‘Eurogol’ Jarmolenka, pet pogodaka u drugom poluvremenu; Nizozemska u odličnoj utakmici svladala Ukrajinu

epa09268737 Memphis Depay (C) of the Netherlands in action against Serhiy Sydorchuk (L) of Ukraine during the UEFA EURO 2020 preliminary round group C match between the Netherlands and Ukraine in Amsterdam, the Netherlands, 13 June 2021.  EPA/John Thys / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

EPA/John Thys

U drugoj utakmici prvog kola skupine C Nizozemska je na Johan Cruijff Areni u Amsterdamu rezultatom 3-2 (0-0) svladala Ukrajinu.

Nevjerojatnu utakmicu odigrali su današnji suparnici. Iako sam rezultat tako ne sugerira u prvom dijelu svjedočili smo pregršt prilika (primarno odličnih domaćina), dok nam je drugi dio donio manje prilika, ali (konačno) i pogotke.

Na kraju su do pobjede stigli izabranici Franka De Boera za čiju su momčad pogotke postizali Georginio Wijnaldum u 52., Wout Weghrost u 58. te Denzel Dumfries u 85. minuti za pobjedu. Andrij Jarmolenko je u 75. minuti postigao prekrasan pogodak za 2-1, a Roman Jaremčuk u 79. minuti bio je strijelac drugog pogotka, koji momčadi Andrija Ševčenka ipak nije bio dovoljan za bod u ovom uzbuljivom okršaju.

Otvoreno su obje reprezentacije ušle u susret, ali Nizozemci su vrlo brzo iskoristili takav pristup Ševčenkove momčadi i krenuli s nevjerojatno konkretnim uvodnim pritiskom.

Nakon prvog opasnog dolaska Ukrajinaca u posljednju trećinu u pokušaju ponavljanja napada Zinčenko je u 2. minuti očajnim dodavanjem omogućio kontru Nizozemcima. U završnici iste Memphis Depay prizemnim udarcem s ruba šesnaesterca prijeti Buščanu koji upisuje sigurnu obranu.

Na isteku 5. minute Wijnaldum odličnim dodavanjem proigrava usamljenog Dumfriesa desno, ali njegov udarac sa šest metara fantastičnom reakcijom brani 27-godišnji vratar kijevskog Dinama Buščan te odbija loptu u korner. Samo dvije minute poslije momčad Franka De Boera ponovno ima odličnu situaciju za pogodak, no snažan Wijnaldumov udarac s ruba šesnaesterca završava malo iznad okvira vrata!

Po isteku desete minute konačno su Ukrajinci došli do ‘malo zraka’ i uspijeli kvalitetnije igrati obranu te kreirati nekoliko dobrih izlazaka. U ovom periodu Nizozemci su uputili šest udaraca, od čega su dva zahtijevala reakcije protivničkog vratara.

U 13. minuti Ševčenko je bio primoran na promjenu, umjesto ozljeđenog Zubkova na travnjak je poslao naturaliziranog Ukrajinca Marlosa.

Nakon petnaestak minuta ‘mira’ uslijedila su uzbuđena na obje strane u 27. minuti. Prvo se ponovno odličnom intervencijom iskazao Buščan koji je pravovremenom reakcijom zaustavio Weghorstovu prijetnju, a odmah potom uslijedila je kontra Ukrajine, u završnici Jarmolenko atraktivno petom igra u prostor za Jaremčuka koji pada u duelu sa van Aanholtom, sudac Felix Brych opravdano je ostao nijem na proteste Ukrajinaca za kaznenim udarcem.

U 30. minuti Jarmolenko je uputio udarac desno iskosa s osamnaest metara, snažno, ali neprecizno, pa domaći vratar mirno upisuje obranu.

Devet minuta poslije nova velika uzbuđenja pred zaposlenim Buščanom. Prvo je ukrajinski vratar atraktivno jednom rukom obranio snažan udarac Wijnalduma iz voleja s ruba šesnaesterca, a samo nekoliko trenutaka poslije na ubačaj Depaya s lijeve strane napada na drugoj je vratnici usamljen ostao Dumfries, koji iz fantastične situacije s ruba peterca šalje loptu ravno pred sebe i daleko od prve vratnice!

