Dramatično finale u Budimpešti: Španjolci osvojili titulu svjetskih prvaka

epa10050367 Alberto Munarriz Egana of Spain in action during the Men's water polo final match Italy vs Spain at  the 19th FINA World Aquatics Championships in Hajos Alfred National Sports Swimming Pool in Budapest, Hungary, 03 July 2022.  EPA/Tibor Illyes HUNGARY OUT

EPA/Tibor Illyes

Novi svjetski prvaci su vaterpolisti Španjolske koji su u dramatičnom finalu, u Budimpešti, svladali Italiju nakon izvođenja peteraca. Španjolska je na kraju slavila 15-14 (3-3, 3-0, 2-3, 1-3; 6-5).

Od početka je Španjolska bila u prednosti, ali startni zaostatak 1-3 uspjeli su Talijani anulirati i izjednačiti na 3-3 krajem prve dionice. Potom je krenuo veliki niz Španjolaca koji su poveli 7-3 i sve do sredine posljednje četvrtine su održavali prednost od dva do tri pogotka.

No, Talijani su, malo po malo, brisali zaostatak, a dvije minute prije kraja Presciutti je dalekometnim udarcem izjednačio na 9-9, kako je i završio osnovni dio igre.

U izvođenju peteraca obje su reprezentacije bile sigurne, osim po jednog promašaja, a sve je zaključeno tako što je španjolski vratar Lorrio obranio udarac Canelli.

Španjolska se time osvetila Talijanima za poraz u finalu posljednjeg Svjetskog prvenstva u Gwangju prije tri godine. Tada je Italija slavila 10-5.

Za Španjolce je Granados postigao četiri pogotka, dok je dva dodao Munarriz. U talijanskoj reprezentaciji jedini je dva gola postigao već spomenuti Canella.

Italija je time ostala na četiri naslova svjetskih prvaka, dok je Španjolska osvojila svoj treći naslov u povijesti. Zlatni su Španjolci prije ovog prvenstva bili 1998. i 2001. godine.

Podsjetimo kako je u ogledu za brončanu medalju Grčka svladala Hrvatsku 9-7. Peta je Srbija nakon 13-10 protiv SAD-a, dok su sedmi domaći mađarski igrači koji su pobijedili Crnu Goru 8-6.