Europski parlament: Dugoročno će diljem EU biti potrebno osigurati trajnu skrb za izbjeglice iz Ukrajine

Autor:

Renata Škudar

Na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu europarlamentarci su u utorak upozorili Europsko vijeće i Europsku komisiju na dramatičnu humanitarnu i izbjegličku krizu uzrokovanu ruskom agresijom na Ukrajinu. Za iznimni angažman pohvalili su države koje graniče s Ukrajinom, koje su prva ulazna točka za izbjeglice. No, upozorili su da će dugoročno diljem Europske unije biti potrebno osigurati trajnu solidarnost za zbrinjavanju izbjeglica.

Kako doznaje nacional.hr iz Ukrajine je trenutno raseljeno više od 3,5 milijuna ljudi, više od dva milijuna ih je već izbjeglo, a očekuje se da bi njihov broj mogao dostići i više od deset milijuna, te se postavlja pitanje hoće li se ti ljudi više ikada vratiti u Ukrajinu.

Stoga će biti potrebna njihova trajna asimilacija i integracija u države članice u koje dolaze i o tome treba razmišljati već danas. Također, kako doznajemo, procjene su da bi Njemačka, kojoj kronično nedostaje radna snaga, mogla trajno primiti gotovo trećinu izbjeglica, a otvoreno je pitanje gdje će i kako završiti svi ostali iz svojih domova protjerani ljudi.

Zastupnici su u utorak također pozdravili brzi odgovor Europske unije i mehanizam zaštite za one koji bježe iz Ukrajine te su pozvali na dodatnu financijsku pomoć kako bi se mogla nastaviti pružati potpora u srednjoročnom i dugoročnom razdoblju. Dok je dio zastupnika zatražio konkretan napredak u reformi pravila o migraciji i azilu, drugi su naglasili da sve izbjeglice bez obzira na njihovu etničku pripadnost trebaju dobiti istu zaštitu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.