EURO 2016: Poljaci startali pobjedom

epa05359821 Jakub Blaszczykowski (L) of Poland in action against Shane Ferguson of Northern Ireland during the UEFA EURO 2016 group C preliminary round match between Poland and Northern Ireland at Stade de Nice in Nice, France, 12 June 2016.

(RESTRICTIONS APPLY: For editorial news reporting purposes only. Not used for commercial or marketing purposes without prior written approval of UEFA. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications (whether via the Internet or otherwise) shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)  EPA/Sebastien Nogier   EDITORIAL USE ONLY

U susretu 1. kola C skupine EURA u Nici su nogometaši Poljske svladali Sjevernu Irsku s 1-0 (0-0).

Jedini pogodak na utakmici postigao je Arkadiusz Milik u 51. minuti.

Poljaci su u Nici s minimalnih 1-0 pobijedili Sjevernu Irsku u najslabijoj utakmici dosadašnjeg dijela prvenstva. Sjeverni Irci su se po prvi puta plasirali na EURO, a u Nicu su došli s čak 12 utakmica u nizu bez poraza, no u svom debiju nisu pokazali baš ništa osim borbenosti. Sjeverni Irci nisu u 90 minuta uputili šut u okvir vrata, a imali su tek jedan slabašni pokušaj koji je završio pokraj vrata. Poljaci na čelu sa svojom najvećom zvijezdom Lewandowskim također nisu briljirali, imali su velikih problema s “bunkerom” protivnika, ali su nakraju spretnim pogotkom napadača Ajaxa Milika stigli do pobjede i nadomak plasmana u osminu finala.

Prvi dio utakmice protekao je u velikoj dominaciji Poljaka, koji nisu iskoristili dvije velike prilike. Prvo je u 28. minuti Milik prošao dvojicu braniča, ali je njegov udarac otišao daleko iznad vrata, da bi u 39. minuti Kapustka opalio s 16 metara, a vratar Iraca McGovern lijepom paradom zaradio ovacije zeleno-bijelog dijela stadiona.

“Sjevernoirski bunker” pao je u 51. minuti kada je poljski napadač Milik s 15 metara uputio udarac koji je prošao kroz dva irska braniča i ispod vratarevih ruku završio u mreži. Nakon pogotka Sjeverni Irci su i dalje bili bezopasni, dok Poljaci nisu stvorili izrazitu priliku sve do 86. minuti kada je strahoviti udarac Krychowiaka prošao pokraj vrata.

Večeras u ovoj skupini igraju Njemačka i Ukrajina.

POLJSKA – SJEVERNA IRSKA 1-0

Strijelci: 1-0 Milik (51)

Pred 35.000 gledatelja na stadionu Allianz Riviera sudio je Ovidiu Hategan iz Rumunjske.

POLJSKA:  Szczesny – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Blaszczykowski (Grosicki, 80), Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec, 71), Kapustka (Pesztko, 89) – Milik, Lewandowski

SJEVERNA IRSKA:  McGovern – McLaughlin, Cathcart, Evans, McAuley – McNair (Dallas, 46), Norwood, Davis), Baird (Ward, 71), Ferguson (Washington, 66) – Lafferty