Dragovoljac i Lokomotiva remizirali: odlično izdanje Šubarića, velika pogreška Nevistića

09.04.2022.,Zagreb - 30. kolo Hrvatski Telekom Prve HNL: Hrvatski dragovoljac - Lokomotiva Photo: Jurica Galoic/PIXSELL

Jurica Galoic/Pixsell

U drugoj utakmici programa 30. kola HT Prve lige Hrvatski dragovoljac i Lokomotiva su odigrali neriješnih 1-1 (1-0) i time drugi put u aktualnoj sezoni međusobni dvoboj okončali bez pobjednika.

U (za njihove dvoboje standardno) uzbudljivom i sadržajnom okršaju formalne domaćine u vodstvo je doveo Karlo Perić poslije velike pogreške Ivana Nevistića u 24. minuti, dok je konačnih 1-1 postavio Mateo Marić poentiravši glavom u 82. minuti igre.

Posebno vrijedi, po ‘tko zna koji put’, ponovno istaknuti domaćeg vratara Zvonimira Šubarića koji je danas imao osam obrana i u suštini je najzaslužniji što je njegova momčad osvojila bod.

‘Lokosi’ su od prve minute potpuno kontrolirali događanja na terenu te su Šubarića na intervenciju natjerali već u 5. minuti kada je s desnog ruba šesnaesterca Marić pucao snažno prizemno u suprotni kut, ali 24-godišnji domaći vratar bio je na visini zadatka i upisao kvalitetnu obranu.

‘Crni’ su svoj prvi izlazak imali na isteku iste minute, ali Frigan je svoj bijeg okončao dalekometnim udarcem koji je uz manje probleme odbio Nevistić. Svega nekoliko trenutaka kasnije na Majstorovićev ubačaj ponovno Frigan testira Nevistića, ovaj put je Dinamov vratar na posudbi u Lokomotivi uspješno zaustavio i njegov udarac glavom s osam metara.

Uskoro je u odnosima snaga uspostavljena ravnoteža te se u narednom periodu igralo bez izraženije dominacije, a novu prijetnju vidjeli smo u 17. minuti kada je Frigan već treći put natjerao Nevistića na obranu. Izveo je 19-godišnji napadač prekid sa sedamnaest metara i prizemnim udarcem plasirao loptu u sami nebranjeni kut, ali gostujući vratar pravovremeno se bacio i lijepom obranom odbio njegov pokušaj u korner.

Tadićeva momčad do vodstva je došla nakon velike pogreške Nevistića u 24. minuti igre. Istrčao je gostujući vratar visoko van desnog ruba šesnaesterca po jednu ispucanu loptu te se u pokušaju povratka u šesnaesterac poskliznuo što je mirno iskoristio koncentrirani Perić i s osam metara pogodio nečuvanu mrežu za 1-0 Dragovoljca i svoj treći pogodak u 24. Prva HNL nastupu.

Dvije odlične situacije za izjednačenje Lokomotiva je imala u 28. i 35. minuti, ali u obje je situacije velike obrane upisao Šubarić. Prvo je Stojković atraktivno petom otvorio Pivarića lijevo, ali njegov nit udarac nit ubačaj Šubarić je uspio zaustaviti, a u nastavku u velikoj gužvi daleko od vrata otkloniti Smolčić. Novu veliku intervenciju nekadašnji vratar Cibalije upisao je obranivši nakon kornera snažan Mersinajev udarac glavom sa sedam metara u gornji lijevi kut.

Do kraja sadržajnog prvog dijela vidjeli smo još jedno odlično proigravanje Stojkovića koji je u 40. minuti odličnom loptom iz sredine lijevo u prostor izbacio Aliyua, ali njegov udarac s desetak metara pod pritiskom odlazi u vanjski dio mreže i pored prve vratnice.

U nastavak se ušlo bez promjena, a Čabrajina momčad je još angažiranijim pristupom tražila brzi pogodak i izjednačenje. U 48. minuti dvaput su pravovremeno blokirani pokušaji Aliyua, da bi u 52. minuti odlični Šubarić zaustavio i njegov pokušaj glavom (na ubačaj požrtvovnog Pivarića) sa sedam metara u sami lijevi kut.

Usred perioda nešto (barem posjedom) dominantnijeg izdanja Dragovoljca, Lokomotiva je stigla do pogotka, ali -pokazat će se – ne i do izjednačenja. Stojković je s centra terena odigrao visoku dugu loptu na Kulenovića, on glavom prenio lijevo do Pivarića koji se pored Smolčića izborio za poziciju i glavom s ruba peterca zatresao mrežu u 66. minuti. Nakon više od četiri minute duge VAR provjere (Bebek, Zobenica) pogodak nekadašnjeg hrvatskog reprezentativca. Teško je reći da je razumljivo kako su ‘povučene crte’, a i kako su uopće ‘VARitelji’ uspjeli ustanoviti gdje je Pivarić na snimci kojom je opravdana odluka.

Svoju šestu obranu u 75. minuti je Šubarić upisao nakon što je fantastično zaustavio udarac Solde poslije ubačaja iz kuta, snažno je pucao gostujući stoper sa četiri metra pod gredu, ali domaći vratar i to je zaustavio.

Do izjednačenja su ‘Lokosi’ stigli u 82. minuti nakon što je Lovrić (opravdano) dosudio prekršaj poslije Soldinog gaženja Kulenovića. Prekid desno iskosa s osamnaest metara je izveo Pivarić, ubacio na drugu stranu, gdje je Marić pored trojice protivnika uspio glavom poslati loptu u bliži kut za 1-1 i svoj treći ligaški pogodak u sezoni.

U trećoj od sedam minuta sudačke nadoknade vidjeli smo i posljednje uzbuđenje na susretu. Kulenović se na odbijenu loptu driblingom na dvanaest metara riješio čuvara Galešića i stvorio si prostor za udarac, ali u konačnici je lijevom pucao snažno i neprecizno, ravno u dobro postavljenog Šubarića.

Sljedeća prvenstvena obveza za ‘Crne’ je gostovanje kod Osijeka u Gradskom vrtu, dok će Lokomotiva u Kranjčevićevoj biti domaćin Rijeci.