Dramatičan remi Hrvatske sa Slovačkom u Gradskom vrtu, Rusija slavljem u Sloveniji preuzela prvo mjesto na ljestvici

11.10.2021., stadion Gradski vrt, Osijek - Kvalifikacije za Svjetsko nogometno prvenstvo 2022. godine u Katru, skupina H, 8. kolo, Hrvatska - Slovacka. Josip Stanisic

Luka Stanzl

U utakmici 8. kola skupine H kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kataru Hrvatska je u kišom natopljenom Gradskom vrtu pred 9 926 gledatelja odigrala neriješenih 2-2 (1-2) sa Slovačkom. U drugoj utakmici skupine Rusija je, kao jedini konkurent ‘Vatrenima’ za izravan plasman na završni turnir, u Sloveniji slavila rezultatom 1-2 (1-2) te time s 19 bodova na kontu, pred posljednja dva kola, preuzela prvo mjesto ljestivce.

Momčad Zlatka Dalića generalno je odigrala vrlo angažiranu i konkretnu utakmicu u kojoj su Vatreni dominirali događanjima gotovo čitavo vrijeme, ali izabranici Štefana Tarkoviča iz svoja su dva udarca u okvir stigli i do dva vrijedna pogotka. Za goste su strijelci bili Ivan Schranz u 20. i Lukaš Haraslin u 45. minuti, dok su za Hrvatsku protivničku mrežu pogađali Andrej Kramarić u 25., Luka Modrić u 71. i Nikola Vlašić u 84. minuti, ali njegov pogodak VAR odlukom nije priznat zbog zaleđa.

Uvodno je Hrvatska potpuno dominirala događanjima na terenu, Dalićevi izabranici u prvih pet minuta okršaja doslovno nisu dozvolili gostima da se ‘sastanu s loptom’, te su Slovaci prvi ‘izlet’ u domaću polovicu terena imali tek u šestoj minuti.

S odmakom vremena Tarkovičeva momčad uspjela je podignuti svoju posljednju liniju obrane i stabilizirati linije, pa smo tako prvom udarcu prema vratima svjedočili u 11. minuti kada je Hancko nakon ubačaja iz kuta traljavim pokušajem poslao loptu pored Livakovićevih vrata. Minutu poslije uslijedila je i prva konkretnija gužva u šesnaestercu gostiju, ali kapetan Modrić uz sam desni rub terena nije uspio ‘isposlovati’ više od oštrog pokušaja ubačaja s ruba peterca, ravno u ruke vratara Rodaka.

U šesnaestoj minuti Haraslin je kvalitetnim dodavanjem izbacio Hamšika u dobru situaciju unutar šesnaesterca, ali kapetan Slovačke bio je neprecizan, pa Livaković nije imao potrebu za reakcijom.

Sve konkretniju tranziciju iz obrane u napad Slovaci su kapitalizirali u 20. minuti, kada su poslije kontre izborili prekid, a iz istog stigli do rezultatske prednosti. Hamšik je desno iskosa s osamnaest metara kvalitetno ubacio na drugu vratnicu gdje Schranz bježi Pašaliću te s tri metra glavom neobranjivo matira Livakovića za 0-1.

Na odgovor ‘Vatrenih’ nismo dugo čekali. Modrić se u 24. minuti solo akcijom na desnoj strani napada izborio za poziciju za udarac te s petnaest metara gađao suprotni kut, uz dodir Hancka lopta je završila malo pored vratnice u korneru, iz kojeg Dalićevi izabranici stižu do izjednačenja.

Upravo je Modrić ubacio iz kuta, s prve vratnice Pekarik u pokušaju otklanjanja opasnosti glavom savršeno poslužuje Kramarića, koji s dva metra glavom pogađa za 1-1 i svoj 15. pogodak u 63. nastupu za reprezentaciju. Bio je to Kramarićev prvi pogodak za ‘Vatrene’ od 11. listopada prošle godine kada je bio strijelac u 2-1 slavlju nad Švedskom u Ligi nacija.

Nakon postignutog pogotka za izjednačenje na terenu je postojala samo jedna momčad – Hrvatska. Uslijedio je ogroman pritisak domaćina, ali 24-godišnji vratar Fulhama Marek Rodak, uspješno je branio pokušaje Pašalića u 31., Barišića iz daljine u 32., te Kramarićev pokušaj glavom u 33. minuti okršaja.

Nizale su se opasnosti pred vratima gostiju i dalje. U 35. minuti Kramarić je s dvadesetak metara pokušao prevariti slovačkog vratara, ali od bloka lopta ipak završava malo pored lijeve vratnice. Tri minute poslije svoj udarac iz daljine je testirao i Brozović, no njegov pokušaj po sredini vrata nije bio zahtijevan za zaposlenog Rodaka.

Gosti su bez svog kapetana Mareka Hamšika zbog ozljede ostali u 41. minuti, zamijenio ga je veznjak Vitessea Matuš Bero.

Poslije ove situacije ponovno je uslijedilo kraće zatišje koje je prekinuto dramatičnom završnicom prvog dijela u kojoj je Slovačka drugi put na susretu stigla do rezultatske prednosti, a Hrvatska u završnici pogodila vratnicu!

