Film “Zemlja nomada” očekivano dominirao Oscarima, Anthony Hopkins iznenadio

Kao što se i očekivalo, film „Zemlja nomada“ (Nomadland) osvojio je najvažnije Oscare na ovogodišnjoj dodjeli, i to onaj za najbolji film, najboljeg redatelja i najbolju glumicu. Chloe Zhao ovom je nagradom postala druga žena u povijesti Oscara koja je osvojila nagradu za najboljeg redatelja ta prva u povijesti koja je osvojila tu nagradu a da nije bjelkinja.

I dok je u tom dijelu dodjela Oscara prošla bez iznenađenja, senzacija se dogodila u kategoriji najboljeg glumca. Iako su sva predviđanja govorila da će Oscara u toj kategoriji dobiti preminuli Chadwick Boseman, nagradu je osvojio Anthony Hopkins u ulozi dementnog starca u filmu „The Father“. Taj je film ujedno dobio i Oscara za najbolji adaptirani scenarij.

Evo i liste pobjednika u najvažnijim kategorijama:

NAJBOLJI FILM

 

Zemlja nomada

Minari

The Trial of the Chicago 7

Djevojka koja obećava

Sound of Metal

Judas and the Black Messiah

Mank

The Father

NAJBOLJI REDATELJ

 

Chloé Zhao (Zemlja nomada)

David Fincher (Mank)

Thomas Vinterberg (Još jedna runda)

Lee Isaac Chung (Minari)

Emerald Fennell (Djevojka koja obećava)

NAJBOLJI GLUMAC

 

Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)

Riz Ahmed (Sound of Metal)

Anthony Hopkins (The Father)

Gary Oldman (Mank)

Steven Yeun (Minari)

NAJBOLJA GLUMICA

 

Frances McDormand (Zemlja nomada)

Carey Mulligan (Djevojka koja obećava)

Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)

Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)

Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)

 

NAJBOLJI SPOREDNI GLUMAC

 

Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)

Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)

Paul Raci (Sound of Metal)

Lakeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)

 

NAJBOLJA SPOREDNA GLUMICA

 

Olivia Colman (The Father)

Youn Yuh-jung (Minari)

Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)

Amanda Seyfried (Mank)

Glenn Close (Hillbilly Elegy)

 

NAJBOLJI ADAPTIRANI SCENARIJ

 

Borat (Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer)

Zemlja nomada (Chloé Zhao)

One Night in Miami (Kemp Powers)

The Father (Christopher Hampton & Florian Zeller)

The White Tiger (Ramin Bahrani)

 

NAJBOLJI ORIGINALNI SCENARIJ

 

Djevojka koja obećava (Emerald Fennell)

The Trial of the Chicago 7 (Aaron Sorkin)

Minari (Lee Isaac Chung)

Sound of Metal (Derek Cianfrance, Abraham Marder & Darius Marder)

Judas and the Black Messiah (Will Berson, Shaka King, Keith Lucas & Kenny Lucas)

 

NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM

 

Crip Camp

Time

Kolektiv

The Mole Agent

My Octopus Teacher

 

NAJBOLJI STRANI FILM

 

Još jedna runda (Danska)

Kolektiv (Rumunjska)

Quo Vadis, Aida? (Bosna i Hercegovina)

Better Days (Hong Kong)

The Man Who Sold His Skin (Tunis)

Komentiraj