to ne učinimo, HMRC će zahtijevati plaćanje poreza i primijeniti kazne i kamate. Oni su vrlo agresivni – a to je problem i kada su moćni. ” Kao što je otkriveno, Redžepagić je primio 1,15 milijuna funti (1,4 milijuna eura) za Džekin transfer iz Wolfsburga 2011. i imao je pravo na 2,5 posto plaće igrača tijekom četiri godine od 2014. zbog obnove ugovora, u iznosu od 975.000 funti (1,2 milijuna eura). Stoga je kao agent imao pravo na 2,6 milijuna eura od Manchester Cityja. Kako je Džeko nakon prve sezone posuđen Romi, u kolovozu 2015., menadžer bi trebao dobiti 2,5 posto ili 242.500 eura od Cityja samo za sezonu 2014./15. Tada je Roma preuzela Džekinu plaću, a vjerojatno i Redžepagićevu naknadu.

Međutim, ono što još uvijek nije jasno je to kako je završila istraga Odjela za posebne istrage HMRC-a i koliko je Džeko platio poreza za komercijalna prava u Emiratima, vrijedna najmanje 3,5 milijuna eura koji su prebačeni u tajnu tvrtku u Fudžairi. Iz dostupnih dokumenata čini se da ni Džeko niti City nisu prijavili ništa od tih 3,5 milijuna eura u Velikoj Britaniji i nisu platili poreze. No prema našim izračunima, ako bi taj iznos prijavio kao osobni dohodak HMRC-u, trebao bi platiti 1,8 milijuna eura poreza u Velikoj Britaniji.

“Ne komentiramo pojedinačne porezne obveznike”, odgovorio je HMRC na detaljna pitanja koja je poslao partner EIC-a. “HMRC blisko surađuje s nogometnim klubovima kako bi osigurao da se plaćanja njihovim agentima tijekom pregovaranja o ugovoru ili transferu zakonski oporezuju. Mi aktivno osporavamo sve isplate koje ne smatramo legalnim i tražimo dokaze koji pokazuju zakonitosti bilo kojeg aranžmana”. “HMRC strogo provodi pravila i naplatio je 332 milijuna funti poreza rješavanjem neusklađenosti u nogometnom biznisu. Provjeravamo svaki klub Premier lige i većinu ligaških nogometnih klubova i analiziramo ugovore igrača. Trenutačno istražujemo 171 nogometaša, 44 nogometna kluba i 31 agenta zbog moguće zlouporabe komercijalnih prava”, dodao je HMRC.

Manchester City je odgovorio da ne bi komentirao “dokumente za koje se pretpostavlja da su bili hakirani ili su ukradeni iz City Football Groupa i Manchester Cityja. Pokušaj da se našteti reputaciji kluba je organiziran i vidljiv”.

Edin Džeko, kojeg je Nacional kontaktirao preko Rome, direktor ED Group FZE Naser Hukić i agent Irfan Redžepagić nisu odgovorili na pitanja.

Džekina sigurna porezna oaza u pustinji

Tijekom jedne od najbrutalnijih opsada grada u modernoj povijesti, kada je Sarajevo bio bombardiran topničkom artiljerijom od 1992. i 1995., Edin Džeko napravio je svoje prve korake u nogometu. Imao je samo šest godina kada je započeo rat, ali je preživio i postao je jedan od najboljih talenata stvorenih u opasnim uvjetima. Deset godina nakon završetka rata, 2005., Džeko je napustio klub Željezničar i otišao u Češku, a konačno je uspio u svojoj sportskoj karijeri u Njemačkoj. Dokumenti Football Leaksa dokazuju da je pobijedio i na financijskom planu tako da je izbjegavao i plaćanje poreza.

Ratom pogođena Bosna i Hercegovina nikad se nije oporavila od krvavog rata devedesetih godina. U doba Jugoslavije, Sarajevo je bio dom najliberalnije, suvremene i sekularne muslimanske zajednice, ali posljednjih godina postao je popularno odredište mnogih bogatih ljudi iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Saudijske Arabije, Kuvajta i drugih zemalja bogatih naftom s Arapskog poluotoka. Intenzivno kupuju nekretnine i grade ekskluzivne stambene komplekse samo za sebe, u kojima mogu uživati tijekom posjeta i blagdana. Tako su bogati Arapi, nakon usijanog pustinjskog zraka, stvorili lijepa odmorišta za uživanje u zelenim dijelovima Sarajeva, s prekrasnim pogledima na okolne šumovite planine koje izgledaju poput nepregledne oaze. U u isto vrijeme, stanovništvo BiH pati zbog nezaposlenosti koja iznosi 40 posto, sveprisutne korupcije, organiziranog kriminala i nekompetentne vlade. Čini se da je nacionalni nogometni heroj BIH odlučio krenuti u suprotnom smjeru – od Sarajeva do Fudžaire u Ujedinjenim Arapskim Emiratima koji je okružen beskrajnom pustinjom. To se može reći zbog najmanje 3,5 milijuna eura za koje nije plaćen porez. Edin Džeko živi i igra u jednom od najboljih talijanskih klubova u Vječnom gradu i može uživati u “la dolce viti” kao multimilijunaš. Međutim, u međuvremenu, njegova osobna sredstva uživaju u skrovitoj poreznoj oazi u arapskoj pustinji.

(autor je ovaj članak posvetio u sjećanje na BiH novinara Esada Hećimovića)

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.