Eurozastupnica tvrdi da nasilje prema izbjeglicama Hrvatskoj može omesti Schengen

Autor:

15.01.2021.,Bihac, Bosna i Hercegovina - Migrantski kamp Lipa koji se nalazi nekoliko kilometara od Bihaca, jos uvijek ne ispunjava osnovne uslove za normalan boravak. Postavljeni su vojni satori koji prokisnjavaju, tekuce vode nema, a ona u bocama i kanisterima mrzne jer temperature dostizu i -15 stupnjeva Celzijusa. Kupaju se u obliznjim potocima koji takodjer sluze i za pranje odjece ili tope snijeg kako bi dobli vodu. Vecina migranata ne zeli ostati ovdje jer kako kazu, ovo nije zivot dostojan covjeka. Da bi dosli do Bihaca gdje mogu nesto kupiti ili preuzeti novac koji im salju potrebno je da hodaju 6 i vise sati samo u jednom pravcu. Mnogi su bolesni i sa bolovima ali ne dobivaju nikakvu posebnu pomoc, cak ni tablete. Trenutno se u kampu nalazi oko 800 ljudi, a njime upravlja Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine.rPhoto: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut, Pixsell

Švedska zastupnica u Europskom parlamentu Malin Björk izjavila je za N1 kako Hrvatska mora zaustaviti brutalnost prema izbjeglicama na svojim granicama.

Ona kaže kako se nada da će presuda Europskog suda za ljudska prava u slučaju smrti djevojčice Madine Hussiny promijeniti nešto u pogledu poštivanja ljudskih prava. “Ova smrt i presuda Europskog suda potvrđuju ono što govorimo. Bila sam na granici Hrvatske i Srbije i vidjela sam brutalne pushbackove, razgovarala sam s ljudima koji su mučeni, morali stajati u hladnoj vodi po 30 minuta, koje su napadali psi. Ovo ne može vratiti djevojčicu, ali može spasiti druge”, kaže ona.

Na pitanje postoje li dvostruki standardi, odnosno pričaju li velike zemlje jedno, a misle drugo u ovom slučaju kaže: “Definitivno ima licemjerja od strane nekih europskih lidera. Poruka hrvatskoj vlasti ipak mora biti jasna. Ovo nelegalno postupanje i ova brutalnost se mora zaustaviti. Želim da Hrvatska bude dio rješenja, da zajedno razgovaramo o tome. Rješenje ne može biti tući ih i uzrokovati njihovu smrt. Zabrinuta sam i jer se u Hrvatskoj vode i sudski slučajevi protiv aktivista.”

“Može doći u pitanje članstvo u Schengenu. Hrvatska ne smije brutalizirati ljude, nijedna zemlja to ne smije”, kaže Björk.

O tome hoće li nova koalicija na vlasti u Njemačkoj promijeniti nešto, Björk kaže: “To je kolektivna odgovornost. Mi moramo sjesti i razmotriti ono što se događa na hrvatskoj granici. To nije prihvatljivo. Kao ni ono što se događa na poljskoj i bjeloruskoj granici. Prvo i najvažnije je da prestane brutalnost i nelegalno postupanje prema tim ljudima.”

Hrvatska bi mogla završiti na Europskom sudu pravde zbog postupanja prema migrantima, kaže Šveđanka.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.