EKSKLUZIVNO: Plenković je zgrožen Kolindinim proustaškim intervjuom, ali nema snage javno ga osuditi

Autor:

25.06.2019., Zagreb - Na grobnici za neidentificirane zrtve iz Domovinskog rata na Krematoriju polozeni su vijenci povodom Dana drzavnosti. Predsjednik Vlade RH Andrej Plenkovic, predjsednica RH Kolinda Grabar-Kitarovic Photo: Igor Soban/PIXSELL

Kako je predsjednica ulagivanjem fašistoidnoj desnici pokazala da su ona i premijer u recipročnoj talačkoj krizi – mrze se, a ne mogu jedno bez drugoga

Plenković je u nemogućoj situaciji: odlučio je da Kolinda Grabar-Kitarović bude HDZ-ova kandidatkinja na predsjedničkim izborima, ona svojim proustaškim stavovima uništava njegov proeuropski imidž, a on se boji od nje ograditi

Hrvatski premijer i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković našao se u nemogućoj situaciji. Od njega javnost očekuje da se javno ogradi od skandaloznih konkretnih izjava koje je u desničarskom listu Hrvatski tjednik dala predsjednica i predsjednička kandidatkinja HDZ-a Kolinda Grabar-Kitarović, ali on to izbjegava. Nacional je hrvatskom premijeru uputio izravni zahtjev da se očituje o njenim skandaloznim izjavama o ustaškom poglavniku Anti Paveliću, logoru Jasenovac i uzviku “Za dom spremni“, ali je on to u kratkom Vladinom odgovoru de facto odbio, opravdavajući takav stav tvrdnjom da vlada nema nikakve veze s tim njenim intervjuom. Evo što je pisalo u Vladinom priopćenju:

“Slijedom Vašeg upita, napominjemo kako predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović sama bira medij u kojem namjerava dati intervju. Nemamo nikakve veze sa spomenutim intervjuem za Hrvatski tjednik, pa ako Vam je potrebno dodatno pojašnjenje njenih odgovora, molimo Vas da se prije svega obratite predsjednici RH.

Vezano za neke od navoda u Vašim upitima poput toga da ‘’ova Vlada prešutno također tolerira NDH-nostalgiju’’, najoštrije odbacujemo takve teze i odbijamo bilo kakve pokušaje relativizacije ustaških zločina. Čvrsto stajalište ove Vlade je jasna i nedvosmislena osuda ustaškog režima i zločina počinjenih za vrijeme NDH te odbacivanje svakog oblika nasilja i nesnošljivosti.“

Vlada možda nema veze s predsjedničinim intervjuom, ali Plenković itekako ima, i to zato što je on i predsjednik HDZ-a. On je odlučio da Kolinda Grabar-Kitarović bude kandidatkinja HDZ-a na skorašnjim predsjedničkim izborima pa je ono što ona kao kandidatkinja javno govori itekako u nadležnostima predsjednika HDZ-a. On se u nemogućoj situaciji našao zato što ne može javno kritizirati kandidatkinju vlastite stranke, koju je on sam odabrao, iako ona svojim izjavama izravno ugrožava njegove namjere da se prikaže kao liberalni europski političar naprednih nazora. Ona mu čak profesionalno i šteti jer svojim izjavama ugrožava i njegovu staturu u Europskoj uniji i na međunarodnoj sceni, gdje se bilo kakva apologija fašizma, nacizma ili ustaštva nikako ne tolerira pa se ne tolerira ni ambivalentan odnos prema tome, a takav je ovaj Plenkovićev.

Predsjednica RH je za Antu Pavelića rekla da je ‘počinio neke fatalne pogrješke’, priznala je da je ‘predao Talijanima pola Italije’, ali ni riječi nije rekla o ustaškim zločinima, već je sporila broj žrtava u Jasenovcu

U javnosti je stav oko toga bio sasvim jasan – ako je Plenković doista političar europskog profila, on bi se morao ograditi od skandaloznih proustaških izjava koje je njegova predsjednička kandidatkinja Kolinda Grabar-Kitarović dala Hrvatskom tjedniku. Ne uradi li to, Kolinda Grabar-Kitarović svojim će skandaloznim izjavama potpuno uništiti europski imidž premijera Plenkovića.

