EURO 2016: Sjeverna Irska – Njemačka 0-1

epa05381652 Germany's Mario Gomez (C) scores the 1-0 lead during the UEFA EURO 2016 group C preliminary round match between Northern Ireland and Germany at Parc des Princes in Paris, France, 21 June 2016.

(RESTRICTIONS APPLY: For editorial news reporting purposes only. Not used for commercial or marketing purposes without prior written approval of UEFA. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications (whether via the Internet or otherwise) shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)  EPA/ABEDIN TAHERKENAREH   EDITORIAL USE ONLY

U utakmici 3. kola skupine C nogometnog Eura u utorak je u Parizu Njemačka pobijedila Sjevernu Irsku sa 1-0, a strijelac za Nijemce bio je Mario Gomez u 30. minuti.

Za posljednje kolo u skupini njemački izbornik Joachim Loew promijenio je taktiku, umjesto lažnog napadača uveo je klasičnog centarfora Maria Gomeza, dok je Mario Goetze preuzeo ulogu u veznom redu.

Bila je to najbolja partija Nijemaca na ovom Euru. Svjetski prvaci mogli su napuniti mrežu Sjeverne Irske do vrha, ali odlično je branio vratar McGovern, a ono što on nije uhvatio uprskali su njemački igrači.

Nijemci su krenuli silovito, stjerali su momčad Sjeverne Irske u njihovu polovicu i već u 7. minuti Thomas Mueller je imao stopostotnu priliku, ali je pucao ravno u vratara McGoverna.

U 11. minuti još jedna prilika za Nijemce, no Mesut Ozil traljavo puca, a pola minute kasnije udarac Goetzea brani golman Sjeverne Irske

Thomas Mueller je ponovno u gol-šansi u 23. minuti, ali sa deset metara iskosa loše puca i lopta prolazi pored vratiju. Ponovno je Mueller u akciji. Igrala se 27. minuta i nakon Kimmichevog dobrog ubačaja Mueller glavom pgađa vratnicu.

Nesmiljeni pritisak na gol Sjeverne Irske napokon je urodio plodom u 30. minuti. Akciju Ozila i Muellera okončao je Mario Gomez za vodstvo “elfa” 1-0.

Do kraja susreta Nijemci su još nekoliku puta mogli zatresti mrežu protivnika. Tako je Thomas Mueller još je jednom pogodio okvir gola, u 34. minuti zatresao je gredu.

U 52. minuti Goetze je dva puta bio u prilici. Prvi pokušaj zaustavio je vratar McGovern, a drugi je prošao kraj gola. Potom u 59. minuti udarac Khedire golman McGovern odbija, na nju natrčava Gomez, koji glavom iz neposredne blizine promašuje vrata.

Ovom pobjedom Njemačka je osvojila prvo mjesto u skupini ispred Poljske, koja je u Marseilleu također sa 1-0  svladala Ukrajinu, pa su obje reprezentacije natjecanje završile sa po sedam bodova, ali Njemačka ima bolju razliku pogodaka.

Sjeverna Irska je s tri boda završila kao treća u skupini, te još uvijek ima izglede za plasman u osminu finala, no sada ovisi o raspletima u preostale tri skupine, dok je Ukrajina završila natjecanje na posljednjem mjestu bez bodova i bez postignutog gola.

Također, nakon pobjede Njemačke reprezentacija Hrvatske osigurala je plasman u osminu finala bez obzira na ishod večerašnje utakmice protiv Španjolske, jer će u najmanju ruku biti u krugu četiri najbolje trećeplasirane momčadi koje idu u nokaut fazu. Hrvatska ima četiri boda, a dvije trećeplasirane reprezentacije Sjeverna Irska i Albanija okončale su natjecanje sa tri boda.

SJEVERNA IRSKA: McGovern – Hughes, McAuley, Cathcart, J. Evans (84. McGinn) – Norwood – J. Ward (70. Magennis), C. Evans, Davis, Dallas – Washington (59. Lafferty)

NJEMAČKA: Neuer – Kimmich, Boateng (76. Höwedes), Hummels, Hector – Khedira (69. Schweinsteiger), Kroos – Müller, Özil, Götze (56. Schürrle) – Gomez

STRIJELCI: 0-1 Mario Gomez (30).

SUDAC: Clément Turpin (Francuska)

STADION: Park prinčeva

GLEDATELJA: 42.000