Farmaceuti pronašli žrtvu nakon 12 kola – u Koprivnici pao Hajduk

31.10.2021., Gradski Stadion u Koprivnici, Koprivnica - Utakmica 14. kolo 1. HNL Slaven Belupo - Hajduk. Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Vjeran Zganec Rogulja

Slaven Belupo je u 14. kolu HT Prve lige slavio protiv Hajduka rezultatom 3:2 (2:0). Farmaceuti su tako nakon 12 kola došli do prvog prvenstvenog trijumfa. Zanimljivo da su u dosadašnjem tijeku sezone osim Hajduka pobjedu upisali i protiv Dinama. Bila je to ujedno njihova prva pobjeda u Prvoj HNL pod vodstvom trenera Zorana Zekića. Bili su pak produžili svoju krizu te sad u prvenstvu za pobjedu ne znaju već četiri kola u nizu.

Za pobjedu Slavena golove su postigli Marin Laušić, Ivan Krstanović i Mihael Mlinarić dok su za splitsku momčad strijelci bili Marko Livaja i Stipe Biuk. Posebna priča je Krstanović koji je od danas sa 112 golova usamljen na trećem mjestu najboljih strijelaca u povijesti Prve HNL, a Hajduku je zabio već 18 golova. Poseban dan je i za Laušića te Mlinarića koji su došli do prvijenaca u dresu Slavena.

Domaćini su u vodstvo došli već u 2. minuti susreta iz prvog pokušaja prema golu Kalinića. Dugo ispucavanje vratara Čovića Krstanović je prenio do Zapate, a on je uposlio Laušića koji s ruba kaznenog prostora pogađa suprotnu malu mrežicu. Za mladog ofenzica bio je to prvijenac u dresu Farmaceuta.

Čović je u 19. minuti pravovremeno ispred Ljubičića pokupio loptu nakon pogreške svojih stopera od kojih se lopta nespretno odbila prema golu Slavena.

Tri minute kasnije Zapata je pokušajem s više od 30 metara udaljenosti pokušao iznenaditi Kalinića, no lopta je prošla pokraj stative.

Nakon ubačaja Melnjaka u 24. minuti lopta se od Livaje odbija do Ljubičića koji s pet metara nije uspio zahvatiti loptu tako da je Čović lagano hvata.

Farmaceuti se vodstvo povećali u 35. minuti kada se Laušić prošetao obranom Hajduka, a onda je povratnom loptom s desne strane idealno uposlio Krstanovića koji s pet metara okružen s četiri igrača gostiju lagano šalje loptu u mrežu. Trećem najboljem strijelcu u povijesti Prve HNL bio je to 18. gol Hajduku u dosadašnjoj karijeri.

Gosti su zaostatak mogli smanjiti u 40. minuti, no Čović je odličnom reakcijom u petercu spriječio da ubačaj Lovrencsicsa dođe do usamljenog Ljubičića.

U drugoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela Zapata je nakon prodora po lijevoj strani s ruba kaznenog prostora gađao suprotni kut, ali nije bio dovoljno precizan.

Udarac iz daljine Katića u 56. minuti nije bio težak zadatak za Čovića koji je upisao sigurnu obranu. Dvije minute kasnije Sahiti je ubačajem uposlio Melnjaka čiji udarac s druge stative vratar Slavena lako brani.

Ljubičić je u 61. minuti povratnom loptom priredio šansu za Livaju, ali on na 15 metara nije dobro zahvatio loptu koja ne pogađa okvir gola.

Hajduk do gola dolazi u 66. minuti kada je Katić spustio loptu za Livaju koji se pored Zirduma izborio za udarac s vrha peterca poslavši loptu pokraj Čovića. Bio je to njegov već osmi zgoditak u aktualnoj prvenstvenoj sezoni.

Nova prilika za Hajduk uslijedila je u 75. minuti kada dobar pokušaj Livaje s osam metara iskosa brani Čović, a do odbijene lopte nije uspio doći Biuk.

Domaćini su uzvratili u 81. minuti kada je Bogojević uputio oštar ubačaj u peterac, ali obrana Hajduka uspijeva otkloniti opasnost.

Dvije minute kasnije Slaven je povećao prednost. Bosec je povukao akciju po desnoj strani nakon čega je povratnom loptom uposlio Mlinarića, njegov udarac se na putu prema golu odbija od Dimitrova i vara Kalinića. Još jedan mladi nogometaš Farmaceuta je tako na današnjem susretu upisao prvijenac.

Gosti su uzvratili već u 86. minuti kada ovosezonski prvijenac postiže Stipe Biuk koji je udarcem s desetak metara, uz pomoć bloka Bogojevića, uspio svladati Čovića.

U drugoj minuti sudačke nadoknade Diamantakos je u šesnaestercu prihvatio ubačaj Biuka te je zatresao mrežu Slavena, no oglasio se sudac Jović je označio njegov prekršaj u napadu.

Priliku za pogodak u 96. minuti imao je i Livaja koji je pobjegao obrani Slavena, a onda je s desetak metara pucao malo iznad grede. Dvije minute kasnije Lovrencsics je ubacio u kazneni prostor iz slobodnog udarca, no udarac Livaje nije bio dovoljno jak da napravi veće probleme Čoviću. Bila je to posljednja šansa na susretu.

Danas je na rasporedu bio i dvoboj između Rijeke i Osijeka, no susret je na koncu zbog koronavirusa u redovima Bijelo-plavih odgođen za 8. prosinca. Kolo se tako nastavlja sutra kada će od 18 sati na Aldo Drosini snage odmjeriti Istra 1961 i Lokomotiva.