EKOLOŠKA SRAMOTA U PAZINU: Talijanska tvrtka u središtu Istre ostavila tone nezbrinutog otpada

Autor:

Nacional

Stanovici Pazina već gotovo godinu i pol vode bitku s tvrtkom Natural Recycling Company, a istovremeno su u strahu da državne institucije i nova gradonačelnica nisu u stanju riješiti taj problem koji ozbiljno narušava njihove živote

Žohari, štakori, zagađen zrak i neugodan, gotovo neizdrživ smrad te slike napuštene tvornice pune smeća koje podsjećaju na scene iz postapokaliptičnih filmova… Tako bi se u kratkim crticama mogao opisati život ljudi iz pazinske ulice Dubravica u proteklih godinu i pol dana. Toliko, naime, traje njihova agonija s otpadom koji je na prostoru bivše tvornice Istraplastika ostavila talijanska tvrtka Natural Recycling Company. Nacional je prošloga tjedna razgovarao s nekoliko stanovnika Pazina koji su još prošlog ljeta upozorili gradske vlasti na neizdržive uvjete života u tom dijelu grada, ali se ni 12 mjeseci kasnije u njihovim životima nije ništa promijenilo. Visoke ljetne temperature samo su još više otežale njihove živote u kojima su štakori i žohari postali dio svakodnevice, pogotovo tijekom ljetnih mjeseci.

Nacional je otkrio razmjere zataškanog skandala u kojem je Istarska županija dala dozvolu da se ogromne količine industrijskog miješanog i plastičnog otpada uvezu iz Italije u Hrvatsku, točnije, u centar glavnog grada Istre Pazina, pod izlikom da će se tamo i reciklirati. Talijanska tvrtka koja je taj otpad uvezla nikad nije ni započela recikliranje, a institucije su reagirale tek nakon što su se mještani počeli buniti. Međutim, ovaj slučaj otvara pitanje temeljem čega je Istarska županija dozvolila uvoz talijanskog otpada u Hrvatsku i na koji način su provjerili reference talijanske tvrtke koja je dobila taj posao – i je li ih uopće provjerila ili je otpočetka bila riječ o političkom dogovoru i nečijem pogodovanju. Postavlja se i pitanje zašto su inspekcije počele djelovati tek nakon pritužbi građana, kada se otpad već nagomilao, umjesto da nadležne institucije redovno obave kontrolu poslovanja tvrtke koja je dozvolu za uvoz otpada dobila pod striktno određenim uvjetima.

Nova gradonačelnica Pazina Suzana Jašić s problemom otpada u bivšoj tvornici Istraplastike susrela se odmah nakon što je u lipnju preuzela dužnost od IDS-ovog gradonačelnika Renata Krulčića. PHOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Problem gospodarenja otpadom u posljednjih je nekoliko tjedana postao jedan od većih problema u raznim dijelovima Hrvatske. U Zagrebu nova gradska vlast na čelu s Tomislavom Tomaševićem ima problema s odvozom i zbrinjavanjem glomaznog otpada. U Puli i Istarskoj županiji problema imaju s regionalnim centrom za zbrinjavanje otpada Kaštijunom, zbog velikih količina otpada na vrhuncu turističke sezone. No vjerojatno nitko nema toliko veliki problem u samom centru grada kao što to ima Pazin.

„Ne mogu vam ni opisati koliko je teško živjeti u ovakvim uvjetima. Smrad je ponekad doslovno neizdrživ, ali ni to nije najveći problem. Moja su djeca nasreću odrasla i ne žive više tu, ali obitelji s manjom djecom su u velikim problemima jer ih naprosto ne mogu pustiti van da se igraju. Uvijek postoji neki strah od štakora i žohara kojih je svakim danom sve više. Pokušala se neka deratizacija, ali količine smeća su tolike da to jednostavno nema smisla. Nažalost, očekivali smo od nove vlasti da riješi taj problem, ali do sada nisu uspjeli. Znam da nije prošlo ni tri mjeseca otkako je Suzana Jašić postala gradonačelnica, ali mi vremena više nemamo. Pogotovo ako će ovo ljeto biti dugo i toplo“, ispričao je gotovo u jednom dahu jedan stanar zgrade nedaleko od tvornice Istraplastika.