Čini se da su do takvog zaključka došli i u vrhu HDZ-a. Malo nakon što su iz Vlade reagirali citiranim kratkim službenim priopćenjem, Nacionalu se u ponedjeljak u poslijepodnevnim satima izvor blizak premijeru Plenkoviću javio s dodatnom reakcijom na taj sporni istup predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović. On je o tome za Nacional dodatno rekao sljedeće:

“To što je hrvatska predsjednica dala intervju tjedniku koji širi ogromnu količinu mržnje, netrpeljivosti, koji podržava jednu promašenu ideologiju i fabricira Plenkovića je naprosto zgrozilo i osupnulo. Ne samo Plenkovića već i gotovo cijelu Vladu. Odabrati takvu adresu za objavu službene kandidature je apsolutno nevjerojatno. Sporni navodi koji su tamo objavljeni nemaju nikakve veze s onim što premijer zastupa, niti s HDZ-om koji on vodi. Razinu Plenkovićeve zgroženosti teško mi je prenijeti.“

Isti izvor navodi kako nitko u HDZ-u nije imao nikakvih informacija o tomu što predsjednica namjerava učiniti. Ali su sasvim sigurni da taj njen istup nema nikakvu korisnu svrhu. O tomu izvor blizak Plenkoviću kaže: “Priče da se time ulazi u neko desno biračko tijelo su samozavaravanja. Pa to je tjednik čiji je urednik već najavio kako će on nastaviti napadati i predsjednicu i HDZ. Što je najgore, Kolinda Grabar-Kitarović time je na neki način dala legitimaciju jednom opskurnom fabrikatorskom listu i to u funkciji destabilizacije nje same. Zbog toga će premijer i predsjednica svakako morati razgovarati o budućem smjeru njene kampanje.“

Cijeli ovaj slučaj ukazuje na nekoliko stvari, kao prvo da između premijera i predsjednice nastaje sve dublji jaz jer se predsjednica u svojim postupanjima ponaša potpuno nekonzistentno i hirovito. Kao drugo, ovaj slučaj govori da je predsjednicu zbog sadašnjeg stanja predizborne kapanje uhvatilo nekontrolirano stanje panike pa vrši međusobno dijametralno suprotne istupe, što se u ovom slučaju posebno jasno vidjelo. Tako je ona 29. srpnja tijekom posjeta Yad Vashemu, Memorijalnom muzeju Holokausta izgrađenom u spomen na šest milijuna Židova ubijenih u nacističkim pogromima i logorima u Drugom svjetskom ratu, među kojima je bio i ustaški logor Jasenovac, rekla:

“Izražavam svoju duboku tugu zbog žrtava Holokausta u Hrvatskoj, Europi i cijelom svijetu i duboko suosjećanje s obiteljima žrtava i njihovim potomcima. Upravo ovdje, još jednom naglašavam da se Holokaust nikada neće i ne smije zaboraviti. Kao predsjednica Republike Hrvatske, zemlje utemeljene u antifašizmu i Domovinskom ratu, posebice sam ponosna na sve Hrvate pravednike među narodima i mnoge druge Hrvate koji su u tami rata i neizrecivih zločina bili simbol svjetla i hrabrosti.“

No svega pet dana ranije, 24. srpnja, na dan kad je hrvatski vojnik Josip Briški poginuo u Afganistanu, Kolinda Grabar-Kitarović dala je taj skandalozni sporni proustaški intervju Ivicu Marijačiću, glavnom uredniku huškačkog, radikalno-desničarskog šovinističkog glasila proustaške orijentacije koje izlazi pod nazivom Hrvatski tjednik, u kojem je poglavnika ustaške NDH Antu Pavelića opisala kao čovjeka koji je “počinio neke fatalne pogrješke”, ustaški pozdrav “Za dom spremni” ponovno je proglasila neupitnim jer “nijedan pozdrav pod kojim je branjen Vukovar ne može biti kompromitiran“, jasno je dala do znanja kako smatra da broj žrtava ubijenih u ustaškom koncentracijskom logoru Jasenovac treba preispitati te priznala da je povjesničare pitala “gdje su kosti tih 83 tisuće žrtava iz Jasenovca“, a pohvalila se i time kako nikada nije bila na službenoj komemoraciji za žrtve Jasenovca. Partizanski ustanak u Srbu prozvala je pokoljem Hrvata, a za obilježavanje tog dana rekla da je pitanje treba li to ili ne treba zabraniti. Za Jugoslaviju i komunizam rekla je da su “kad se sve zbroji i oduzme predstavljali zločin nad Hrvatskom i hrvatskim narodom”.

