‘Farmaceuti’ pogotkom Crnca stigli do prvog ligaškog slavlja u Rijeci nakon trinaest godina

14.08.2022., Rijeka - SuperSport HNL, 5. kolo, HNK Rijeka - NK Slaven Belupo. Photo: Nel Pavletic Goricki/PIXSELL

Nel Pavletic Goricki/Pixsell

U posljednjoj utakmici programa 5. kola SuperSport HNL-a Slaven Belupo je pred 4 087 gledatelja na Rujevici rezultatom 0-1 (0-0) svladao Rijeku i tako stigao do osmog boda u sezoni čime su ‘Farmaceuti’ nakon nepotpunih pet kola zauzeli drugo mjesto ljestvice.

Tek četvrto ukupno slavlje koprivničkog prvoligaša u Rijeci u okviru elitnog razreda domaćeg nogometa, prvo nakon 2009. godine gostima je donio Ante Crnac pogotkom u 70. minuti igre.

Rijeka je ovim raspletom u četiri odigrane utakmice upisala i drugi poraz te se uz jedno slavlje i remi s četiri boda na kontu nalaze na pretposljednjem mjestu.

Prvi dolazak u završnicu vidjeli smo u 5. minuti kada je Halilović iz dubine kvalitetnim izlaskom začeo akciju te istu i završio na ubačaj Vukčevića, pokušao je 26-godišnjak atraktivno iz voleja s četrnaest metara, ali lopta je završila daleko od okvira Markovićevih vrata.

Dvije minute poslije se Frigan kvalitetno probio po desnoj strani napada, ali Soldo je pravovremenom reakcijom potencijalnu opanost ‘pretvorio’ u korner. Uzvratili su minutu poslije i gosti svojim prvim kvalitetnim izlaskom u posljednju trećinu, u završnici se Hoxha sjurio po lijevoj strani napada u šesnaesterac, ali sve što je Zekićeva momčad izborila u toj situaciji bio je prvi ubačaj iz kuta.

‘Farmaceuti’ su se kvalitetno branili na Rujevici, prepustivši domaćinu posjed bez problema su suparnike držali dalje od svojih vrata. Period bez ikakvih spomena vrijednih situacija prekinuli su ‘Bijeli’ u 27. minuti kada je 19-godišnji Hodža odradio ‘lavovski’ posao na desnoj strani napada i kvalitetno dodao za Djouahra čiji je snažan udarac umjesto u okviru završio u Friganu te je zbog zaleđa i prekinuta situacija.

Prvom udarcu u okvir svjedočili smo u 34. minuti kada se poslije kraćeg pritiska gostima otvorio prostor na lijevoj strani napada, u završnici se na pokušaj sa sedamnaest metara odlučio Kvržić ‘zagrijavši’ time Labrovića.

14.08.2022., Rijeka – SuperSport HNL, 5. kolo, HNK Rijeka – NK Slaven Belupo. Nikola Jambor Photo: Nel Pavletic Goricki/PIXSELL

U trenucima kada su Koprivničani izgledali uvjerljivije u svojim pokušajima izlazaka i dolascima naprijed, domaći strateg Tadić bio je primoran na promjenu jer zbog ozljede nije mogao nastaviti Ampem te je umjesto 24-godišnjeg Ganca u 38. miunti istrčao 22-godišnji Bušnja.

Lijepu akciju i najbolju priliku u dotadašnjem dijelu igre ‘Bijeli’ su kreirali u 40. minuti. Upravo je Bušnja kombinirao s Friganom na desnoj strani napada te je dvojac uz atraktivno dodavanje Bušnje petom izigrao protivničku obranu, u završnici je Frigan odigrao kvalitetno u sredinu za Djouahru, ali njegov udarac s osam metara u prvi kut odličnim je postavljanjem blokirao Tepšić i time sačuvao mrežu svoje momčadi netaknutom.

Ni tijekom dvije minute nadoknade prvog dijela nije bilo prijetnji za vratare, pa je tako vrlo siromašno poluvrijeme okončano bez pogodaka.

14.08.2022., Rijeka – SuperSport HNL, 5. kolo, HNK Rijeka – NK Slaven Belupo. Dragan Tadic, Zoran Zekic Photo: Nel Pavletic Goricki/PIXSELL

Nastavak je otvoren drugom promjenom Dragana Tadića. Na klupi je ostao Halilović koji je danas prvi put od dolaska u Rijeku krenuo od prve minute, a umjesto njega u igru je ušao 21-godišnji Adrian Liber.

