Dubrovnik promišlja svoju budućnost kroz energetsku neovisnost

Autor:

Grad Dubrovnik

Do siječnja 2024. na Grad Dubrovnik neće direktno utjecati povećanje troškova električne energije jer je na snazi povoljan sporazum Grada i HEP-a

U trenutku kada cijelu Hrvatsku brine kako uštedjeti sve skuplje kilovate, Grad Dubrovnik ima priliku promišljati i djelovati za budućnost. Jer trenutačno na snazi ima vrlo povoljan sporazum za opskrbu električnom energijom s HEP-om koji jamči ugovorenu cijena od 0,38 kn/kwh. Tako do siječnja 2024. godine na Grad Dubrovnik neće direktno utjecati povećanje troškova električne energije, a za vrijeme nakon tog roka Dubrovnik već ima spremno rješenje.

Upravo zbog činjenice da će nakon 2024. godine trošak električne energije možebitno značajno porasti, Grad Dubrovnik započeo je proces rekonstrukcije cjelokupne javne rasvjete na svom upravnom području, vrijedan 14 milijuna kuna, za koji je postupak javne nabave u tijeku, a već danas je jasno da će u budućnosti nakon realizacije tog projekta Grad uštedjeti milijune kuna godišnje, i to već u prvoj godini nakon implementacije navedenog sustava.

U sklopu te investicije 3755 zastarjelih rasvjetnih tijela zamijenit će se novom LED rasvjetom koja troši manje električne energije i ima manje gubitke te donosi uštede do 70 posto. Procjena je da će se tom modernizacijom ostvariti ušteda od preko dva milijuna kuna na godišnjoj razini.

To je tek jedna u nizu aktivnosti koje Grad Dubrovnik poduzima kako bi umanjio negativne efekte porasta cijena energenata, uključujući i troškove za vrtiće, osnovne škole, ustanove u kulturi i sportske objekte.

U srpnju ove godine Gradu Dubrovniku uručen je 11 milijuna kuna vrijedan ugovor za ugradnju sustava dizalica topline u gradskom bazenu. Riječ je o bespovratnim sredstvima iz programa “Energija i klimatske promjene” u okviru Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje 2014.-2021. Ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak istaknula je tada da je za područje Dubrovnika dosad ugovoreno impresivnih 2,5 milijardi kuna, a Grad Dubrovnik će kroz ITU mehanizam imati mogućnost vlastitog planiranja kroz strategiju urbane aglomeracije, s raspoloživim iznosom od oko 22 milijuna eura.

Projektom čiji je nositelj Grad Dubrovnik, a projektni partner Dubrovačka razvojna agencija DURA, predviđena je rekonstrukcija strojarnice gradskog bazena. Stara fosilna tehnologija lož ulja zamijenit će se modernim sustavom obnovljivih izvora energije s neprekidnim izvorom grijanja morskom vodom, kao stabilnim i pouzdanim toplinskim izvorom i ponorom. More se kao neiscrpan toplinski izvor koristi indirektno, hidrauličkim odvajanjem cirkulacije kroz dizalicu topline u odnosu na cirkulaciju morske vode.

„Cilj takvih projekata je veća kvaliteta života građana. Ušteđenih milijun kuna godišnje iz tog projekta znači milijun kuna više za sport. Podižemo kvalitetu usluge u sportskim objektima, a sredstva koja smo trošili na energente vraćamo dubrovačkoj djeci”, kazao je dubrovački gradonačelnik Mato Franković. Podsjetio je kako je Grad Dubrovnik u posljednjih šest godina „povukao“ preko milijardu kuna bespovratnih sredstava za energetsku obnovu, infrastrukturu i kulturnu baštinu, a do kraja ovog mandata cilj je tri milijarde kuna.

Tako je za prijavu na europske fondove, kako bi se osigurala bespovratna sredstava za njihovu provedbu, već spremno nekoliko projekta za fotonaponske elektrane za zgrade u vlasništvu Grada Dubrovnika, ukupno vrijednih oko 3,2 milijuna kuna.

U cilju značajnijeg smanjenja utjecaja troška električne energije i opterećenja koje porast cijena nosi za proračun Grada, izrađeni su idejni i glavni projekt fotonaponskih elektrana za dječje vrtiće Palčicu i Ciciban i osnovne škole Montovjernu, Lapad i Antuna Masle u Orašcu. Ukupna procijenjena vrijednost radova i nadzora za tih pet projekata iznosi oko 1,7 milijuna kuna (bez PDV-a). Kada je riječ o ulaganjima u obrazovnu infrastrukturu i paralelno s time uštedi električne energije na gradskom području, u pripremi su i energetske obnove zgrade Mokošica, Marina Držića (objekt škole za djecu s posebnim potrebama), objekta Luže, Doma kulture na Koločepu i postojeće sportske dvorane u Gospinom polju. Procijenjena sveukupna vrijednost tih investicija prelazi 42 milijuna kuna, od čega samo na energetsku obnovu sportske dvorane otpada 24,8 milijuna kuna.

Grad Dubrovnik je i u prethodnom razdoblju provedbom europskih projekata osigurao energetsku učinkovitost u javnim objektima. U okviru europskog projekta DURA-e „Seadrion“ obnovljena je kotlovnica Kneževog dvora te je u novo postrojenje ugrađeno šest dizalica topline koje koriste morsku vodu za grijanje i hlađenje objekata Kneževog dvora, Kazališta Marina Držića i zgrade Gradske uprave.

OZNAKE: Grad Dubrovnik

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.