‘Predsjednica sama bira medij u kojem namjerava dati intervju. Nemamo nikakve veze sa spomenutim intervjuom’, odgovorili su iz Vlade na pitanje podržava li premijer stavove iz intervjua za Hrvatski tjednik

Te skandalozne izjave u još skandaloznijem intervjuu, koji je objavljen prošlog tjedna, 8. kolovoza, govore o tome na što je sve predsjednica spremna kako bi se, u toj panici zbog sve lošijeg pozicioniranja u anketama, dodvorila krajnje desnom biračkom tijelu i publici kojoj se obraća list koju je istu tu predsjednicu na naslovnoj stranici prethodno nazivao “bestidnicom” koja “glumi da je patriotkinja”, a zapravo “demonizira svoj narod” i poručivao joj “Bye, bye, Kolinda”. Isti taj list papu Franju prozvao je “antikristom”, dok političke neistomišljenike po potrebi naziva “sotonistima”, “seronjama”, “jahačima velikosrpske apokalipse” i sličnim besmislenim i priglupim izrazima, sve s ciljem huškanja protiv političkih protivnika i falsificiranja povijesti. Riječ je o listu koji promovira tezu da je Jasenovac bio radni logor i koji slavi ustaške krvnike kakav je bio Vjekoslav Maks Luburić.

Upravo se zbog toga predsjednica vjerojatno u uvodnom dijelu razgovora s glavnim urednikom tog lista imala potrebu opravdavati zašto su se njezini “nona i nonić” protiv okupatora borili pod zvijezdom petokrakom pa je zaključila da se “nisu borili za Hrvatsku kakvu smo dobili u Jugoslaviji”. Nije se iz njezina intervjua, međutim, moglo baš jasno iščitati tko je tu bio okupator. Naime, jedino što je spomenula bila je talijanska okupacija i to što je Pavelić prodao polovicu zemlje Talijanima, ali savezništvo s Hitlerovom Njemačkom ni osudu ubijanja Židova, Srba i Roma ni jednom riječju nije spomenula, osim što je govorila da se, mimo službene komemoracije, u Jasenovac odlazi pokloniti žrtvama. Žrtvama čega? To predsjednica nije rekla, ali se složila s tezom da treba preispitati broj žrtava. Kao što nije ni jednom riječju osporila tezu da je pobjednik ovogodišnjeg pulskog festivala, film o humanitarki Diani Budisavljević koja je spasila 10 tisuća pravoslavne djece iz ustaških logora, zapravo samo “četnička propaganda” te da je Diana Budisavljević bila “humanitarka koja se samo odazvala Pavelićevu pozivu da se cijeli sustav vlasti uključi u zbrinjavanje djece poraženih neprijatelja te da ona ni u kojemu slučaju nije izvukla iz logora smrti 10 tisuća djece niti je tih logora smrti bilo”. Umjesto toga, predsjednica je konstatirala:

“Svi smo mi ljudi, nitko od nas ne može prvi baciti kamen, ali Ante Pavelić učinio je neke fatalne pogrješke. Mi možemo danas raspravljati o tomu zašto je to učinio, je li morao ili nije morao, ali to ne će promijeniti činjenicu da jest, ni osjećaje ljudi koji su se osjetili prevarenima i izdanima. A posljedica su, uz ostalo, bili razni zločini nad Hrvatima. Imamo, primjerice, selo Podhum u mojemu zavičaju, gdje su talijanski fašisti učinili strašan zločin na Hrvatima. Znam da su i partizani krivi jer su bacili u jamu učitelja i učiteljicu. Mnogi su živjeli pod tim utegom jer su vidjeli da su partizani ubili civile. Talijani su zato spalili cijelo selo, više od 90 muškaraca poubijali. To je moja duboka rana i upravo to je ono što mene označuje i zbog čega volim svoju nonu i nonića jer su se borili za Hrvatsku protiv okupatora. Za Hrvatsku pod crvenom zvijezdom, ali ne za onakvu kakvu smo dobili u Jugoslaviji.”