Slovaci su pred kraj 45. minute odigrali savršenu kontru koju je dodavanjem desno u prostor za Almasija otvorio Kucka, 22-godišnji napadač s desnog ruba šesnaesterca ubacuje skroz na drugu stranu gdje usamljeni Haraslin iskosa sa sedam metara pogađa prvi kut istrčalog Livakovića za 1-2.

U posljednjim sekundama prvog dijela ‘Vatreni’ su bili vrlo blizu izjednačenju nakon što je Ivanušec odlično povukao i probio se u šesnaesterac, te gurnuo u prostor za Kramarića koji utrčava iz drugog plana, uspješno s ruba peterca prebacuje istrčalog Rodaka, ali umjesto u mreži lopta završava u bližoj vratnici, čime je i okončan vrlo uzbudljiv prvi dio okršaja u kišom natopljenom Gradskom vrtu.

U drugi dio Dalić je odlučio ući s promjenom te je umjesto Luke Ivanušeca na teren poslao Nikolu Vlašića, dok se Štefan Tarkovič odlučio zadržati kadar s kojim je okončao prvi dio susreta.

Nastavak su bolje otvorili Slovaci koji su u uvodnih pet minuta imali nekoliko opasnih dolazaka u posljednju trećinu, ali usprkos lošim prvotnim obrambenim reakcijama, konkretnog izazova za Livakovića nije bilo.

Ponovno je opasno pred vratima vratara Dinama i reprezentacije bilo u 54. minuti kada je na jednu dugu loptu s desne strane Almasi glavom prebacio skroz lijevo za Haraslina, koji iz ‘mrtvog kuta’ nije uspio ‘provući’ loptu pored istrčalog Livakovića.

Hrvatska je uzvratila u 56. minuti kada je poslije suradnje Vlašiće i Stanišića, na dodavanje potonjeg, Kramarić savršeno poslužen na sedam metara, ali napadač Hoffenheima udarcem iz prve šalje loptu malo iznad okvira vrata. Dvije minute poslije opet je Kramarić bio na udarcu (svom šestom na susretu) kada je Rodak na ubačaj s lijeve strane napada ‘boksao’ loptu prema šesnaestercu, ovaj put je devetka Vatrenih loše zahvatila loptu, daleko pored vratnice otišao je taj pokušaj.

Svoj drugi potez Dalić je povukao u 60. minuti izvadivši iz igre Marija Pašalića umjesto kojeg je na travnjak istrčao Josip Brekalo. S obzirom na to da usprkos velikom angažmanu i gotovo konstantnom pritisku njegova momčad nije uspjela konkretno zaprijetiti (danas zaista odličnom) Rodaku, izbornik je u 67. minuti odradio i treću izmjenu te umjesto Josipa Stanišića uveo Marka Livaju.

Kada već nije išlo iz igre, uspjelo je iz prekida. Kapetan Modrić prvo je u 70. minuti izborio prekršaj uz rub šesnaesterca i žuti karton Kucke, a zatim iz ‘slobodnjaka’ matirao Rodaka za svoj 19. pogodak u 144. nastupu za ‘Vatrene’. Nevjerojatno je kako se kod pogotka Modrića lopta provukla između drugog i trećeg igrača u živom zidu, te u konačnici i završila u bližem kutu nemoćnog gostujućeg vratara za 2-2.

11.10.2021., stadion Gradski vrt, Osijek – Kvalifikacije za Svjetsko nogometno prvenstvo 2022. godine u Katru, skupina H, 8. kolo, Hrvatska – Slovacka. Luka Modric

Hrvatska je nastavila s konstantnim pritiskom na protivnička vrata. U 73. minuti Vlašić je probio desnu stranu gostujuće obrane i pokušao ubaciti u sredinu, lopta na sedam metara pogađa Hrošovskog i pogađa vratnicu, a spretni veznjak Genka u konačnici je uspio loptu zaustaviti na gol-crti i otkloniti opasnost koju je ‘sam zakuhao’.

Novu veliku priliku ‘Vatreni’ su imali u 79. minuti kada je na ubačaj Perišića s lijeve strane napda Vida dobio skok na rubu peterca, ali lopta pored Gvardiola odlazi uz suprotnu vratnicu van igre.

U 83. minuti svjedočili smo velikoj drami u kojoj je poslije gužve u šesnaestercu gostiju nakon ubačaja Kramarića s desne strane, Vlašić u konačnici zatresao mrežu za veliko slavlje igrača i navijača, ali nakon VAR provjere pogodak zbog zaleđa ipak nije priznat.

Dalić je u 85. minuti na teren umjesto Andreja Kramarića poslao 19-godišnjeg Luku Sučića, koji je tako upisao svoj debi u dresu A reprezentacije.

Do kraja, četiri minute sudačke nadoknade, usprkos velikom htijenju Hrvatske pravih prilika za pogodak ipak nije bilo, te su Slovaci uz manje problema u odnosu na prethodni period uspješno odradili obrambene zadaće i sačuvali bod.

Do kraja grupne faze kvalifikacije ostala su još dva kola u kojima Hrvatska prvo 11. studenog gostuje kod Malte (20:45), a zatim u posljednjem kolu na Poljudu dočekuje Rusiju (15:00), koja je pred sraz s ‘Vatrenima’ u pretposljednjem kolu domaćin Cipru.