EUROPSKI DAN ODVJETNIKA: Bošnjaković: ‘Pravosuđe treba biti dostupnije, brže i efikasnije’

Autor:

25.10.2019., Zagreb - Trgovacki sud, predsjednik Vlade RH Andrej Plenkovic i ministar pravosudj Drazen Bosnjakovic obiljezili su Europski dan pravosudja dolaskom na Trgovacki sud i sudjelovali u prezentaciji digitalizacija pravosudja. Drazen Bosnjakovic
Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Marko Lukunic/PIXSELL

Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković u petak je na okruglom stolu u sklopu obilježavanja VI. Europskog dana odvjetnika ocijenio kako sustav pravosuđa treba kreirati da bude dostupniji, brži i uspješnjiji.

“Razvit ćemo alate da budemo brži”, rekao je Bošnjaković pozivajući se na premijera Andreja Plenkovića koji je danas u govoru na zagrebačkom Trgovačkom sudu naglasio kako treba podići povjerenje građana u hrvatsko pravosuđe jer unatoč pozitivnim koracima i smanjenju broja neriješenih predmeta još uvijek nije na razini koju bi svi zajedno ocijenili zadovoljavajućom.

Glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić istaknuo je da je pravo na pristup sudu jedno od temeljnih ljudskih prava, ali i naglasio posebnu poziciju državnog odvjetnika u pravosudnom sustavu.

Sudac Vrhovnog suda Dražen Tripalo govorio je o europskim direktivama koji se odnose na uspostavu djelotvornog sustava besplatne pravne pomoći za one osumnjičenike i okrivljenike koji sami ne mogu platiti branitelja.

Tema uz koju je obilježen ovogodišnji Europski dan odvjetnika “Pravo na besplatnu pravnu pomoć u kaznenim predmetima i pristup branitelju osobama lišenim slobode” istaknuta je kao ključna za ostvarenje prava na pravično suđenje, ali i za vladavinu prava, na što je upozorila i predsjednica Odvjetničke akademije Hrvatske odvjetničke komore (HOK) Laura Valković.

EU preuzela vodeću ulogu u jačanju prava osumnjičenika i okrivljenika

Na skupu u prostorima HOK-a istaknuto je i kako u novije vrijeme vodeću ulogu u jačanju prava osumnjičenika i okrivljenika preuzela EU koja je svojim direktivama pred Hrvatsku stavila zadatak daljnjeg jačanja procesnih prava osumnjičenika i okrivljenika.

Među tim pravima ističe se pravo na branitelja koje, kao i sva druga temeljna prava, mora biti učinkovito. Uspostava djelotvornog sustava besplatne pravne pomoći za one osumnjičenike i okrivljenike koji sami ne mogu platiti branitelja zadatak je koji Hrvatska ima i prema europskoj Direktivi o pravnoj pomoći za osumnjičenike i okrivljenike u kaznenom postupku i za tražene osobe u postupku europskog uhidbenog naloga.

Predsjednik HOK-a Josip Šurjak smatra kako se suci i odvjetnici ne mogu ponašati u struci onako kako javnost od njih očekuje, već kako nalažu ustavne vrednote, zakoni i provedbeni propisi, a što je važno za zaštitu prava okrivljenika, ali i zaštitu prava žrtve.

“Hrvatska odvjetnička komora i hrvatsko odvjetništvo svjesni su važnosti cilja koji se ovom Direktivom želi ostvariti. Kao oni koji u svojem svakodnevnom radu brinu o zaštiti prava osumnjičenika i okrivljenika, hrvatski odvjetnici svjesni su, pak, svoje uloge u implementaciji Direktive, ali i izazova koje implementacija Direktive postavlja pred pravosuđe, državu i društvo u cjelini”, istaknuto je Šurjak.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.