Fantastičan prvijenac Hiroša i pogodak Nejašmića dovoljni za uvjerljivo slavlje Osijeka nad ‘Farmaceutima’

17.10.2021., Gradski stadion Ivan Kusek Apas, Koprivnica - Hrvatski Telekom Prva liga, 12. kolo, NK Slaven Belupo - NK Osijek. Amer Hiros Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

U pretposljednjoj utakmici programa 12. kola HT Prve lige Osijek je na Ivan Kušek Apaš stadionu u Koprivnici rezultatom 0-2 (0-2) svladao Slaven Belupo i tako se sedmom pobjedom u sezoni (uz utakmicu više) bodovno izjednačio na vrhu ljestvice s vodećom Rijekom.

Prilikama vrlo siromašan susret riješen je pogocima Amera Hiroša u 22. i Darka Nejašmića u 45. minuti, a posebno je lijep bio pogodak BH veznjaka kojem je to bio HNL prvijenac. Osijek je tako u 38. međusobnom ligaškom okršaju ovih suparnika u Koprivnici stigao do svoje jedanaeste pobjede, sedam je susreta odigrano bez pobjednika, dok je Slaven slavio dvadeset puta, posljednji puta u svibnju 2019. godine.

Gosti su bili ti koji su se od prve minute posjedom postavili dominantno te aktivnom igrom tražili prostor za kvalitetniji napad, ali domaćini su uvodno prijetili.

Već u 5. minuti Grgić je, uz samu lijevu aut liniju, s lijeve strane napada ubacio u sredinu gdje Lončar zakašnjelo pokušava namjestiti zaleđe Glavčića, koji se ovdje odlično kretao, a u nastavku akcije posljedično Krstanović ostaje nečuvan, bježi Bočkaju i glavom u padu sa sedam metara loptu prosljeđuje u lijevu vratnicu!

Dvije minute poslije Zekićeva momčad je istrčala kvalitetnu polukontru, ali u završnici iste Grgić desno na osam metara nije na vrijeme stigao do lopte, pa su gosti uspješno otklonili potencijalnu opasnost.

Uslijedio je nešto konkretniji pritisak ‘Bijelo-Plavih’, ali zahvaljujući Fiolićevoj neodlučnosti u 8. i blokiran mu udarac u 11. minuti, vratar domaćih Čović nije imao posla.

Vrlo aktivan kod gostiju bio je Fiolić, koji je u 12. minuti uspio probiti lijevu stranu protivničke obrane i savršeno poslužiti usamljenog Kleinheislera, čiji je slabašan prizemni udarac iz prve s petnaest metara ipak bio nedovoljno precizan za sigurnog Čovića.

Bjeličina momčad do rezultatske prednosti stiže poslije vrlo strpljive i duge serije napada u 22. minuti. U samoj završnici Škorić je dugom loptom pokušao proigrati lijevo za Hiroša, koji uz krajnji napor ostavlja loptu u igri i dodaje Kleinheisleru, njegov ubačaj vrlo lošom reakcijom natrag Hirošu dodao je Kvržić, a 25-godišnja BH desetka gostiju poklon iskorštava prekrasnim potezom, gurnuvši si loptu u prostor i desnicom iskosa s trinaest metara savršeno pogađa sam gornji desni kut za 0-1 Osijeka i svoj prvijenac u dresu ‘Bijelo-Plavih’!

Iz razloga neznana pogodak gostiju kratko se provjeravao i putem tihe VAR provjere glavnog suca Duje Strukana i VAR mu asistenata Ante Čuljka i Boruta Križarića.

Nakon primljenog pogotka Zekić je ‘okrenuo ploču’, te je sada njegova momčad umjesto fokusa na primarno obrambene zadaće, aktivnije kroz viši pritisak tražila posjed i bolje pozicije za konkretnije ugrožavanje suparnika kroz igru, ali usprkos nekoliko opasnih dolazaka u posljednju trećinu pravog konkretnog posla za Malenicu nije bilo.

Prilikama vrlo siromašan susret generalno smo gledali u Koprivnici, te smo sljedeći konkretniji pokušaj prijetnje vidjeli tek u 43. minuti kada je Hiroš kvalitetno proigrao Fiolića, ali njegov udarac sa sedamnaest metara bio je neprecizan te je lopta završila pristojno pored vrata.

U samoj završnici prvog dijela gosti su stigli do 0-2. Nakon uspješno obranjenog opasnog napada domaćina, Osječani su u posljednjoj minuti izborili svoj drugi korner u dotadašnjem dijelu susreta i iz istog stigli do povećanja rezultatske prednosti. Na ubačaj Bočkaja u sredini na rubu peterca prvi je, pored ‘uspavanog’ Zirduma, Nejašmić koji glavom sigurno matira Čovića za svoj drugi pogodak u sezoni, ukupno peti u 74. Prva HNL nastupu.

17.10.2021., Gradski stadion Ivan Kusek Apas, Koprivnica – Hrvatski Telekom Prva liga, 12. kolo, NK Slaven Belupo – NK Osijek. Amer Hiros, Petar Bockaj Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

U nastavak je strateg ‘Farmaceuta’ odlučio ući s dvije promjene, pa su tako na klupi ostali Glavčić i Krstanović, umjesto kojih su na travnjak istrčali Arijan Brković i Mateo Monjac. Upravo je Monjac bijegom u 48. minuti kreirao prvu spomena vrijednu situaciju u drugom dijelu, ali njegov udarac desno iskosa sa šesnaest metara otišao je pristojno pored suprotne vratnice.

Nekih desetak minuta trajao je period izraženo dominantnije i bolje igre Slavena u nastavku, ali uskoro su se Osječani stabilizirali te smo generalno gledali izjednačen i konkretnim dolascima u posljednju trećinu potpuno siromašan susret.

Nekih desetak minuta trajao je period izraženo dominantnije i bolje igre Slavena u nastavku, ali uskoro su se Osječani stabilizirali te smo generalno gledali izjednačen i konkretnim dolascima u posljednju trećinu potpuno siromašan susret u kojem je Osijek uglavnom prepuštao posjed suparniku, koji je pak bio potpuno nemoćan u takvim postavkama igre doći do kvalitetnije iskoristivog prostora za napad.

Duga lopta Škorića u 81. minuti za posljedicu je imala bijeg Miereza (ušao minutu prije umjesto Topčagića), ali njegov udarac iskosa desno s osam metara pravovremenom je reakcijom blokirao Soldo. Četiri minute poslije svjedočili smo i nepreciznom pokušaju Pilja iz slobodnog udarca sa sedamanest metara, te nekoliko trenutaka poslije i ne pretjerano opasan udarac Bočkaja s lijevog ruba šesnaesterca.

Sudac Strukan u 86. je minuti zbog (dojam je) čistog starta Škorića na loptu dosudio prekršaj za domaćine i kapetanu gostiju odmah pokazao žuti karton, što je izazvalo veliko negodovanje igrača i klupe Osijeka.

Posljednje što smo spomena vrijedno vidjeli bio je pokušaj Bočkaja iz slobodnog udarca s desnog ruba šesnaesterca, ali njegov udarac u prvoj od tri minute sudačke nadoknade otišao je tik uz bližu vratnicu, bez posljedica po Čovića.

Slaven Belupo je u sljedećem kolu na Šubićevcu gost Šibenika, dok će Osijek u svom Gradskom vrtu biti domaćin Hrvatskom dragovoljcu.