Filipović: JANAF će Srbiji isporučivati naftu kao i do sada

Autor:

Saša Zinaja/Nfoto

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović izjavio je za HTV kako Hrvatska trenutno zadovoljava 21 posto svojih energetskih potreba vlastitim kapacitetima, a ide se u smjeru povećanja tih kapaciteta vlastite proizvodnje.

“Donijeli smo odluku da se ide puniti podzemno skladište plina Okoli – do 1. studenog ono će biti napunjeno do 90 posto kako bi bili sigurni što se tiče opskrbe plinom za ogrjevnu sezonu koja je ispred nas. Sljedeći tjedan ćemo predstaviti model kako će to biti napravljeno”, kazao je.

Govori se kako Europska Unija planira do kraja zabraniti uvoz ruske nafte, dok je Hrvatskoj aktualno pitanje hoće li JANAF prestati 15. svibnja prestati Srbiji isporučivati naftu. “Mi smo u dobroj poziciji što se tiče nafte. Sankcije koje su trenutno na snazi predviđaju da se ne može poslovati s poduzećima koja imaju većinsko vlasništvo. Međutim, došlo je do promjene u vlasničkoj strukturi naftne industrije Srbije – prema tome, JANAF će sukladno ugovornim obavezama isporučivati naftu kao i do sada. Što se tiče pozicije JANAF-a i Hrvatske u ovoj situaciji, mi možemo biti rješenje za novonastalu situaciju – JANAF trenutno, bez ikakvih investicija može udvostručiti količinu nafte koja ide prema Mađarskoj, a dodatnim investicijama kapaciteti mogu ići duplo. Možemo biti dobavni kanal prema Mađarskoj, a iz Mađarske prema drugim zemljama. To je nešto na čemu ćemo zasigurno raditi”, objašnjava.

Slovenija se sprema za gradnju drugog bloka nuklearke Krško – Hrvatska će, kaže Filipović, pratiti situaciju i sudjelovati u tom projektu. ” Mislimo da je važno ići u tom smjeru. Nuklearna energija je niskougljična, ekološki prihvatljiva, a cijela odrednica načina na koji se razmišlja u Europskoj Uniji je prelazak na niskougljične energije – to je prilika koju Hrvatska treba iskoristiti, zajedno sa Slovenijom”, smatra. Za sada, dodaje, Hrvatska neće sama graditi svoju nuklearnu elektranu.

Vlada kontrolira cijene goriva i planira zatražiti mišljenje ministarstva gospodarstva u kojem smjeru bi se moglo dalje pomoći. “Vodimo računa o tome, no ni država ne može napraviti sve. Ne bih išao s daljnjim komentarima dok se ne naprave sve potrebne analize. Kao što je Hrvatska vlada do sada bila uz hrvatske građane, bit će i u narednom periodu”, napominje Filipović.

Što se tiče ulaganja u 5G strukturu radi uvođenja novih tehnologija i napretka cijele hrvatske industrije, Filipović dodaje kako je previđen budžet od 147 milijuna kuna i za to u nacionalnom planu oporavka. “Općenito, smjer u kojem se ide je digitalizacija i otpornost gospodarstva, te zelene tehnologije, i prema tome su izdašna sredstva. Kroz mjesec- dva dana će biti dva poziva prema malim i srednjim poduzećima – oko 300 milijuna kuna je namijenjeno s ciljem digitalizacije njihovog poslovanja. Što se tiče 5G, sve zemlje idu u tom smjeru i mislim da trebamo pratiti te trendove”.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.