Europska komisija obustavila prekograničnu suradnju s Rusijom i Bjelorusijom

Autor:

epa09788765 A EU flag waves in front of the European Council ahead of a EU Special Justice and Home Affairs Council on the response to the situation in Ukraine, at the European Council in Brussels, Belgium, 27 February 2022. Interior Ministers will discuss the humanitarian support to Ukraine, the reception of the refugees, the management of external borders and related security challenges, the visa measures and the response to be provided in case of hybrid threats.  EPA/STEPHANIE LECOCQ

EPA/STEPHANIE LECOCQ

Europska komisija obustavila je sve projekte koje su zemlje Europske unije imale s Rusijom i Bjelorusijom, a koji su sufinancirani iz fondova EU-a, potvrdila je europska povjerenica za kohezijsku politiku Elisa Ferreira.

“Interreg i prekogranični programi suradnje su zaustavljeni. Ne sami programi, nego tranše novca koje su trebale poduprijeti rusku i bjelorusku stranu u toj suradnji”, izjavila je Ferreira na 8. Kohezijskom forumu u Bruxellesu, skupu posvećenom kohezijskoj politici.

“Sada radimo na reprogramiranju tog novca da pomogne u prekograničnoj suradnji s Ukrajinom, kako bi joj pomogao u rješavanju njenog problema”, dodala je Ferreira.

Europska komisija mogla bi novac stopiran Rusiji i Bjelorusiji upotrijebiti za zbrinjavanje izbjeglica iz ratom pogođene Ukrajine.

Ferreira je rekla da Europska komisija trenutno radi na “tehničkoj razini” kako bi se “što je prije moguće” preusmjerila ta sredstva.

Kohezijskom politikom Europska komisija nastoji smanjiti nejednakosti među dijelovima EU-a, ali ima i programe koji uključuju susjedne zemlje koje nisu članice Europske unije.

Ukupna financijska sredstva EU-a za osam programa s Rusijom iznose 178 milijuna eura, a za dva programa s Bjelorusijom 257 milijuna eura. Ti programi su dogovoreni i započeti u razdoblju od 2014. do 2020. godine.

Europska komisija, izvršno tijelo EU-a, najavila je 4. ožujka obustavljanje projekata s Rusijom te njenom saveznicom Bjelorusijom nakon što je ruska vojska 24. veljače ušla u Ukrajinu. Pri tom se pozvala na pravila o prekograničnoj suradnji u okviru Europskog instrumenta za susjedstvo koji “predviđa obustavu suradnje s vanjskim državama u slučaju kršenja međunarodnog prava, ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava”.

Ta odluka ne bi trebala utjecati na Hrvatsku jer ona ne sudjeluje u zajedničkim projektima s Rusijom i Bjelorusijom, financiranima europskim novcem.

“Trenutno nemam nikakva saznanja da mi imamo projekte u kojima sudjelujemo s njima”, rekla je hrvatska ministrica EU fondova Nataša Tramišak. “Nismo država koja graniči s njima pa nemamo te prekogranične odnose. To se vjerojatno odnosi na države koje graniče s njima pa su sada u problemima kako i na koji način završiti te projekte”, dodala je u Bruxellesu u razgovoru s hrvatskim novinarima.

Europska komisija je na svojoj internetskoj stranici objavila popis zajedničkih projekata u kojima sudjeluju Rusija i Bjelorusija te Finska, Estonija, Latvija, Litva i Poljska, kao i Ukrajina koja nije članica EU-a.

Ukrajina, pak, ima suradnju i s Rumunjskom, Mađarskom, Poljskom i Slovačkom.

“S obzirom na više od 1.000 postojećih partnerstava između regionalnih i lokalnih vlasti EU-a te pograničnih regija Ukrajine, programi nude mogućnosti za brzu i učinkovitu potporu Ukrajini, a to uključuje izbjeglice”, priopćila je Europska komisija 4. ožujka.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.