EL – Prošli Borussija, Arsenal i Milan, neredi u Bilbaou

epa06555260 Spartak Moscow's midfielder Mario Pasalic (C) in action against Bilbao's midfielder Raul Garcia (R) during the UEFA Europa League round of 32, second leg soccer match between Athletic Bilbao and Spartak Moscow at San Mames stadium in Bilbao, Spain, 22 February 2018.  EPA/MIGUEL TONA

Nogometaši Borussije Dortmund izborili su plasman u osminu finala Europske lige nakon što su na gostovanju odigrali 1-1 protiv Atalante i tako obranili 3-2 pobjedu iz prve utakmice. Plasman u osminu finala izborili su i Arsenal, Milan, Marseille, Athletic Bilbao i RB Salzburg.

Borussija je veći dio utakmice plesala po rubu poraza, no pogodak Marcela Schmelzera osam minuta prije kraja spasio je njemački sastav. Atalanta je imala vodstvo 1-0, a u 80. minuti i zicer za pobjedu, no nije uspjela.

Atalanta je povela u 11. minuti golom Rafaela Toloija nakon ubačaja iz kornera i potom svoje prilike tražila iz kontri. Jedna takva prošla je u 80. minuti kada je Gomez izašao sam ispred Romana Burkija, no vratar njemačkog sastava je sjajno reagirao. Kazna je stigla u 83. minuti kada je Schmelzer zabio za 1-1 iskoristivši pogrešku domaćeg vratara Etrita Berishe koji je slabo reagirao na jednu loptu.

RB Salzburg je na svom travnjaku pobijedio Real Sociedad 2-1 nakon što je prvi susret završio 2-2. Austrijanci su poveli u 10. minuti golom Munasa Dabbura, no u 28. minuti je izjednačio Raul Navas. Međutim, Navas je u 71. minuti zaradio isključenje, a tri minute kasnije gostujući vratar Rulli je skrivio kazneni udarac kojeg je realizirao Valon Berisha. Duje Ćaleta-Car nije nastupio za austrijski sastav.

Milan je pobijedio Ludogorec 1-0 i tako potvrdio pobjedu 3-0 iz Bugarske. Strijelac jedinog gola bio je Fabio Borini u 21. minuti. Nikola Kalinić je ušao u igru u 56. minuti.

Spartak je na gostovanju pobijedio Athletic Bilbao 2-1 i bio korak do podviga, ali Španjolci ipak idu dalje jer su u Moskvi pobijedili 3-1. Gosti su poveli u 44. minuti golom Luiza Adriana, u 57. minuti je izjednačio Xabier Etxeita, a nadu Spartaku donio je Melgarejo u 85. minuti. Ipak, do kraja susreta više nije bilo golova. Mario Pašalić je za goste igrao do 74. minute.

Dvoboj na San Mamesu prošao je u sjeni divljanja ruskih navijača po ulicama Bilbaoa. Oko dvjestotinjak navijača Spartaka divljalo je po gradu, a u blizini stadiona sukobili su se s pristalicama Athletica. U neredima je bilo ozlijeđenih na obje strane, a stradao je i jedan policajac. Španjolski mediji navode kako je bilo i privedenih.

Manjih incidenata je bilo i u obližnjem gradu Vitoriji. Procjenjuje se da je u Španjolsku stigli oko 1500 navijača Spartaka, a lokalne vlasti su objavile kako je utakmica između Athletica i Spartaka bila najveća sigurnosna operacija u gradu posljednjih godina. Na osiguranju je radilo 600 policajaca, 100 općinskih policajaca, te 200 privatnih zaštitara.

Arsenal je kod kuće izgubio 1-2 od  Ostersundsa, no u prvom susretu je pobijedio 3-0 pa ide dalje. Arsenal se u uzvratu poigravao sa živcima svojih navijača. Gosti su nakon prvog poluvremena vodili 2-0 golovima Hosama Aiesha (22) i Kena Sema (23). Nadu švedskog kluba u moguću senzaciju ugasio je Sead Kolašinac golom u 47. minuti.