‘Farmaceuti’ golovima Krstanovića i Bogojevića drugi put u povijesti svladali Dinamo na Maksimiru!

16.07.2021., stadion Maksimir, Zagreb - Hrvatski Telekom Prva liga, 01. kolo, GNK Dinamo - NK Slaven Belupo. Ivan Krstanovic sa suigracima slavi vodstvo Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Matija Habljak/PIXSELL

U prvoj utakmici prvog kola 31. izdanja Prve HNL Slaven Belupo je na Maksimiru rezultatom 0-2 (0-2) svladao Dinamo i tako senzacionalnim rezultatom otvorio novu sezonu.

Prvi ligaški poraz Damiru Krznaru nanio je debitant Dean Klafurić, čija je momčad do slavlja stigla golovima Ivana Krstanovića  u 51. (poslije velike pogreške Dominika Livakovića) i Bruna Bogojevića u 84. minuti utakmice. Slaven Belupo je ovim raspletom tek drugi put u svojoj povijesti svladao Dinamo u ligaškom okršaju na Maksimiru. Posljednji se put to dogodilo u sezoni 04/05 kada je ‘Farmaceute’ vodio Branko Karačić, a Dinamo Nenad Gračan.

Iako je prvih petnaestak minuta proteklo u apsolutnoj dominaciji Dinama u vidu posjeda, prvi su spomena vrijednu situaciju pred vratarima imali gosti kada je na isteku 17. minute nakon ubačaja Laušića na jedanaest metara u najboljoj poziciji bio Mlinarić, koji ipak nije uspio zahvatiti loptu i nečuvan ugroziti Livakovića. Samo minutu poslije ponovno je Laušić radio probleme Ristovskom, ovaj put je njegov ubačaj išao na drugu vratnicu prema Bogojeviću, čiji je udarac iskosa s osam metara pravovremeno blokiran.

Dinamo nikako nije uspijevao probiti gusti blok ‘Farmaceuta’ (5-4-1 formacija), koji su svoje rijetke izlaske prema naprijed zaista kvalitetno iskorištavali. U 24. minuti se zatresla i greda Livakovićevih vrata! Glavčić je izveo prekid s preko dvadeset metara uz sami rub terena, kvalitetno je srpski veznjak ubacio na šest metara gdje dva igrača Slavena ne uspijevaju doći do lopte koja odskače od travnjaka i pogađa lijevi dio grede Dinamovih vrata!

Prvi udarac ‘Plavih’ prema okviru Čovićevih vrata bilježimo u 27. minuti kada je Oršić iz slobodnog udarca lijevo iskosa s dvadesetak metara poslao loptu pristojno preko okvira. Prekid iz kojeg je Dinamo prvi put na susretu zaprijetio izborio je Gavranović, kojeg je grubim prekršajem srušio Marina, za što je od suca Vidulina ‘kralj žutih kartona’ nagrađen i prvom opomenom u ovoj sezoni HT Prve lige.

Krznarova momčad vrlo je blizu pogotka bila u 36. minuti kada je Lauritsen dugom loptom u jedan na jedan izbacio Kastratija, ali nakon njegovog udarca iz prve u punom trku s devet metara lopta umjesto u mreži odsjeda na gredi!

16.07.2021., stadion Maksimir, Zagreb – Hrvatski Telekom Prva liga, 01. kolo, GNK Dinamo – NK Slaven Belupo. Lirim Kastrati Photo: Matija Habljak/PIXSELL

U 38. minuti gosti su odigrali još jednu brzu kontru, u završnici je Perić kratko blokirao pokušaj Bogojevića, a odbijenu loptu je s osamnaest metara slabašnim prizemnim udarcem u okvir poslao Krstanović, ‘zagrijavši’ time koncentriranog Livakovića. Dvije minute poslije ‘kruženje je dosadilo’ Gojaku, koji se iz velike udaljenosti odlučio na snažan udarac i poslao loptu malo iznad okvira Čovićevih vrata.

