EP U-21 Hrvatska otvorila prvenstvo teškim porazom

epa07656408 Romania's George Puscas (2-L) scores on penalty during the UEFA European Under-21 Championship 2019 Group C soccer match between Romania and Croatia in San Marino, 18 June 2019.  EPA/LUCA FANFANI

EPA/LUCA FANFANI

Hrvatska mlada nogometna reprezentacija otvorila je europsko U-21 prvenstvu u Italiji i San Marinu teškim porazom od Rumunjske sa 1-4 i tako bitno umanjila izglede za plasman u polufinale EP-a, a time i na olimpijske igre u Tokiju 2020.

Golove za Rumunjsku zabili su George Puscas (11-11m), Ianis Hagi (14), Tudor Baluta (66) i Adrian Petre (90+2), dok je pogodak za hrvatsku reprezentaciju zabio Nikola Vlašić (18).

Očekivanja su bila velika, no sve je završilo najtežim porazom u povijesti mlade reprezentacije na velikim natjecanjima. Nažalost, nakon poraza od Rumunjske, Gračanovu vrstu čekaju Francuska i Engleska i izgledi za osvajanje prvog mjesta koje vodi u polufinale sada su svedeni na minimum.

Mlada hrvatska reprezentacija je nakon 15 godina ponovo stigla do europskog U-21 prvenstva. U dosadašnja dva pokušaja nije prošla skupinu, no ovoga puta hrvatska vrsta je stigla na EP s velikim ambicijama. Glavi cilj naše mlade vrste je plasman na olimpijske igre u Tokiju 2020. godine, što nije uspjelo niti jednoj nogometnoj generaciji, a vizu za Japan automatski donosi polufinale. Međutim, nakon prvog kola čini se kako to niti ovoga puta nećemo vidjeti OI.

Bio je to sudar povratnika na europsku smotru. Hrvatske nije bilo na europskim U-21 prvenstvima od 2004. godine, a Rumunjske od 1998.

“Mladi Vatreni” u dosadašnja dva nastupa na europskim U-21 prvenstvima (2000, 2004) nisu prošli skupinu, niti su u šest susreta upisala pobjedu. Dvije utakmice su odigrali neodlučeno, a četiri puta su poraženi uz negativnu razliku pogodaka 7-11.

I Rumunji već godinama nisu bili na EP-u, a do sada jedini nastup imali su 1998. kada su dogurali do četvrtfinala.

Hrvatska se na EURO probila kroz kvalifikacijsku skupinu 1 upisavši osam pobjeda, te po jedan remi i poraz. Na koncu je Hrvatska imala isti broj bodova kao i Grčka (25), ali bolji međusobni skor. Rumunjska je pak bila jedno od najvećih iznenađenja kvalifikacija. U skupini 8 osvojila je prvo mjesto ispred Portugala, BiH, Walesa i Švicarske upisavši sedam pobjeda i tri neodlučena ishoda uz razliku pogodaka 19-4.

Krenulo je žustro i napadački na obje strane. Prvi su zaprijetili Rumunji. Već u 2. minuti Puscas je imao lijepu priliku, no hrvatski vratar je uspio obraniti. U 4. minuti je pucao Brekalo, ali pored gola. Samo dvije minute kasnije Man je pukušao sa 20 metra, no Posavec je bio spreman.

Nažalost, u 8. minuti Rumunji su poveli. Filip Benković je igrao rukom, a škotski sudac  Bobby Madden je nakon pregleda VAR-om dosudio kazneni udarac kojeg je Puscas sigurno realizirao. Samo tri minute kasnije već je bilo 2-0. Posavec je zakasnio na jedan ubačaj, Puscas je pucao glavom, Benković je uspio izbaciti loptu s crte, ali je na nju natrčao Ianis Hagi, sin rumunjske legende Gheorghea Hagija i zabio za 2-0.

Novi šok za hrvatsku reprezentaciju bila je ozljeda ponajboljeg igrača Josipa Brekala koji je izašao iz igre u 14. minuti.

Hrvatska se vratila u život u 18. minuti lijepim golom Nikole Vlašića s ruba kaznenog prostora. Dvije minute kasnije veznjak moskovskog CSKA je mogao izjednačiti, no Radu je sjajno obranio. Do kraja poluvremena obje su ekipe imale još nekoliko prilika, no više nije bilo golova.

Na otvaranju drugog dijela Rumunjska je mogla povećati vodstvo, no Hagi je iz slobodnog udarca sa 10 metara pogodio gredu. Hrvatska u prvih 20 minuta nastavka nije pokazala ništa, a u 66. minuti i sami smo si zabili gol. Sosa je ‘prodao’ loptu Baluti, a rumunjski veznjak je ušao u kazneni prostor i zabio za 3-1. Do kraja utakmice očajna Hrvatska je primila i četvrti pogodak, u posljednjim trenucima među strijelce se upisao i Petre.

U drugom susretu iz ove skupine u 21.00 sati u Ceseni sastaju se Francuska i Engleska.

Mladi hrvatski nogometaši će u 2. kolu 21. lipnja odmjeriti snage protiv Francuske, a u susretu posljednjeg kola u skupini, 24. lipnja igrat će protiv Engleske.

Plasman u polufinale, koje osigurava vizu za olimpijske igre u Tokiju 2022. godine, osigurat će pobjednici skupina, te najbolje drugoplasirana reprezentacija iz tri skupine.

HRVATSKA – RUMUNJSKA 1-4

SERRAVALLE. Stadion San Marino – 4.800 gledatelja; Sudac: Bobby Madden (Škotska);

Strijelci: 0-1 Puscas (11-11m), 0-2 Hagi (14), 1-2 Vlašić (18), 1-3 Baluta (66), 1-4 Petre (9+2)

Žuti kartoni: Jakoliš / Man, Pascanu, Cicaldau

Crveni kartoni: –

HRVATSKA: Posevec – Uremović, Benković, Katić, Sosa – Vlašić, Šunjić, Moro (od 68. Ivanušec) – Halilović (od 77. Murić), Jakoliš, Brekalo (od 14. Bradarić). Izbornik: Nenad Gračan

RUMUNJSKA: Radu – Manea, Nedelcearu, Pascanu, Stefan – Cicaldau, Baluta – Man (od 84. Olaru), Hagi, Ivan (od 72. Coman) – Puscas (od 88. Petre). Izbornik: Mirel Radoi