Engleska osvojila prvo mjesto u skupini D, Česi nakon poraza pali na treće mjesto

epa09294081 Raheem Sterling of England celebrates after scoring the 1-0 lead during the UEFA EURO 2020 group D preliminary round soccer match between the Czech Republic and England in London, Britain, 22 June 2021.  EPA/Neil Hall / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

EPA/Neil Hall

U odlučujućem okršaju za prvo mjesto u skupini D, engleska nogometna reprezentacija je na stadionu Wembley pobijedila Češku sa 1-0.

Pogodak odluke zabio je Raheem Sterling u 12. minuti.

Česima je za osvajanje prvog mjesta trebao bod, no nakon poraza su pali na treće mjesto iza Hrvatske.

“Gordi Albion” će kao pobjednik skupine u osmini finala igrati protiv drugoplasirane ekipe iz skupine F u kojoj igraju Francuska, Njemačka, Portugal i Mađarska.

Za Engleze su od prve minute zaigrali Jack Grealish, Bukayo Saka i Harry Maguire. Iznenađujuće u sastavu nije bilo Phila Fodena, te očekivano Masona Mounta koji je završio u samoizolaciji nakon što je bio u kontaktu sa škotskim veznjakom Billyjem Gilmourom koji je bio pozitivan na COVID-19.

Česi su otvorili utakmicu u istom sastavu kao i protiv Hrvatske.

Već u drugoj minuti Engleti su pogodili okvir gola, a pucao je Sterling. U 11. minuti je zaprijetio Kane, a samo minutu kasnije Sterling je zabio za 1-0. Saka, Kane i Grealish su izveli lijepu akciju koju je Sterling pretvorio u pogodak.

U 26. minuti je moglo biti 2-0, no Kane nikako da pronađe put do mreže na ovom prvenstvu. Napadač Tottenhama je za reprezentaciju zabio 34 gola, no u zadnjih 11 nastupa samo dva.

U 28. minuti zaprijetili su i Česi, no Pickford je obranio Holešov udarac. Najbolju priliku u prvo dijelu Česi su imali u 35. minuti, no Souček je pucao pored gola.

U nastavku susreta nije bilo previše uzbuđenja i Englezi su obranili prvo mjesto.

epa09294034 Raheem Sterling (R) of England scores the 1-0 lead during the UEFA EURO 2020 group D preliminary round soccer match between the Czech Republic and England in London, Britain, 22 June 2021. EPA/Matt Dunham / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

ČEŠKA – ENGLESKA 0-1

LONDON. Stadion Wembley; Sudac: Artur Soares Dias (Portugal);

Strijelci: 0-1 Sterling (12)

Žuti kartoni: Boril

ČEŠKA: Vaclik – Coufal, Čelustka, Kalas, Boril – Holeš (od 84. Vydra), Souček – Masopust (od 64. Hlozek), Darida (od 64. Kral), Jankto (od 46. Sevčik) – Schick (od 75. Pekhart)

ENGLESKA: Pickford – Walker, Stones (od 79. Mings), Maguire, Shaw – Phillips, Rice (od 46. Henderson) – Saka (od 84. Sancho), Grealish (od 68. Bellingham), Sterling (od 67. Rashford) – Kane