 

Žohari, štakori, zagađen zrak i neugodan, gotovo neizdrživ smrad i slike napuštene tvornice pune smeća, postali su dio svakodnevice stanovnika u okolici bivše tvornice istraplastika u Pazinu

 

Iz njegovih riječi jasno se može vidjeti frustracija zbog nerješavanja problema koji ih muči već godinu i pol dana pa stoga još više čudi šutnja nove pazinske gradske administracije na čelu s novom gradonačelnicom Suzanom Jašić. Nacional je u proteklih nekoliko tjedana u više navrata pokušao stupiti u kontakt kako bismo dobili neki komentar vezan za ovaj veliki problem, koji je gradonačelnica naslijedila. Međutim, nakon više poziva i poslanih poruka nikakav odgovor nismo dobili. Jedino što je članica platforme Možemo! u svom kratkom gradonačelničkom mandatu kazala o problemu s odloženim otpadom u centru Pazina je kratka objava na službenom Facebook profilu Grada:

„Gradonačelnica Grada Pazina je ispred hala bivše Istraplastike održala sastanak s predstavnicima MUP-a, JVP-a i Inspektorata zaštite od požara te stanara Dubravice s ciljem izvršenja vanjskog pregleda hala u bivšoj tvornici Istraplastika. U halama se nalaze tisuće tone otpada uvezene iz Italije koje su odložene tijekom 2019. i 2020. godine od strane tvrtke Natural Recycling Company d.o.o. što predstavlja višestruku opasnost za okolne pravne i fizičke osobe. Gradonačelnica je prethodno održala niz sastanaka vezanih uz rješavanje navedenog problema te će Grad nastaviti s poduzimanjem mjera za uklanjanje otpada.“

Tvrtka Natural Recycling Company pokušala je nakon Pazina preseliti svoje pogone u mjesto Prezid u Gorskom kotaru, ali je nakon pobune stanovnika tog kraja odustala od tih planova. PHOTO: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Koje su to mjere, do kada će građani morati živjeti s nekoliko desetaka tona otpada u susjednom dvorištu i kako će se taj otpad maknuti, javnost i stanari, koji su u cijeloj priči najugroženiji, nisu dobili odgovor na koji čekaju otkako su prošlo ljeto upozorili da talijanska tvrtka Natural Recycling Company ne poštuje dogovor te da umjesto da otpad reciklira, ona taj otpad odlaže i ostavlja u hali tvornice u Pazinu.

Sve je počelo u studenome 2019. kada je tvrtka Natural Recycling Company, registrirana u Pazinu od strane talijanskih vlasnika, od Istarske županije dobila dozvolu za gospodarenje neopasnim otpadom. Tvrtka je po elaboratu, koji je u posjedu Nacionala, dobila dozvolu za sekundarnu obradu otpada, odnosno za recikliranje. No očito je kako namjeru za recikliranje nikada nije imala jer, kako svjedoče stanari, od prvoga dana otpad se samo dovozio i gomilao i niti iz jednog postupka nije se mogla vidjeti namjera recikliranja otpada. Tako je u samo pola godine tvrtka na području nekadašnje tvornice uspjela nagomilati na tone i tone industrijskog miješanog otpada iz Italije.

 

‘Obitelji s manjom djecom su u velikim problemima jer ih naprosto ne mogu pustiti van da se igraju. Uvijek postoji neki strah od štakora i žohara’, izjavio je za Nacional jedan od stanovnika susjednih zgrada

 

U međuvremenu je pod velikim količinama otpada u tvorničkoj hali, gdje se otpad odlagao, propala međukatna konstrukcija pa se otpad djelomično rasuo i na dvorište, nakon čega su i počeli problemi za stanovnike Pazina jer se smrad počeo širiti pa stanovnici više nisu mogli otvarati prozore niti ugodno boraviti na otvorenom. Uz najezdu žohara, štakora i velike količine muha, kod njih postoji i veliki strah od požara na takvom deponiju.

Da pravna država u Hrvatskoj ponekad i djeluje pokazuje i činjenica da je Državni inspektorat vrlo brzo nakon poziva građana prošlo ljeto izašao na teren te je utvrđeno da tvrtka Natural Recycling Company ne reciklira otpad, odnosno da ne radi ono za što joj je županija dala dozvolu. Nakon takvog zaključka Državni je inspektorat zabranio daljnje odlaganje otpada i od prošlog ljeta otpad iz Italije više se ne odlaže u Pazinu. Međutim, problem je što u tih godinu dana Talijani nisu taj otpad odvezli iz Pazina, nego on i dalje otežava živote stanovnicima tog grada.

