EUROPSKA LIGA Golovi Čolaka i Murića za prednost Rijeke pred uzvrat u Škotskoj

08.08.2019., stadion Rujevica, Rijeka - Prva utakmica 3. pretkola Europske lige, HNK Rijeka - Aberdeen FC. Antonio Colak

Nel Pavletić/Pixsell

U prvoj utakmici trećeg pretkola Europske lige Rijeka je, pred 6 452 gledatelja na Rujevici, rezultatom 2-0 (0-0) svladala Aberdeen.

Strijelci za Bišćanovu momčad bili su Antonio Mirko Čolak iz kaznenog udarca i Robert Murić.

Prvu nešto opasniju situaciju za vratare bilježimo u 28. minuti kada je Halilović uputio udarac s ruba šesnaesterca, no Joe Lewis dobro je procijenio da nema potrebe za intervencijom jer lopta odlazi preko okvira vrata.

Odličnu priliku za pogodak Rijeka je imala u 29. minuti kada je nakon ubačaja iz kuta Lepinjica snažno pucao s nekih sedam metara, Lewis brani i odbija, u nastavku Župarić loše reagira i puca pored vrata.

U 38. Tomečak bježi gostujućoj obrani i prijeti Lewisu, no španjolski suci opravdano označavaju zaleđe i prekidaju akciju.

Do kraja prvog poluvremena (dvije minute sudačke nadoknade) nismo vidjeli nijednu konkretnu situaciju pred vratarima. Rijeka je imala dominaciju u posjedu i  bila je nešto konkretnija u organizacijama napada, no bilo je tu dosta grešaka u predaji i kašnjenja u otvaranjima. Aberdeen je s druge strane prema naprijed bio gotovo u potpunosti neaktivan o čemu dovoljno svjedoči i činjenica da igrači Dereka Mclnnesa nisu uputili nijedan udarac prema vratima Andreja Prskala.

Prvu prijetnju u nastavku bilježimo u 51. kada je Tibor Halilović nakon odličnog dodavanja Acostyja imao puno prostora pred sobom, povukao je i pucao s nekih 17 metara no lopta odlazi malo pored vratnice.

Rijeka do rezultatske prednosti stiže pogotkom 25 godišnjeg Mirka Antonija Čolaka iz kaznenog udarca u 62. minuti. Španjolski sudac najstrožu je kaznu dosudio zbog Loganovog povlačenja Capana. Čolaku je ovo bio euro prvijenac u dresu Rijeke te ukupno treći podogak ove sezone.

Bišćan prvu promjenu radi u 64., Robert Murić umjesto Maxwella Acostyja.

Minutu poslije nakon ubačaja s lijeve strane gostujućeg napada Mckenna je proslijedio loptu malo pored suprotne vratnice.

U 75. druga izmjena u redovima Rijeke, Momčilo Raspopović umjesto Ivana Tomečaka. Gosti također rade promjene, ušli su Dean Campbell i Scott Wright umjesto Johna Gallaghera i Nialla McGinna.

Aberdeen prvi udarac u okvir upućuje u 84. minuti, Prskalo s tim nije imao nije ni najmanjih problema.

Posljednja izmjena Bišćana odrađena je u 85., Daniel Iglesias je ušao umjesto Luke Capana. Gosti posljednju promjenu rade minutu poslije, Curtis Main je ušao umjesto Ryana Hedgesa.

Rijeka do vrijednog povećanja rezultatske prednosti stiže lijepim pogotkom 23 godišnjeg Roberta Murića u 87. minuti utakmice.  Murić je tako u svom prvom euro nastupu u karijeri debitirao pogotkom.

Robert Murić

U drugoj minuti sudačke nadoknade Lewis Ferguson je uputio snažan udarac s nekih 18 metara, no Prskalo je miran i siguran u intervenciji.

Rijeka je tako u konačnici teško, ali potpuno zasluženo ostvarila prednost pred uzvrat koji je na rasporedu 15. kolovoza na Pittodrie stadionu u Aberdeenu.