Iako je Slaven nešto konkretnije otvorio sami početak drugog dijela, Rijeka je prva konkretnije zaprijetila. U 49. minuti Hodža je s dvadesetak metara pucao snažno prizemno u donji desni kut, ali 30-godišnji Marković sigurnom je intervencijom uspio odbiti loptu dalje od vrata.

Veliku priliku domaćini su propustili realizirati u 56. minuti igre. Ispala je lijeva strana gostujuće obrane, Frigan je  u završnici s ruba šesnaesterca odličnim dodavanjem ‘servirao’ loptu u prazan prostor za Libera koji je na osam metara prekrasnim lažnjakom poslao u prazno Božića, ali njegov snažan udarac u prvi kut završio je ravno u dobro pozicioniranom Markoviću!

Samo minutu poslije uzvratili su gosti preko Hoxhe koji se probio po lijevoj strani napada, dugo vukao i utrčao sve do deset metara odakle je iskosa gađao bliži kut i pogodio vanjski dio mreže.

Zekić je svoje prve poteze povukao u 61. minuti kada je s terena povukao Talysa i Žuljevića, a na isti poslao Crnca i Manaja. U ovim trenucima je utakmicu završio i Francuz Djouahra kojeg je zamijenio Obregon.

Konačno nešto otvorenija i riskantnija igra s obje strane rezultirala je novom situacijom za ‘Farmaceute’ u 64. minuti kada je Crnac udarcem desno sa sedamnaest metara ‘natjerao’ Labrovića na sigurnu reakciju.

Pet minuta poslije je i 34-godišnji Kvržić s tridesetak metara zapucao snažno u gornji lijevi kut i poslao loptu pored vrata. Bio je ovo period u kojem je Slaven izgledao dosta konkretnije od suparnika, a svoj najbolji period gosti su u 70. minuti okrunili pogotkom za vodstvo. Strpljiv izlazak i dugu akciju u završnici je okončao Kvržić koji je iz sredine odigrao naprijed desno za Crnca, a on se uz dosta prostora sjurio u jedan na jedan s Galešićem od čije se noge nakon udarca s ruba šesnaesterca lopta u luku odbila u sami gornji lijevi kut Labrovićevih vrata za 0-1. 18-godišnjaku je to bio ovosezonski prvijenac, ukupno treći pogodak u 17. S/HNL nastupu.

14.08.2022., Rijeka – SuperSport HNL, 5. kolo, HNK Rijeka – NK Slaven Belupo. Trener Dragan Tadic Photo: Nel Pavletic Goricki/PIXSELL

Poslije ‘još jedne serije’ dalekometnih pokušaja i voleja Libera lijevo iskosa s četrnaest metara pored prve vratnice u 76. te minutu poslije Hoxhe na suprotnoj strani s ruba šesnaesterca pored okvira vrata – uslijedio je nevjerojatan promašaj ‘Bijelih’ u 82. minuti. Selahi je zahvaljujući ‘usnuloj’ desnoj strani gostujuće obrane imao prostora za ‘podvaliti’ loptu u prostor Vrančiću koji je ostao usamljen desno na osam metara iz čiste gol situacije gađao bliži kut, ali mu je dobro postavljeni Marković upisao sigurnu obranu i odbio prijetnju daleko od vrata.

Velik je bio pritisak Rijeke u pokušaju stizanja do izjednačenja. U 89. minuti Selahi je još jednim majstorskim dodavanjem precizno otvorio Obregona desno u prostor, 25-godišnji Kolumbijac je iskosa s osam metara poslao loptu tik pored suprotne vratnice.

U trećoj od pet minuta nadoknade, kada je Rijeka već igrala ‘bez linija’, Slaven je imao dva izlaska do kraja završnice prvo je Mihalić pucao s lijeve strane napada u Labrovića, a zatim je nekoliko trenutaka poslije Crnac kontru okončao pogodivši gredu udarcem s desnog ruba šesnaesterca.

U sljedećem kolu ‘Bijeli’ su gosti na Aldo Drosini kod Istre 1961 (bez pogodaka na gostovanju kod Šibenika ovo kolo) dok će ‘Farmaceuti’ na svom Ivan Kušek Apašu dočekati Goricu koja je ovo kolo svladala Lokomotivu (3:2).