Europska komisija pokrenula postupak protiv Hrvatske zbog Direktive o zaštiti zviždača

Autor:

Pixabay

Europska komisija pokrenula je postupak za kršenje prava protiv Republike Hrvatske jer nije prenijela Direktivu o zaštiti zviždača (Direktiva EU 2019/1937 – Direktiva o zaštiti osoba koje prijavljuju kršenja prava Unije) do predviđenog roka, 17. prosinca 2021. godine, izvijestili su u srijedu iz Centra za zaštitu zaviždača.

Službenu opomenu Hrvatskoj, tzv. infringement, Europska je komisija poslala koncem siječnja. Ta opomena, navode iz Centra, predstavlja početak pravnih radnji protiv Republike Hrvatske zbog nepridržavanja obveza u skladu s pravom EU-a, a u vezi transponiranja EU Direktive o zaštiti zviždača u hrvatsko zakonodavstvo, tj. Zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti. Tom se odlukom, koja se odnosi na područje zaštite ljudskih prava i građanstva, nastoji osigurati pravilna primjena prava EU-a.

“Spomenuta službena opomena, oznake INFR(2022)0088, prvi je korak postupka zbog povrede prava u kojoj se od Republike Hrvatske traže dodatne informacije i detaljan odgovor u vezi navedenog prava. Ako Hrvatska ne udovolji zahtjevu Komisije, slijedi slanje obrazloženog mišljenja tj. službeni zahtjev Komisije za osiguravanje sukladnosti sa zakonodavstvom Unije. Ako Republika Hrvatska ni tada ne poduzme mjere transponiranja, Komisija će uputiti predmet Sudu Europske unije”, navode u priopćenju.

Probijen rok za transponiranje Direktive

Krajem 2019. godine, Vijeće ministara EU usvojilo je Direktivu o zaštiti osoba koje prijavljuju povrede prava Unije (tzv. Direktiva o zaštiti zviždača) koja je trebala biti transponirana u zakonodavstva država članica EU do 17. prosinca 2021. godine. Svrha je Direktive poboljšati provedbu prava i politike Unije utvrđivanjem zajedničkih minimalnih standarda koji omogućuju visoku razinu zaštita osoba koje prijavljuju kršenja zakona Unije, ali i onih nacionalnih. Direktiva je djelomično potaknuta neučinkovitošću postojećih, neprikladnih načina prijave u organizacijama, koji obeshrabruju prijavitelje i potiču ih na šutnju. Stoga, Direktiva nameće obvezu boljih, učinkovitijih i sigurnijih mehanizama unutarnjeg prijavljivanja.

Bez obzira na na ustanovljenu potrebu za tim mehanizmima te poboljšanjem aktualnog Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, kao i postojeću razinu korupcije, Hrvatska je, naglašavaju iz Centra, probila spomenuti rok za transponiranje Direktive, što je rezultiralo službenom opomenom.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.