Dakle, jedini zločini koje je predsjednica izrijekom spomenula bili su zločini nad Hrvatima, i to oni počinjeni od talijanske strane. U drugom dijelu intervjua branila je korištenje pozdrava “Za dom spremni” koji su koristile postrojbe HOS-a u obrani Vukovara, ali je rekla da joj taj pozdrav nije prihvatljiv ako se njime obnavljaju simpatije za NDH i to “ako ni zbog čega drugoga, onda zato što je Pavelić polovicu Hrvatske predao Talijanima, uključujući i nas”. No potom je glavni urednik Ivica Marijačić “ispravlja” i objašnjava kako “nije točno da je Pavelić prodao polovicu Hrvatske Italiji, on je samo potpisao Ugovore o stanju koje je davno bilo sprovedeno”. Marijačić dalje nastavlja s “pitanjem”: “Pavelića ne treba idealizirati, ali ni pakirati mu. Nije da Vam dijelim lekcije, ali Zadar je bio i prije Pavelića pod Italijom, kao i vaša Rijeka. Netko je drugi prodao, nije mi jasno da o tomu kao predsjednica RH površno govorite. Nemoguće je govoriti o tomu, a da se ne poznaju Londonski ugovor iz 1915. i Rapalski ugovor iz 1920. No čak i da jest istina to što tvrdite, Pavelić je prvi raskinuo te ugovore i prije famoznoga Zavnoha vratio te krajeve Hrvatskoj, a sve to jugosrpski mediji prešućuju.”

Predsjednica se potom složila s jednim dijelom fabriciranih Marijačićevih manipulacija, a u drugom dijelu mu se suprotstavila, odgovorivši ovako:

“Ovo posljednje točno je, ali, kako kaže narod – prošla baba s kolačima. Kasno je bilo i za njega i za NDH. A ovo s Rapalskim ugovorom nije točno. Pogledajte zemljovide Kraljevine SHS i NDH pa ćete vidjeti da je Pavelić mnogo više dao Talijanima nego što su dobili Rapalskim ugovorom, primjerice Šibenik i Split te cijelo zadarsko zaleđe. No neka o tomu povjesničari kažu svoju riječ.”

‘Priče da intervjuom predsjednica ulazi u neko desno biračko tijelo su samozavaravanje. Pa to je tjednik čiji je urednik već najavio da će nastaviti napadati i predsjednicu i HDZ’, kaže izvor blizak premijeru

Da je njemačkoj kancelarki Angeli Merkel palo na pamet da daje intervju nekom neonacističkom marginalnom glasilu i pritom još Adolfa Hitlera opisuje kao čovjeka koji je “počinio neke fatalne pogrješke” i potom polemizira o tome što je Hitler učinio dobroga, a što lošega, zasigurno bi istog trena došlo do zahtjeva za njezinom smjenom, i to ne samo od strane oporbe. U Hrvatskoj su problematične izjave predsjednice i kontekst u kojem je davan intervju prošli tek s pokojom kritikom u medijima, dok je vrh HDZ-a službeno šutio, pod izlikom da su svi na godišnjem odmoru. Neformalno se tek moglo čuti da je, tek nakon neprimjerenog govora na Kninskoj tvrđavi 4. kolovoza, ovim intervjuom predsjednica uspjela sve dodatno šokirati.

Naime, predsjednica je i prije pet godina kandidaturu objavila upravo u Hrvatskom tjedniku, ali stavovi koje je tada izrekla ipak nisu bili iz pozicije predsjednice, nego iz pozicije kandidatkinje. Sada je Kolinda Grabar-Kitarović sporne stavove koji se mogu smatrati apologijom ustaškog režima izrekla iz pozicije predsjednice Republike Hrvatske, ali i kandidatkinje HDZ-a na skorašnjim predsjedničkim izborima. Iako je, naime, na jednom mjestu rekla da joj “‘Za dom spremni’ nije prihvatljiv ako se tim pozdravom obnavljaju simpatije za NDH“, ona u intervjuu ne samo da nije jasno i konzistentno osudila taj režim niti priznala kakva je bila priroda tog režima, nego je i licitirala brojem ubijenih u Jasenovcu i isticala da upravo zato ondje odlazi mimo protokola, baš kao i u Bleiburg.