Novi istarski župan Boris Miletić sada se mora suočiti s pitanjima zašto su njegovi prethodnici uopće dozvolili talijanskoj tvrtki da u Pazin dovozi tolike količine otpada. PHOTO: Srecko Niketic/PIXSELL

I dok aktualna pazinska administracija o cijelom problemu šuti, bivši gradonačelnik iz redova IDS-a Renato Krulčić kaže da je dok je bio na vlasti napravio sve što je u njegovoj moći da se problem riješi, ali da druga strana nikako nije poštovala dogovoreno. Krulčić je u nekoliko rečenica objasnio što je to točno napravljeno otkako se doznalo za problem:

„Kao prvo, kada smo od građana dobili pritužbe negdje u ljeto prošle godine, krenuli smo u sanaciju sustava odvodnje kako bismo osigurali da ne dođe do zagađenja voda, što bi bilo katastrofalno. Čini mi se da smo u tome i uspjeli jer do sada nije zabilježeno da taj otpad ima utjecaja na kvalitetu vode. Mislim da je svima jasno da je taj otpad nepropisno odložen i zato je i došla zabrana od Državnog inspektorata, a tvrtka je i kažnjena visokom novčanom kaznom. Isto tako, protiv odgovornih iz te tvrtke su podnesene i kaznene prijave.“

Područje bivše tvornice Istraplastika koje je talijanskoj tvrtki trebalo služiti za recikliranje otpada, a pretvorilo se u jedno ogromno smetlište koje predstavlja rizik za zdravlje stanovništva. PHOTO: Nacional

Bivši gradonačelnik Pazina je još naglasio da su krajem njegova mandata pokrenute i izmjene u Generalnom urbanističkom planu Pazina kojim bi se u budućnosti zabranilo skladištenje otpada na području grada i time bi se izbjegli novi slučajevi poput ovog. S druge strane, izvor iz Istarske županije je za Nacional rekao da su u županiji svjesni problema s otpadom u Pazinu te da im je jasno da u njima građani vide glavnog krivca za cijelu situaciju jer je županija ta koja je dala dozvolu tvrtki Natural Recycling Company:

„Dozvola je dana temeljem elaborata kojem je temelj bila obrada otpada i recikliranje. Mi nismo mogli znati da se taj elaborat neće provoditi i da će u roku od nekoliko mjeseci cijela stvar ovako eskalirati. Međutim, u trenutku kada smo saznali za problem, uz pomoć Državnog inspektorata brzo je zaustavljen dovoz novog otpada. Naravno, sada je problem kako taj otpad zbrinuti, ali to je prije svega u nadležnosti tvrtke, mi ne možemo ući u privatni posjed i sami odnijeti taj otpad.“

 

Bivši gradonačelnik Pazina Renato Krulčić kaže da su krajem njegova mandata pokrenute izmjene pazinskog GUP-a kojima bi se u budućnosti zabranilo skladištenje otpada na području grada

 

Nacional je pokušao doći do talijanskih vlasnika, ali njih je u ovom trenutku nemoguće kontaktirati budući da se svi nalaze u Italiji i više uopće ne dolaze u Hrvatsku, pokušali smo do njih doći i preko jednog vukovarskog odvjetničkog ureda, ali nam je rečeno da taj ured više ne zastupa talijansku tvrtku te da će nas kontaktirati netko iz jednog odvjetničkog ureda u Puli. Međutim, do ponedjeljka popodne nitko iz tog ureda ili iz tvrtke Natural Recycling Company nije nam odgovorio na naš upit. Zanimljivo je da je Natural Recycling Company nakon što je izbila cijela afera pokušao otpad prebaciti u Gorski kotar, točnije u mjesto Prezid, gdje su također najavili otvaranje centra za mehaničko gospodarenje otpadom. Međutim, poučeni iskustvom iz Pazina, mještani Prezida su se pobunili te su od gradskih i županijskih vlasti zatražili da se tvrtki Natural Recycling Company ne izda dozvola za rad u Prezidu, malom mjestu koje spada pod grad Čabar. Nakon što je došlo do otpora mještana, Natural Recycling Company na kraju nije ni zatražio dozvolu te do danas nije krenuo s radom u tom goranskom mjestu.

I dok su se stanovnici Prezida poučeni primjerom iz Pazina izborili da otpad ne dođe u njihovo dvorište, pred stanovnicima Pazina, ali pred gradonačelnicom Suzanom Jašić, ostaje veliki problem odloženog otpada koji svakim danom stvara sve veće probleme i predstavlja potencijalnu ekološku katastrofu za ovaj grad koji je poznat po svojoj prirodi zbog koje i tijekom ljetnih mjeseci veliki broj turista s mora svrati u unutrašnjost Istre.

Bivši gradonačelnik Pazina Renato Krulčić kaže da je za vrijeme njegova mandata učinjeno sve kako bi se otpad uklonio iz Pazina. PHOTO: Dusko Marusic/PIXSELL

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.