Đurasek i Jurić strijelci u remiju Varaždina i Šibenika u Varaždinu

16.04.2021., Stadion Andjelko Herjavec, Varazdin - Hrvatski Telekom Prva liga, 29. kolo, NK Varazdin - HNK Sibenik.

Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

U prvoj utakmici programa 29. kola HT Prve lige Varaždin i Šibenik u Varaždinu su odigrali neriješenih 1-1 (1-0). Strijelac za vodstvo domaćina bio je kapetan Neven Đurasek u 11. minuti, a konačnih 1-1 postavio je Deni Jurić pogotkom iz kaznenog udarca u 75. minuti susreta.

Potpuno različita poluvremena gledali smo u Varaždinu, u prvom dijelu poptuno su dominirali domaćini, a u druogm gosti. U konačnici obje momčadi mogu žaliti što nisu došle do vrijedna tri boda. Ovim raspletom u četiri međusobna ovosezonska okršaja svaki klub upisao je po jednu gostujuću pobjedu, dok su dvije (posljednje) utakmice okončane bez pobjednika.

Pred početak susreta u kadru domaćih došlo je do promjene službeno najavljenog sastava. Umjesto ozlijeđenog Ivana Posavca od prve je minute počeo Leon Benko, kojem je ovo bio 199. Prva HNL nastup u karijeri.

U uvodnih deset minuta gledali smo ravnopravnu igru uz blago izraženiju napadačku inicijativu gostiju, ali do rezultatske prednosti dolaze doamćini iz svog prvog konkretnijeg dolaska u posljednju trećinu.

Dugu loptu Memije kratko je glavom odbio Bilić, ali samo do Postonjskog koji također glavom pametno igra naprijed desno u prostor za Herreru, 24-godišnji Venezuelanac imao je puno prostora i dovoljno vremena da kvalitetno odigra u sredinu do Đuraseka, a kapetan Varaždina nečuvan s petnaest metara pogađa sam lijevi kut za 1-0 svoje momčadi i svoj treći ligaški pogodak u sezoni, ukupno četvrti u 72. Prva HNL nastupu.

Veliku priliku za povećanje rezultatske prednosti Kastelova momčad imala je u 17. minuti kada je Đurasek odlično pouvkao i s lijeve strane napada pravovremeno uposlio Obregona desno, Kolumbijac prima loptu i poteže snažno s četrnaest metara, no lopta umjesto u mreži završava na prvoj vratnici!

Poptuno neozbiljno izgledala je obrana ‘Narančastih’ u ovom periodu. U 22. minuti ‘mirne duše’ možemo ustanoviti da gosti mogu biti sretni što ne gube s većom razlikom. Postonjski je kvalitetno odigrao desno za Obregona koji finim dodirom gura loptu kroz noge Biliću i dolazi do peterca, snažno dodaje u sredinu za neobjašnjivo usamljenog Benka, koji se loše postavio te lopta od njegovog koljena sa svega tri metra umjesto u nečuvanu mrežu odlazi visoko preko okvira vrata!

Kao što se vidi iz priloženog, nakon postignutog pogotka Varaždin je apsolutno dominirao u svim segmentima igre. U 31. minuti prekid s desnog ruba šesnaesterca izveo je Postonjski, snažno na prvu vratnicu za Benka, koji je pored Pajića uspio doći do lopte, no bio je loše pozicioniran, pa njegov pokušaj glavom s tri metra odlazi pored vratnice.

Četiri minute poslije dobru situaciju imao je Obregon na dugu loptu Tkalčića, gostujuća obrana ponovno neobjašnjivo nije na pravom mjestu u pravo vrijeme, pa je Kolumbijac uspio glavom sa sedam metara uputiti slabašan udarac, loptu je u konačnici uz manje poteškoće mirno pokupio Rogić.

Varaždin ponovno ozbiljno prijeti u 41. minuti kada su Memija i Postonjski odlično izigrali desnu stranu obrane, u završnici je na dvanaest metara (naravno, nečuvan) Đurasek, no njegov pokušaj plasiranja lopte u gornji suprotni kut nije precizan, lopta je otišla preko okvira vrata.