Javnost je bila zgranuta onim što je predsjednica izjavila pa su se očekivale i neke službene reakcije, ali su one prvih dana izostale. “Premijer Andrej Plenković strašno je ljut zbog tog intervjua”, rekao je tih dana za Nacional izvor iz Vlade, ali je na tome i stao. Premijer se ni sljedećih dana nije službeno izjasnio pa se postavilo pitanje slaže li se on sa stavovima izrečenima u predsjedničinu intervjuu. Kolinda Grabar-Kitarović je za svoju novu kandidaturu dobila službenu potporu HDZ-a pa je prema tome jasno da bi stranka trebala stajati i iza njezina političkog programa i njezinih stavova. Ta Plenkovićeva početna šutnja mnogima se činila kao logična nova činjenica u sveopćem skretanju vrha HDZ-a udesno u ovoj fazi predizborne kampanje za predsjedničke izbore. Naime upravo je Plenkovićeva Vlada prešutno podržala plan da se u kampanju Kolinde Grabar-Kitarović uključi kontroverzni pjevač Marko Perković Thompson za čiji je nastup u Splitu povodom Oluje iz gradskog proračuna plaćeno 400 tisuća kuna. Zbog svega toga zgroženi su čak i u desnom krilu HDZ-a.

“Riječ je o nekonzistentnoj i nevjerodostojnoj politici kojom se predsjednica pokušava približiti dijelu birača, ali to neće pomoći ni njoj ni HDZ-u, kao što neće pomoći ni to što se na nedavnom skupu HDZ-a u Ciboni puštala Thompsonova pjesma, i to za vrijeme posjeta njemačke kancelarke Angele Merkel”, rekao je za Nacional jedan od istaknutijih pripadnika desnog krila stranke. On kaže da u stranci trenutno vlada paradoksalno ozračje:

“Liberalniji HDZ-ovci skloni Plenkoviću navijaju za Kolindu Grabar-Kitarović i ne zamjeraju joj intervju u Hrvatskom tjedniku, već ga opravdavaju, iako su ondje izrečeni stavovi miljama daleko od njihova pogleda na svijet i na Hrvatsku. S druge strane, takav intervju kod ovih konzervativnijih ne može proći. Zamislite to!? Sve je izopačeno.”

Članovi stranke najviše su zapravo šokirani time kako je njihov predsjednik u svrhu kampanje Kolinde Grabar-Kitarović “promijenio kaput”. Smatraju da je predsjedničin intervju samo logičan nastavak cijele te politike koja se diktira iz vrha HDZ-a, a koju prvenstveno karakterizira nevjerodostojnost.

‘Plenković i Kolinda Grabar-Kitarović nalaze se u recipročnoj talačkoj krizi. Ona bez njegove podrške ne može dobiti izbore, a ako ona izgubi, bit će to i njegov kraj’, kaže izvor iz desnog krila stranke

Ne ulazeći u vrednovanje političkih poruka i sadržaja, činjenica je da se prije godinu dana zabranjivalo nastup Thompsona, nije ga se htjelo ni čuti ni vidjeti u Splitu ni u Zagrebu, da bi potom usred HDZ-ova skupa u Ciboni u završnici kampanje za europske izbore, i to pred Angelom Merkel, bila puštena Thompsonova pjesma ‘Lijepa li si’. Tako nešto nije se dogodilo ni pod Ivom Sanaderom ni pod Jadrankom Kosor, a ni pod toliko kritiziranim Tomislavom Karamarkom. A sada se organiziraju i iz gradskog budžeta plaćaju Thompsonovi koncerti.