Najuzbudljivije poluvrijeme u dosadašnjem dijelu turnira okončano je odličnom situacijom Ukrajine za pogodak. U prvoj minuti sudačke nadoknade Marlos je prelijepo podvalio desno u prostor za Jaremčuka koji atraktivno pronalazi Jarmolenka, on laganim dodirom prolazi pored de Roona i utrčava u peterac, no tamo je na vrijeme reagirao Stekelenburg, koji je u intervenciji imao i malo sreće jer se lopta u konačnici od ukrajinskog reprezentativca odbila u gol-aut.

Otvaranje drugog dijela prošlo je tiho što se prilika tiče u odnosu na prvi dio susreta, ali zato smo konačno svjedočili učinkovitosti domaćina koji su iz svoje dvije velike prilike stigli do dva pogotka prednosti. U 52. minuti de Roon je uz dosta sreće odigrao desno u prostor za Dumfriesa koji ubacuje prizemno u sredinu na sedam metara gdje Buščan uspijeva tek kratko odbiti do Wijnalduma, koji nečuvan s četrnaest metara snažno šalje loptu u mrežu za 1-0. Vrijedi spomenuti da je Brych u ovoj situaciji kod pogotka propustio svirati evidentan prekršaj Depaya nad Karavajevem u napadu.

Šest minuta poslije De Boerova momčad povećava prednost nakon što je de Jong odigrao desno za Dumfriesa koji ne uspijeva doći do lopte pored Mikolenka, no uspio se kreirati dovoljno ‘nereda’ i zbunjenosti u ukrajinskim redovima, pa je u pokušaju da izbije loptu Matvijenko istu odbio samo do Weghorsta koji udarcem sa sedam metara pogađa nogu Buščana i bliži kut za 2-0. Uslijedila je VAR provjera pogotka zbog eventualnog Dumfriesovog ometanja protivničkog vratara, no u konačnici Brych nije mijenjao odluku.

Iako u drugom dijelu nisu imali spomena vrijednih situacija pred vratima protivnika Ukrajinci u 75. minuti stižu do pogotka. Sportu kontru koju su uspijeli zatvoriti domaćini čudesnim je udarcem s dvadeset metara okončao kapetan Ukrajine Jarmolenko koji je loptu pospremio u sam gornji lijevi kut za 2-1.

Nevjerojatno, s obzirom na prikazano u drugom dijelu, ali Ukrajina samo četiri minute poslije stiže i do izjednačenja! Malinovski je ubacio iz prekida s lijeve strane, a u sredini na osam metara Weghorstu bježi Jaremčuk koji se baca i prelijepim potezom glavom šalje loptu u sam desni kut za 2-2, šok na stadionu i veliko slavlje Ševčenkove momčadi!

Šokirao je ovaj razvoj događaja Nizozemce, nisu nikako uspijevali kreirati neki konkretniji pritisak i stvoriti priliku po primljenom pogotku, ali ipak u 85. minuti nakon ubačaja Akea s lijeve strane napada ‘tragičar’ prvog dijela Dumfries na jedanaest metara dobiva duel sa Zinčenkom i glavom od travnjaka šalje loptu u mrežu za 3-2!

Nizozemska u sljedećem kolu igra u Amsterdamu protiv Austrije, dok će Ukrajina svoj sraz drugog kola s Makedonijom igrati u Bukureštu. Sutra je na rasporedu i drugi susret prvog kola skupine D u kojoj će se sastati preostali protivnici Hrvatske. U Glasgowu Škotska će ugostiti Češku s početkom u 15 sati, a dan zaključuju reprezentacije skupine E. U 18 sati u Sankt Peterburgu igraju Poljska i Slovačka, dok će u 21 sat u Sevilli Španjolska ugostiti Švedsku.