EURO2016 Slovačka izborila EP, Ukrajina u dodatnim kvalifikacijama

EPA/JULIEN WARNAND

U najzanimljivijem susretu večeri Španjolska je u Kijevu pobijedila Ukrajinu 1-0 potvrdivši prvo mjesto u skupini C i plasman na Europsko prvenstvo 2016. u Francuskoj.

Direktan plasman na EURO izborila je i Slovačka pobjedom u Luksemburgu 4-2, dok će Ukrajina svoju priliku tražiti u dodatnim kvalifikacijama.

Ukrajina i Španjolska su odigrale sjajnu utakmicu u kojoj su u glavnim ulogama bili vratar David de Gea i Andrij Pjatov. Prilike su se nizale na obje strane i pravo je čudo što nije bilo više pogodaka. Domaćin je prema španjolskim vratima uputio 22 udarca i pritom imao pet sjajnih prilika, no sve je ‘skinuo’ vratar Manchester Uniteda. Odličan je bio i Pjatov koji je obranio jedanaesterac Cescu Fabregasu u 25. minuti, te zaustavio još nekoliko teških udarac, no ipak je primio jedan pogodak. Pobjednika je odlučio gol debitanta Maria Gaspara u 22. minuti. Ukrajinci su pobjedom mogli do pozicije najboljeg trećeplasiranog, no nisu uspjeli pa to mjesto i dalje drži Mađarska, a ‘skinuti’ je može tek Turska.

Slovačka je plasman na EP potvrdila gostujućom pobjedom protiv Luksemburga 4-2 nakon što je umalo ispustila vodstvo 3-0. Slovaci su otvorili kvalifikacije sa šest uzastopnih pobjeda, a potom u iduća tri kola osvojili samo jedan bod bez postignutog gola i skoro sve uprskali. No protiv Luksemburga nisu pogriješili. Golove su zabili Marek Hamšik (24, 90+1), Adam Nemec (29) i Robert Mak (31), a za domaćine su zabili Mario Mutsch (61), Lars Gerson (65-11m). U trećem susretu skupine Bjelorusija i Makedonija su odigrale bez pogodaka.

Španjolska je osvojili prvo mjesto u skupini sa 27 bodova, Slovaci su skupili 22 boda, a Ukrajinci 19. Slijede Bjelorusija (11), te Luksemburg (4) i Makedonija (4).

U skupini E praktički sve je bilo poznato i prije zadnjeg kola. Englezi su odavno pobjednici skupine, a kao drugoplasirani na EP odlaze i Švicarci. Slovenija je zadnje kolo dočekala na trećem mjestu s tri boda više od Estonije i devet golova boljom razlikom pogodaka, pa niti tu nije bilo previše dvojbe. ‘Gordi Albion’ je kvalifikacije zaključio gostujućom pobjedom protiv Litve 3-0 postavši tek šesta reprezentacija koja je kroz kvalifikacije prošla neokrznuta sa 100-postotnim učinkom. Golove su zabili Ross Barkley (29) , Harry Kane (35) i Alex Oxlande-Chamberlain (62).

Švicarska je autogolom Klavana u četvrtoj minuti sudačke nadoknade pobijedila Estoniju, dok je Slovenija rutinski odradila posao protiv San Marina pobijedivši 2-0.

Englezi su osvojili prvo mjesto sa 30 bodova, Švicarska na drugoj poziciji je sakupila 21, a Slovenija 16 bodova. Slijede Estonija (10), Litva (10) i San Marino (1)