FINALE EUROPA LIGE Atletico lovi treći, a OM prvi trofej

epa06709560 Atletico Madrid's forward Diego Costa celebrates after scoring the 1-0 lead during the UEFA Europa League semi final, second leg soccer match between Atletico Madrid and Arsenal FC at Metropolitano stadium in Madrid, Spain, 03 May 2018.  EPA/JUANJO MARTIN

Sezona europskih nogometnih kupova bliži se kraju. Ostala su tek dvije utakmice. U srijedu će u finalu Europske lige u Lyonu snage odmjeriti Atletico Madrid i Marseille, a vrhunac sezone bit će 26. svibnja kada se u finalu Lige prvaka u Kijevu sastaju Liverpool i Real Madrid.

Hrvatska će imati svoje predstavnike u oba finala. U finalu EL hrvatske boje branit će Šime Vrsaljko (Atletico Madrid), a u finalu Lige prvaka Luka Modrić (Real Madrid), Mateo Kovačić (Real Madrid) i Dejan Lovren (Liverpool).

Za Atletico će to biti deveto europsko finale, pri čemu treće u Europskoj ligi, a do sada je osvojio tri trofeja – dva naslova pobjednika Europske lige, a jedan u Kupu pobjednika kupova.

Upravo je Atletico prvi klub koji je osvojio Europsku ligu koja je u sezoni 2009/2010. naslijedila Kup Uefa. U finalu igranom u Hamburgu, madridski klub je nakon produžetaka pobijedio Fulham 2-1. “Los Colchonerosi” su osvojili EL i prije šest godina kada su u Bukureštu pobijedili Athletic Bilbao (3-0).

Atletico će finale u Lyonu odraditi bez trener Diega Simeonea koji je kažnjen sa četiri utakmice zbog vrijeđanja suca za vrijeme polufinalne utakmice protiv Arsenala.

“Sve je spremno za veliko finale. Očekuje nas neugodan i opasan suparnik, posebice u igri prema naprijed. Kada smo ispali iz Lige prvaka maksimalno smo se okrenuli ovom natjecanju i želimo ga osvojiti,” kazao je Simeone.

Francuski klub je pohvalio i Atleticov kapetan Gabi.

“Očekuje nas teška i neizvjesna utakmica. Marseille ima odličnu momčad, morat ćemo biti oprezni,” kazao je Gabi.

Marseille je do sada igrao četiri europska finala i dobio samo jedno. U premijernom izdanju Lige prvaka OM je 1993. u Munchenu pobijedio Milan 1-0.

U Kupu prvaka i Europskoj ligi dva puta je stigao do završnog susreta i oba puta je izgubio. U finalu Kupa Uefa 1999. Francuzi su izgubili od Parme (0-3), a 2004. u finalu Europske lige od Valencije.

“Atletico je favorit, ali dat ćemo sve od sebe. To je klub koji je u posljednje četiri godine igrao dva finala Lige prvaka, a nedavno je osvojio Europsku ligu. Za nas je finale veliki događaj. Niti jedan francuski klub nije slavio u ovom natjecanju, pa će to biti dodatan izazov,” kazao je strateg Marseilla Rudi Garcia.

Finale će suditi Nizozemac Bjorn Kuipers.

VJEROJATNI SASTAVI:

MARSEILLE: Mandanda – Sakai, Rami, Luiz Gustavo, Amavi – Anguissa, Sanson – Thauvin, Payet, Ocampos – Germain

ATLETICO MADRID: Oblak – Vrsaljko, Gimenez, Godin, Lucas – Koke, Saul Níguez, Gabi, Correa – Griezmann, Costa