Erdogan u Tunisu razgovarao o prekidu vatre u Libiji

Autor:

epa08076575 Turkey's President Recep Tayyip Erdogan delivers his statement during the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) Global Refugee Forum at the European headquarters of the United Nations (UNOG) in Geneva, Switzerland, 17 December 2019.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

EPA/SALVATORE DI NOLFI

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan razgovarao je u srijedu u Tunisu s novim tuniškim predsjednikom Kaisom Saiedom o mogućnostima za prekid vatre u Libiji.

Obraćajući se novinarima nakon neočekivanog bilateralnog sastanka, Erdogan je kazao da je sa Saiedom razgovarao o “koracima za osiguranje prekida vatre u Libiji što je moguće prije” te mogućoj suradnji kako bi se pomoglo pronalasku političkog rješenja za krizu u toj zemlji.

Tunis može pomoći da u Libiji zavlada stabilnost, dodao je, upozorivši da se libijska kriza odražava i na susjedne zemlje, posebice Tunis.

Naftom bogata Libija u kaosu je otkako je 2011. uz potporu NATO-a svrgnut dugogodišnji vladar Moamer Gadafi.

Vojni vođa Kalifa Haftar naredio je u travnju svojim snagama, baziranima u istočnom gradu Bengaziju, da zauzmu Tripoli od vlade nacionalnog jedinstva koja ima potporu UN-a. No sukob je zapao u slijepu ulicu.

Erdogan je prvi strani šef države koji je posjetio Tunis otkako je Saied izabran u listopadu. Doputovao je u pratnji ministara vanjskih poslova i obrane te šefa obavještajne službe.

Dva tjedna prije Saied se u Tunisu sastao s Fajezom Seradžem, šefom vlade u Tripoliju.

Turska vlada u studenom je sa Seradžem potpisala sporazum o sigurnosnoj i vojnoj suradnji i demarkaciji granice na moru, izazvavši kritike Grčke i drugih zemalja.

Grčki ministar vanjskih poslova Nikos Dendias posjetio je u nedjelju Bengazi i sastao se s Haftarom, čije snage nadziru većinu istoka i juga Libije.

Atena nema pravo glasa u Libiji, poručio je Erdogan.

“Možda su potpisali mnoge sporazume (s Libijom) u prošlosti. Mi ne živimo u prošlosti”, rekao je.

Sporazum sklopljen s Libijom omogućuje Turskoj da u tu zemlju pošalje stručnjake za vojnu obuku i opremu ako ona to zatraži.

“Ako se uputi poziv, to ćemo definitivno razmotriti i poduzeti odgovarajuće korake”, odgovorio je Erdogan na pitanje o svojem prijedlogu da se u Libiju pošalje turske postrojbe.

Dodao je da su nedavni dogovori Ankare i vlade u Tripoliju “preliminarni signali” takvog koraka.

Saied je rekao da je s Erdoganom razgovarao o “libijskoj situaciji iz različitih aspekata”, ali ne i o kontroverznom dogovoru Ankare i Tripolija “jer se to Tunisa ne tiče”.

Turska i Katar podržavaju vladu u Tripoliju, dok se Haftar jako oslanja na potporu Egipta, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Rusije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.