EURO Hrvatska prvenstvo otvorila pobjedom

epa08115162 Stevan Vujovic (R) of Montenegro in action against David Mandic (L) of Croatia during the EHF Handball Men European Championship match between Croatia and Montenegro in Graz, Austria, 09 January 2020.  EPA/VALDRIN XHEMAJ

EPA/VALDRIN XHEMAJ

Hrvatska rukometna reprezentacija otvorila je EURO 2020 pobjedom u austrijskom Grazu protiv Crne Gore s 27-21 (12-13) u dvoboju 1. kola A skupine.

Hrvatska je u prvom poluvremenu pokazala puno slabosti, pogotovu u obrani, a uporni i grubi Crnogorci ipak su slomljeni početkom drugog dijela i serijom 9-3. Fenomenalno drugo poluvrijeme Hrvatska je dobila s 15-8 i izbrisala sve slabosti pokazane u prvom dijelu protiv reprezentacije koja na velikim natjecanjima ukupno ima samo jedan remi i bez ijedne pobjede.

Hrvatska je utakmicu, a i prvenstvo, započela s dva šuta Cindrića u gredu, prvi gol zabili smo u 5. minuti, a Crnogorci su poveli s 3-1. U 12. minuti naš ključni igrač u obrani Mandić zarađuje drugo isključenje, ali je proradio napad, pa u 19. minuti hrvatski igrači po prvi puta dolaze do prednosti od dva gola razlike (9-7). Ipak, izabranici Line Červara nisu uspjeli doći do osjetnije prednosti dokraja prvog dijela protiv upornih Crnogoraca, štoviše, crnogorski vratar Simić zaredao je s nekoliko obrana čistih “zicera”, pa Crnogorci mini-serijom 4-0 stižu do vodstva 13-11 na isteku poluvremena. Marić u zadnjoj sekundi prvog dijela pogađa, pa je Hrvatska na odmor otišla s zaostatkom 12-13.

Odmah na početku drugog dijela,u prvih pet minuta, Hrvatska serijom 5-1 odlazi na 17-14, da bi u 46. minuti prednost narasla na 21-16. Pogotkom Mandića razlika se diže na “plus 6” (23-17) i “Kauboji” su osigurali miran završetak utakmice, pa su zaigrali debitanti Šarac, Ravnić, Matanović i Hrstić.

Kod Hrvatske su najučinkovitiji bili Luka Cindrić sa šest golova, Marino Marić i Zlatko Horvat postigli su po 4, a Marin Šipić 3 gola, dok su Crnogorce predvodili Nemanja Grbović (6) i Vladan Lipovina (4).

Ranije je u ovoj skupini Bjelorusija svladala Srbiju s 35-30 (16-15).

U 2. kolu u subotu Hrvatska igra s Bjelorusijom u 16 sati, a u 18.15 sati se sastaju Srbija i Crna Gora.

Dvije prvoplasirane ekipe iz skupine prolaze u drugu fazu u Beču.

HRVATSKA – CRNA GORA 27-21

Pred 5000 gledatelja u dvorani Stadthalle sudili su Švicarci Brunner i Salah.

HRVATSKA: Šego 6 obrana, Ašanin; Marić 4, Duvnjak 1, Hrstić, Stepančić 2, Horvat 4,  Šarac 1, Karačić 1, Musa 1, Mamić, Cindrić 6, Matanović 1, Mandić 2, Ravnić 1, Šipić 3

CRNA GORA: Mijušković, Simić; F. Vujović, Glendža, Bakić 2, Čavor 2, Lazović, B. Vujović, Radović, Kankaraš, S. Vujović 2. Ševaljević 1, Lasica 2, Anđelić 2, Grbović 6, Lipovina 4.