EL – Senzacija Vardara, ispali Fener, PAOK i Ajax

epa06161096 Vardar's Nikola Gligorov celebrates after scoring the 2-1 lead during the UEFA Europa League playoff, second leg soccer match between Fenerbahce Istanbul and Vardar Skopje at the Sukru Saracoglu Stadium in Istanbul, Turkey, 24 August 2017. Vardar won 4-1 on aggregate.  EPA/SEDAT SUNA

Nogometaši skopskog Vardara priredili su najveće iznenađenje kvalifikacija za Europsku ligu izbacivši turskog velikana Fenerbahče.

Nakon skopskih 2-0, Vardar je u Istanbulu pobijedio 2-1 i prvi put u povijesti plasirao se u grupnu fazu nekog europskog natjecanja.

Fenerbahče je najavljivao veliki preokret i prolaz dalje. Međutim, Vardar je odigrao još jedan čudesan meč. Makedonci su se hrabro postavili, ali je Fener u 61. minuti poveo  golom Romana Neustadtera. Kada se očekivao žestok napad na gol makedonskog sastava, gosti su sedam minuta kasnije izjednačili preko Jigaurija. U trećoj minuti sudačke nadoknade Vardar je potvrdio prolaz golom Gligorova.

Vardar je sjajno ušao u ovu sezonu. Prvo je izbacio Malmo, pa do 75. minuti uzvratne utakmice držao protiv Kopenhagena četvrto pretkolo Lige prvaka. Na koncu nije uspio, pa je preselio u kvalifikacije Europske lige gdje je za protivnika dobio Fener. Činilo se kako će turski velikan rutinski do plasmana u natjecanje po skupinama, no Vardar je šokirao bogate Turke.

Iznenađenje je priredio i švedski Ostersund izbacivši PAOK. Nakon što su Grci kod kuće slavili 3-1, Ostersund je pred svojim navijačima pobijedio 2-0 i zbog više golova u gostima prošao je dalje. Junak utakmice bio je dvostruki strijelac Saman Ghoddos (71, 77). Za goste je cijeli susret odigrao hrvatski nogometaš Marin Leovac.

Od Europe se oprostio i Ajax koji je prošle sezone igrao u finalu ovog natjecanja. Ajax je na gostovanju u Norveškoj izgubio od Rosenborg 2-3 nakon domaćeg poraza 0-1.