Horkaš je konačno spomena vrijedan posao imao u 44. minuti kada se s dvadesetak metara na udarac odlučio Mesa, prizemno i snažno, ali nedovoljno opasno za sigurnog vratara domaćih.

Nastavak susreta otvoren je promjenama. Strateg domaćih Kastel umjesto Nikole Tkalčića u igru je poslao Matiju Kolarića, dok se gostujući trener Sergio Escobar odlučio za čak tri promjene. Umjesto Karla Bilića, Nikole Raka i Princa Ampema u igru je poslao Ivicu Batarela, Marcosa Minu i Suada Sahitija.

Dominantniji i konkretniji je bio Šibenik u drugom poluvremenu, gotovo konstantno gosti su dolazili s dosta igrača u posljednju trećinu, no osim nekoliko kornera i ‘paničnih’ čišćenja domaće obrane, nije bilo većih uzbuđenja. U 53. minuti bilježimo i prvi udarac u nastavku, nakon još jednog ubačaja iz kuta u ‘drugoj akciji’ Batarelo je ostao visoko naprijed te iskosa desno s osam metara uputio prizemni udarac u prvi kut, Horkaš je upisao sigurnu obranu.

Minutu poslije Bulat iz novog ubačaja iz kuta upućuje loptu izravno pod gredu, no Dinamov vratar na posudbi u Varaždinu još jednom mirno reagira i čuva mrežu netaknutom.

U 57. minuti neobjašnjiv potez VAR sobe na čelu s Ivanom Vučkovićem iz Zagreba, koji je glavnog suca Zdenka Lovrića zvao da ode pogledati situaciju u kojoj se E. Sahiti u pokušaju upućivanja udarca bacio pored Memije. Zaista dugo je trajala prvo tiha provjera, a zatim i rasprava s Lovrićem pred monitorom, no u konačnici je sudac iz Đakova donio jedinu logičnu odluku i pokazao da se igra dalje.

Varaždin se u drugom dijelu nikako nije uspio ‘sastati s loptom’, a u 69. minuti ponovno prekid zbog VAR provjere. Ovaj put je sve ostalo na tihoj provjeri. Poslije ubačaja Mese sa strane, lopta se u šesnaestercu od glave Obregona odbila na njegovu ruku, no Vučković u ovoj situaciji nije zvao kolegu Lovrića na provjeru.

VAR maraton svoj nastavak dobio je u 73. minuti. Lovrić je sudio prekršaj poslije kontakta Kolarića i Suada Sahitija na desnom rubu šesnaesterca, a poslije tihe VAR provjere, na odluku Ivana Vučkovića pokazuje na bijelu točku za goste. Vrlo siguran izvođač bio je Deni Jurić u 75. minuti, 23-godišnjak snažnim je udarcem u gornji desni kut matirao nemoćnog Horkaša za 1-1 i svoj jubilarni deseti Prva HNL pogodak u svojoj prvoj prvoligaškoj sezoni u karijeri.

Šibenik nastavlja prijetiti i dalje. U 80. minuti domaćini očajno griješe pri pokušaju izlaska iz vlastite polovice, lopta dolazi desno do Pajića koji kvalitetno ubacuje u sredinu za Jurića, no strijelac izjednačujućeg pogotka na rubu je peterca loše zahvatio loptu i poslao je daleko od okvira vrata.

Varaždin jedini put u drugom dijelu konkretno prijeti u 89. minuti. Postonjski je izborio i izveo slobodni udarac s desnog ruba šesnaesterca, opasno je pucao 26-godišnji veznjak, no Rogić (iako nije dobro vidio loptu) uspijeva refleksno odbiti loptu i sačuvati mrežu!

Do kraja susreta, pet minuta sudačke nadoknade, nismo vidjeli konkretnih prijetnji za Rogića i Horkaša te je utakmica okončana remijem.

U 30. kolu Varaždin će biti gost kod posljednjeplasirane Lokomotive, koja sutra u okviru aktualnog kola gostuje na Rujevici kod Rijeke. Šibenikova sljedeća prvenstvena obveza je Gorica, koju će ‘Narančasti’ dočekati na svom Šubićevcu.