EURO 2016: Wales slavi, tuga Slovaka

epa05357763 Gareth Bale of Wales (R) in action during the UEFA EURO 2016 group B preliminary round match between Wales and Slovakia at Stade de Bordeaux in Bordeaux, France, 11 June 2016.

(RESTRICTIONS APPLY: For editorial news reporting purposes only. Not used for commercial or marketing purposes without prior written approval of UEFA. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications (whether via the Internet or otherwise) shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)  EPA/ARMANDO BABANI   EDITORIAL USE ONLY

U dvoboju dvije reprezentacije koje su u subotu imale debitantski nastup na europskim prvenstvima, Wales je na Stade de Bordeauxu svladao Slovačku s 2-1 (1-0) te idealno započeo natjecanje u skupini B.

Reprezentativci Walesa imali su mnogo sreće, što već u 3. minuti nisu našli u rezultatskom zaostatku. Marek Hamšik je uzeo loptu na 30-ak metara i krenuo u solo prodor kroz cijelu obranu Walesa. Kad se našao oči u oči s vratarom Wardom hladnokrvno je poslao loptu pokraj njega, ali je Davies uspio na vrijeme uklizati i spriječiti pogodak.

No, bila je to jedina spomena vrijedna akcija Slovaka u prvom poluvremenu, u kojem su Velšani uspjeli potpuno otupiti slovačke napade. Ni reprezentacija Walesa nije imala izrazite prilike zaprijetiti slovačkom vrataru, ali kad je Gareth Bale u 10. minuti dobio priliku zapucati iz slobodnog udarca s 20-ak metara, rezultat na semaforu je promijenjen.

Kozačik je krenuo u krivu stranu, a kad je konačno vidio loptu u letu, bilo je prekasno za njegovu reakciju. Ne previše snažan udarac, više po sredini vrata nego u kutu, završio je u mreži i donio veliku radost nogometašima Walesa i njihovim brojnim navijačima na Stade de Bordeauxu. Velšani su s minimalnim vodstvom dočekali poluvrijeme.

Drugi dio utakmice bio je mnogo zanimljiviji i sadržajniji, a oba izbornika pogodila su s igračima koje su uvodili s klupe. Prvi je u izmjene krenuo Jan Kozak. U 60. minuti ubacio je Nemeca i Dudu, a potonji je već minutu poslije, u svom prvom dodiru s loptom postigao prvi slovački pogodak na europskim prvenstvima. Dobar dio zasluga za izjednačenje ima i Mak koji je prošao po desnoj strani, zavrnuo u sredinu kaznenog prostora, gdje je Duda dobro primirio loptu i poslao ju pokraj nemoćnog Warda.

Na red je došao velški izbornik Chris Coleman. Osvježio je sredinu terena Joeom Ledleyjem, a Baleu u napadu pridružio Hala Robson-Kanua. Obojica nogometaša su u 81. minuti odigrala važne uloge kod pogotka koji je Walesu donio tri boda u debiju na EURU. Ledley je odličnim dodavanjem kroz sredinu terena pronašao Aarona Ramseyja koji je krenuo u slalom kroz slovačku obranu. Ramsey je na rubu kaznenog prostora malo posrnuo, ali je uspio proslijediti loptu prema Robson-Kanuu koji je pomalo i sretno zahvatio loptu potkoljenicom i svladao Kozačika.

Slovaci su u posljednjih deset minuta krenuli po izjednačenje i došli na nekoliko centimetara od drugog pogotka. Na ubačaj s lijeve strane sjajno je reagirao Nemec, ali je njegov udarac glavom završio u vratnici. Velšani su brisani prostor u slovačkoj obrani iskoristili za opasne protunapade, ali jednu je priliku upropastio Ramsey, a u drugom je Baleov mlaki udarac zaustavio Kozačik.

No, kad su začuli posljednji zvižduk norveškog suca Moena, Velšani su zaboravili na propuštene prilike za još uvjerljiviju pobjedu. U formatu koji nudi ovogodišnji Euro, tri osvojena boda mogla bi Walesu već biti dovoljna za plasman u nokaut fazu natjecanja.

WALES – SLOVAČKA 2-1 (1-0)

Bordeaux. Stade de Bordeaux, gledatelja: 40.000. Sudac: Svein Oddvar Moen (Norveška).

Strijelci: 1-0 Bale (10), 1-1 Duda (61), 2-1 Robson-Kanu (81)

Žuti kartoni: – / Hrošovsky, Mak, Weiss, Kucka, Škrtel

Crveni kartoni: –

WALES (3-5-2): Ward – Chester, A. Williams, Davies – Gunter, Allen, Edwards (od 69. Ledley), Ramsey (od 88. Richards), N. Taylor – J. Williams (od 71. Robson-Kanu), Bale

SLOVAČKA (4-3-2-1): Kozačik – Pekarik, Škrtel, Đurica, Švento – Kucka, Hrošovsky (od 60. Duda), Hamšik – Mak, Weiss (od 83. Stoch), Đuriš (od 60. Nemec)