FIBA Europa kup: Cibona propustila veliku priliku

Zagreb, 02.03.2016 - Druga utakmica osmine finala FIBA Europa kupa za košarkaše Cibona - Juventus u KC D. Petroviæ. Na slici James Florence.
foto HINA/ Denis CERIÆ /dc

Košarkaši Cibone propustili su veliku priliku za pobjedu u prvoj utakmici četvrtfinala FIBA Europa kupa, odigranoj u srijedu u Krasnojarsku, u kojoj je domaći Jenisej slavio s 94-92 u vrlo neizvjesnoj i napetoj završnici.

Činjenica da nijedna momčad nije uspjela napraviti prednost veću od osam koševa razlike, koliko je Cibona imala u 8. minuti (29-21), te da su se suparnici tijekom utakmice 14 puta mijenjali u vodstvu, ukazuje na izjednačenost suparnika. Cibona je i u ovom dvoboju pokazala da je vrlo opasna na gostujućem terenu. Mulaomerovićevoj momčadi je nedostajala tek nešto bolja obrana od vanjskog šuta da bi ostvarila vrijednu pobjedu koja bi Cibonu dovela nadomak plasmanu na Final Four.

U prvom poluvremenu košarkaši Jeniseja pogodili su 10 od 15 pokušaja za tricu, a prednjačio je razigravač Tony Taylor koji je u prvih 20 minuta utakmice postigao 25 od 58 koševa svoje momčadi. I Cibonini košarkaši su bili napadački raspoloženi pa je u prvom poluvremenu postignuto čak 115 koševa.

U nastavku utakmice Cibona je pronašla način kako zaustaviti Taylora, ali su se razigrali njegovi suigrači, prije svih Delroy James koji će se u završnici prometnuti u čovjeka odluke. Ruska momčad je teško zaustavljala Ciboninu ‘pick and roll’ igru iz koje je centar Ante Žižić postigao većinu od svojih 28 koševa, a Filip Krušlin podijelio većinu od svojih devet asistencija. Nažalost, Žižić je u nekim ključnim akcijama u završnici bio neprecizan, kad je Cibona mogla dotući suparnika.

‘Vukovi’ su u posljednje dvije minute dvoboja ušli s četiri koša prednosti (85-81), ali su potom napravili niz velikih propusta koji su ih odveli u poraz. Prvo je kod 85-84 Ante Žižić pokušao izbiti loptu nakon slobodnog bacanja Davida Kennedyja, te je umjesto jednog, ruska momčad dobila dva poena. Na 39 sekundi prije kraja, pri rezultatu 88-88, Žižić je napravio osobnu pogrešku na Tayloru koji je postigao koš te realizirao i dodatno slobodno bacanje, što mu je bio jedini ubačaj iz igre u drugom poluvremenu, nakon što je u prvom imao 25 koševa. No, Florenceovom tricom Cibona je uspjela izjednačiti na 91-91 kad je na semaforu ostalo 7.8 sekundi do kraja.

Rusi su nakon minute odmora izveli akciju u kojoj je Delroy James ostao sam na trici i dvije sekunde prije kraja pogodio za pobjedu svoje momčadi. Damir Mulaomerović više nije imao minutu odmora pa je Cibona morala brzo krenuti u realizaciju. Rusi su napravili osobnu pogrešku na Nebojši Joksimoviću prije nego što je ovaj krenuo u šut za tricu gotovo s polovine igrališta, pa suci nisu priznali taj koš, već su dodijelili dva slobodna bacanja. Joksimović je prvo pogodio, drugo namjerno promašio, ali nitko od Ciboninih košarkaša nije uspio doći do odbijene lopte.

Strijelce Cibone predvodio je mladi centar Ante Žižić s 28 koševa uz devet skokova. James Florence je ubacio 17, a Filip Krušlin 12 poena uz devet asistencija. Cibonin kapetan Marin Rozić postigao je 11 koševa. Rusku je momčad s 29 koševa i šest asistencija predvodio Tony Taylor. Delroy James je ubacio 20, a David Kennedy 15 koševa uz sedam asistencija i šest skokova.

“Bila je ovo dobra utakmica i više napadačka. Ne mogu zamjeriti dečkima, a ostali smo rano bez Slavice koji je slomio prst. Igrali smo iznenađujuće dobro, osobito u drugom poluvremenu. Bili smo jako blizu, a oni su nam radili velike probleme. Taylor je sve pogađao, ali zaustavili smo ga u drugom poluvremenu. Ipak, nismo imali dovoljno koncentracije da završimo utakmicu”, izjavio je trener Cibone Damir Mulaomerović i uz čestitku suparniku poručio da Cibona u Zagrebu ide izboriti majstoricu.

Druga utakmici u seriji na dvije pobjede na rasporedu je u srijedu, 23. ožujka, s početkom u 19 sati, u KC Dražen Petrović. Ciboni je potrebna pobjeda kako bi izborila treću, odlučujuću utakmicu u kojoj bi Jenisej ponovno bio domaćin, a bila bi odigrana 30. ožujka (13.10 sati) u Krasnojarsku.