Ovo samo stavljam u kontekst činjenice da to sve rade i podržavaju ljudi kojima je to sve izvorno odbojno, koji se ne zalažu za takvu politiku, a sada to sve prihvaćaju i financiraju jer žele postići uspjeh s Kolindom. Zato što postoji odnos međusobne ovisnosti između Kolinde Grabar-Kitarović i Andreja Plenkovića. Ona bez njegove podrške ne može dobiti izbore, a ako ona izgubi, to će biti i njegov kraj. Ona je njegov talac, a on njezin, to je recipročna talačka kriza.“


‘Odbacujemo teze da ova vlada prešutno tolerira NDH nostalgiju’

Nacional je predsjedniku Vlade i HDZ-a Andreju Plenkoviću uputio sljedeća pitanja vezana uz sporni intervju i izjave predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović u Hrvatskom tjedniku:

1. Slažete li se s izjavama i stavovima predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović koja je Antu Pavelića, poglavnika zločinačke NDH, opisala kao čovjeka koji je “počinio neke fatalne pogrješke”, a u tu “pogrješku” spada i to što je “polovicu Hrvatske predao Talijanima”? Dakle, nije uopće “registrirala” da je riječ o hrvatskom izdajniku, zločincu, fašistu i Hitlerovom savezniku.

2. Podržavate li stav predsjednice RH da je broj žrtava u Jasenovcu, kad je riječ o 83 tisuće ubijenih ljudi, potrebno preispitati? Jeste li i vi kao predsjednik Vlade razgovarali s povjesničarima o tome “gdje su kosti 83 tisuće žrtava iz Jasenovca”?

3. Predsjednica je izjavila kako ona još uvijek smatra da se Jasenovac treba službeno istražiti, da se oko toga treba formirati međunarodna istraga te da još uvijek stoji iza te “sjajne ideje”, ali da ona ipak nema izvršnu vlast. Budući da će Kolinda Grabar-Kitarović biti kandidatkinja HDZ-a, a da vi imate izvršnu vlast, hoćete li podržati ideju o pokretanju međunarodne istrage o broju jasenovačkih žrtava?

4. Je li i vaš stav, kao predsjednika Vlade i HDZ-a, da ZDS nije sporan jer “nijedan pozdrav pod kojim je branjen Vukovar ne može biti kompromitiran” – a s obzirom na činjenicu da vi kao predsjednik Vlade niste smatrali nužnim odmah ukloniti ploču s pozdravom ZDS iz Jasenovca, već ste zbog tog pitanja oformili Vladino Vijeće za suočavanje s prošlošću koje je nakon mjeseci zasjedanja zaključilo da je ZDS protuustavan, ali se može koristiti u iznimnim situacijama?

5. Budući da je upravo HDZ-ov gradonačelnik Splita Andro Krstulović Opara odlučio financirati koncert Marka Perkovića Thompsona u Splitu – a riječ je o pjevaču na čijim je koncertima ustaška ikonografija “obavezni” dio stajlinga (zbog čega je i zabranjivan u inozemstvu), što se pokazalo i ovoga puta, uz napomenu da zbog izvikivanja ZDS i prodaje majica i ostalih “suvenira” s ustaškim znakovljem u Splitu apsolutno nitko nije bio ni prekršajno kažnjen – može li se reći da vaša vlada prešutno također tolerira nostalgiju za NDH te da vaši konkretni postupci u odnosu prema tom zločinačkom režimu ni u čemu ne odskaču od skandaloznih izjava predsjednice u intervjuu huškačkom krajnje desničarskom glasilu Hrvatskom tjedniku?

Iz Vlade je na ta pitanja stigao sljedeći odgovor:

“Slijedom Vašeg upita napominjemo kako predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović sama bira medij u kojem namjerava dati intervju. Nemamo nikakve veze sa spomenutim intervjuom za Hrvatski tjednik, pa ako Vam je potrebno dodatno pojašnjenje njenih odgovora, molimo Vas da se prije svega obratite predsjednici RH.

Vezano za neke od navoda u Vašim upitima, poput toga da ‘’ova Vlada prešutno također tolerira NDH-nostalgiju’’, najoštrije odbacujemo takve teze i odbijamo bilo kakve pokušaje relativizacije ustaških zločina. Čvrsto stajalište ove Vlade je jasna i nedvosmislena osuda ustaškog režima i zločina počinjenih za vrijeme NDH te odbacivanje svakog oblika nasilja i nesnošljivosti.

U svrhu suočavanja s prošlošću Vlada Republike Hrvatske osnovala je Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima, čije će preporuke pomoći smanjenju društvenih tenzija i podjela kako bi se postigao široki konsenzus o preostalim pitanjima svih totalitarnih režima ‪u 20. stoljeću, i to u skladu s rezolucijom Europskog parlamenta od 2. travnja 2009. o europskoj savjesti i totalitarizmu.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.