Poluvrijeme je, što se prilika tiče, zaključeno slabašnim prizemnim udarcem Ivanušeca s osamnaestak metara, išlo je to u okvir, ali 30-godišnji Čović upisao je sigurnu obranu.

16.07.2021., stadion Maksimir, Zagreb – Hrvatski Telekom Prva liga, 01. kolo, GNK Dinamo – NK Slaven Belupo. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

U nastavak je Klafurić ušao bez promjena, dok je Krznar na klupi ostavio Gojaka, a u igru poslao Majera.

Prvi pogodak u 31. sezoni elitne domaće lige vidjeli smo u 51. minuti susreta kada je goste u vodstvo svojim 109. Prva HNL pogotkom doveo 38-godišnji Ivan Krstanović! Očajno je na jednu dugu loptu reagirao istrčali Livaković, krivom procjenom i postavljanjem uspio istu samo kratko odbiti u sredinu, gdje je koncentirani Krstanović s tridesetak metara uspio pogoditi mrežu za 0-1 i vodstvo koprivničkog prvoligaša.

16.07.2021., stadion Maksimir, Zagreb – Hrvatski Telekom Prva liga, 01. kolo, GNK Dinamo – NK Slaven Belupo. Dominik Livakovic Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Dinamo je dobru situaciju imao u 55. minuti kada je Ristovski bez prekršaja oduzeo loptu Glavčiću i odličnim okomitim dodavanjem desno u prostor izbacio Gavranovića, ali napadač ‘Plavih’ je iskosa s deset metara loptu poslao pored suprotne vratnice.

Nismo dugo čekali ni na prve čari HNL-a u novoj sezoni. Vidulin je u 63. minuti poslije evidentne simulacije Ristovskog u duelu s Zvonarekom poslije kraće ‘odgode’ dosudio kazneni udarac za ‘Plave’. Uslijedila je poduža tiha provjera, koja je bila i onemugoćena (valjda) kišom natopljenom audio opremom, zatim je uslijedila (doslovno) ‘voki-toki’ komunikacija nakon koje Vidulin ipak odlazi sam pogledati situaciju na monitor, a potom (konačno) nakon četiri minute pokazuje da prvotno nije donio dobru odluku i da nema najstrože kazne.

U 70. minuti ponovno Dinamovci ‘agresivno’ traže kazneni udarac. Ovaj put je u šesnaestercu gostiju u duelu s Božićem ‘zaplivao’ Petković, no nakon kraće tihe VAR provjere Vidulin je pokazao da se igra dalje.

Krznar je, što se kadra tiče, promjene još u drugom dijelu radio u 60. i 74. minuti kada je iz igre izvadio Štefulja, Kastratija, Ivanušeca i Oršića, a na travnjak poslao Petkovića, Mišića, Menala i Čopa.

Do potvrde povijesnog slavlja ‘Farmaceuti’ su stigli poslije brze polukontre u 84. minuti. Prelijepu akciju Zvonareka, Glavčića i Bogojevića, potonji je okončao udarcem desno iskosa s dvanaest metara, poslavši loptu u suprotni donji kut za 0-2 i veliko slavlje gostiju!

Do kraja susreta, devet minuta sudačke nadoknade, Dinamo je svim silama nastojao doći barem do smanjenja zaostatka, ali fantastično pokretljivi gosti uspjeli su se obraniti, spriječivši suparnike u ikakvom ozbiljnijem testiranju njihovog vratara Čovića.

Dinamo u sljedećem kolu gostuje kod Hrvatskog dragovoljca, dok će Slaven Belupo u Koprivnici biti domaćin Lokomotivi. ‘Plavi’, naravno, prethodno prvenstvenoj obvezi igraju prvu utakmicu drugog kola kvalifikacija za Ligu prvaka, u utorak će u Maksimiru biti domaćini ciparskoj Omoniji.