Epidemiolozi pisali Berošu, iznijeli niz zahtjeva

Autor:

31.08.2020., Sibenik - Unatoc kisi epidemiolozi pred sibenskom bolnicom strpljivo uzimaju uzorke za testiranje od virusa Covid 19.
Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Hrvoje Jelavic/PIXSELL

 

Hrvatsko epidemiološko društvo uputilo je u ponedjeljak pismo ministru zdravstva Viliju Berošu te iznijelo niz zahtjeva. Pismo u nastavku prenosimo u cijelosti:

“Poštovani gospodine ministre, potaknuti brojnim pozivima i upitima kolegica i kolega epidemiologa s terena, upućujemo vam ovaj dopis s prijedlogom mjera za unaprjeđenja rada na suzbijanju bolesti COVID-19, kao i prijedlozima pomoć epidemiološkoj struci.

S obzirom na dužinu trajanja pandemije, te poznat ograničen broj specijalista epidemiologa koji se bave interventnom epidemiologijom zaraznih bolesti, kao i višemjesečni neprekidan rad, smatramo da je krajnje vrijeme da nas se oslobodi određenih zadaća koje nisu stručne epidemiološke prirode, poput odgovaranja na brojne upite građana o određenim informacijama koje mogu dati i drugi. Zbog toga smatramo da se treba maknuti brojeve mobitela dežurnih epidemiologa po županijama koji se neprestano vrte na ekranima TV prijamnika jer nas bespotrebno opterećuju i time otežavaju provedbu protuepidemijskih mjera. Smatramo da svi zainteresirani informacije koje inače traže pozivima na navedene brojeve mogu dobiti ponovnim uvođenjem broja 113 ili na neki drugi prihvatljiv način, uz naglašenu kampanju obavještavanja javnosti o navedenom.

Svjedoci smo gotovo svakodnevnih poziva građana koji nam se obraćaju s informacijama i svojim zdravstvenim tegobama tražeći savjet. Napominjem da mi nismo kliničari, te da bismo trebali predstavljati konzilijarnu specijalističku struku liječnicima primarne zdravstvene zaštite, liječnicima hitne medicinske pomoći, te bolničkim liječnicima u svezi što preciznijeg postavljanja indikacija za testiranje, odnosno zbrinjavanje pacijenata sa sumnjom na COVID-19.

I o tome bi trebalo naglašenom kampanjom obavijestiti kako naše državljane, tako i strane goste, koji takav savjet trebaju tražiti od svojih liječnika obiteljske medicine ili liječnika u hitnoj medicinskoj službi. Uključiti liječnike obiteljske medicine u vođenje brige o svojim osiguranicima koji se razbole od bolesti COVID-19, budu pozitivni na SARS-CoV-2 virus, odnosno budu stavljeni u samoizolaciju

Nakon što se ustanovi da je određena osoba pozitivna, posao epidemiologa je da ga se kontaktira i provede epidemiološka obrada u smislu utvrđivanja izvora zaražavanja, te ustanovljavanja osoba koje su bile s njim u kontaktu, pa stoga moraju biti stavljene u samoizolaciju. Specijalist epidemiolog upisuje zaraženog u tzv. platformu, te u napomenu stavlja imena i prezimena svih ustanovljenih kontakata. Prilikom njihovog obavještavanja upućuje ih se da se jave svojemu liječniku obiteljske medicine što većina i mora zbog potrebe reguliranja privremenog izostanka s posla. Sva daljnja briga o njima prepušta se njihovim liječnicima obiteljske medicine, kako bi se specijalisti epidemiolozi mogli posvetiti novim potencijalno zaraženim osobama i novim kontaktima.

Pojedini pacijenti zbog sumnje na zaraznu bolest, odnosno zbog svoje osnovne bolesti, najčešće kroničnog tijeka, prilikom naručivanja na određene pretrage i zahvate, kao što je poznato, moraju predočiti negativan test u papirnatom obliku. Nalaz im trebaju dostaviti njihovi liječnici obiteljske medicine, kako u radne dane, tako i u dane vikenda, odnosno praznika. Testiranje i daljnji postupak s takvim pacijentima nije epidemiološke prirode jer se ne radi o osobama sa sumnjom na potencijalnu zarazu SARS-CoV-2 virusom.

Postojeći epidemiološki timovi koji se sastoje od specijaliste epidemiologa, prvostupnika/ce sanitarnog inženjerstva (VŠS) i sanitarnog tehničara (SSS), trebali bi se proširiti još jednim članom, magistrom sanitarnog inženjerstva (VSS). On može preuzeti određeni dio poslova specijaliste epidemiologa koji se odnosi na vođenje administracije oko upisivanja zaraženih i njihovih kontakata u program, ali i za provedbu određenih drugih redovnih poslova koji se unatoč postojanju pandemije moraju i dalje provoditi na epidemiološkoj djelatnosti.

Određeni specijalisti drugih specijalnosti, poput specijalista javnog zdravstva već postoje kao gotovi specijalisti unutar mreže županijskih zavoda, te ih uz određenu doedukaciju treba dodijeliti specijalistima epidemiologije kao pomoć.

Liječnicima koji su izabrali rad pod nadzorom potrebno je omogućiti izbor u kojemu se mogu odlučiti za rad pod nadzorom u Zavodima za javno zdravstvo, na Službama za epidemiologiju, te ih obučiti za rad s pacijentima sa sumnjom na COVID-19, kao i za uzimanje uzoraka u COVID ambulantama.

Poznato je da zavodi za javno zdravstvo od ove godine mogu s HZZO-om ugovoriti timove na Djelatnosti za zdravstvenu ekologiju, ali zbog nedostatka specijalista epidemiologije koji su nužni za ugovaranje, samo je jedan manji dio zavoda to uspio. Stoga bi trebalo raspisati specijalizacije iz epidemiologije za navedene timove koje bi financiralo Ministarstvo zdravstva, te odmah specijalizante staviti na raspolaganje po zavodima za javno zdravstvo kako bi pomogli u savladavanju pandemije COVID-19 bolesti.

Zajedničko programsko rješenje koje bi koristili svi zavodi za javno zdravstvo na nivou cijele RH pomoglo bi u lakšoj razmjeni informacija o oboljelima, zaraženima i njihovim kontaktima, te bismo tako smanjili vrijeme utrošeno za navedene aktivnosti. Uz to, moglo bi se uvesti obavještavanje zaraženih i njihovih kontakata putem SMS poruke, što se ve pokazalo kao učinkovito rješenje na nekim područjima RH.

Tamo gdje još nisu nabavljeni, a zbog bržeg ustanovljavanja stanja zaraženosti na lokalnom području, bilo bi dobro da svaka županija ima aparat za testiranje RT-PCR testom, koje bi se moglo financirati iz tzv. decentraliziranih sredstava Ministarstva zdravstva ili iz sredstava EU.

S obzirom na poznatu činjenicu da je SARS-CoV-2 virus u lokalnoj transmisiji, te potrebu pridržavanja epidemioloških mjera (fizička distanca, nošenje maski, higijena i dezinfekcija) od strane svih, potrebno je razmisliti o promjeni strategije koja uključuje stavljanje u samoizolaciju zaražene osobe (pozitivne na SARS—CoV-2 virus) i kontakte zdravstvene djelatnike, te one koji rade u domovima za starije i nemoćne osobe. Svi ostali ustanovljeni kontakti moraju se ponašati osobno odgovorno u skladu s već spomenutim epidemiološkim mjerama”, navodi se u pismu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.