Dokumenti Ministarstva financija i Državne revizije dovode u pitanje zakonitost postupanja Bore Nogala

Autor:

10.11.2015., Zagreb - U Djecjoj bolnici Srebrnjak odrzana je prezentacija "Pametna bolnica i translacijski centar u pametnim gradovima." Milan Bandic, Boro Nogalo, Rob Van Gijzel, Ellen Berends
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Goran Stanzl/PIXSELL

Nastavlja se frakcijski rat u bolnici Srebrnjak, Nacionalu dostavljeni dokumenti s kojima se pokušava opravdati zašto je Bandićeva klika Nogala počistila s funkcije ravnatelja te bolnice

Nacional je tijekom vikenda dobio na uvid Izvješće o obavljenoj reviziji Dječje bolnice Srebrnjak u Zagreb iz svibnja 2018., kao i zapisnik o obavljenom proračunskom nadzoru u istoj bolnici iz svibnja 2020. U oba ta dokumenta nalaze se i detalji koji dovode u pitanje zakonitost postupanja bivšeg ravnatelja te bolnice Bore Nogala. Zbog načina na koji je on smijenjen, odnosno propusta u proceduri tijekom njegove smjene, prošli je tjedan nakratko privedena Ana Stavljenić-Rukavina, dugogodišnja suradnica bivšeg zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića. Zajedno s njom zbog zlouporabe položaja i ovlasti osumnjičena je i Andrea Šuletić, ali je ona i pritvorena na mjesec dana, dok je Ana Stavljenić-Rukavina zbog visoke životne dobi puštena da se brani sa slobode.

Kolokvijalno govoreći, njih se dvije sumnjiči da su silovale proceduru kako bi se osigurao izbor Nogalova nasljednika po Bandićevoj mjeri. Sumnjiči ih se da su od siječnja do kraja lipnja prošle godine, po zahtjevu sada pokojnog gradonačelnika, poduzele radnje kako bi osigurale da za ravnatelja Dječje bolnice Srebrnjak bude izabrana osoba koju je on odabrao i prije zaprimanja svih prijava na raspisanom natječaju.

One su, tvrdi USKOK, na to pristale te je Ana Stavljenić-Rukavina, koristeći informacije koje su joj o Dječjoj bolnici bile dostupne kao odgovornoj osobi u jednom njenom tijelu, sastavila program rada i razvoja bolnice kao jedan od uvjeta za javljanje na natječaj, dok je Andrea Šuletić tu dokumentaciju, zajedno s kandidaturom odabranog kandidata, predala u poslovnicu pošte.

Sve to izazvalo je snažne reakcije u javnosti, ali i dovelo do nastavka prepucavanja s Borom Nogalom koji je ovaj razvoj događaj doživio i kao vlastitu satisfakciju. Međutim, Nacionalu su njegovi protivnici iz medicinskih krugova dostavili spomenutu dokumentaciju u prilog tvrdnjama da su postojali razlozi za njegovu smjenu.

U Izvješću o obavljenoj reviziji spominje se da je zbog kliničkih ispitivanja lijekova u bolnici Srebrnjak zaključeno 13 ugovora o autorskom djelu, na temelju kojih je ispitivačima za klinička ispitivanja lijekova isplaćeno 296.523 kune. U izvješću o reviziji piše:

‘’…Ugovoreno je sudjelovanje liječnika Bolnice u ispitivanju djelovanja određenih lijekova u liječenju pacijenata, odnosno prikupljanje podataka za studije, u skladu s planom ispitivanja. Prema većini zaključenih ugovora raspodjela naknade za klinička ispitivanja lijekova između Bolnice i ispitivača utvrđena je u omjeru 25 posto bolnici i 75 posto ispitivačkom timu, koji nakon provedenog ispitivanja podnosi zamolbu za isplatu naknade te bolnica ispostavlja račun predlagatelju ispitivanja. Odredbama članka 19. Pravilnika o kliničkim ispitivanjima lijekova i dobroj kliničkoj praksi propisano je da pravna osoba koja ima ustrojenu Jedinicu za klinička ispitivanja, ugovoreni iznos naknade pravnoj osobi i ispitivačkom timu raspoređuje u omjeru 40 posto pravnoj osobi i 60 posto ispitivačkom timu, a ne kako je bolnica ugovorila…’’ Drugim riječima, Nogalo je ovime išao na ruku kolegama liječnicima na štetu bolnice.

U proračunskom nadzoru koji je nad tom bolnicom provelo Ministarstvo financija stoji kako bolnica na temelju članka 48. Kolektivnog ugovora za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja može svojim radnicima povećati plaće samo u slučaju pozitivnog financijskog poslovanja. A to u boj bolnici godinama nije bio slučaj. Dokument Ministarstva financija otkriva da je na ime kliničkih ispitivanja Nogalov pomoćnik Davor Plavec tijekom 2016. dodatno uprihodovao 147.236 kuna, a njegova zamjenica Mirjana Turkalj 134.346 kuna. Radi se o iznosima koji se odnose samo na njihov dodatni autorski honorar isplaćen uz plaću. Plavec je godinu kasnije po istoj osnovi dodatno uz plaću uprihodovao 170.529 kuna, Mirjana Turkalj 73.831 kunu, Marina Labor 104.989 kuna, Ivan Gudelj 44.117 kuna, a Damir Erceg 58.995 kuna. U izvješću Ministarstva financija nadalje piše:

‘’Slijedom naprijed navedenih podataka proizlazi da je bolnica u razdoblju od 2016. do 2018. svojim zaposlenicima isplatila autorske honorare – dodatne plaće iz vlastitih prihoda – od kliničkih ispitivanja iznos od 1,206 533 kuna bruto, što uvećano za doprinose i poreze čini ukupni trošak naknada od 1,255 041 kunu. Nadalje, bolnica za razdoblje 2016. do 2018. nije imala opći akt vezano uz isplatu povećanih plaća koja se isplaćuju iz vlastitih prihoda ostvarenih na tržištu, kojim bi utvrdila kriterije za isplatu istih uz ispunjavanje svih uvjeta propisanih važećom zakonskom regulativom kao i Kolektivnim ugovorom.’’

Nogalovi protivnici navode kako je indikativno to da su Plavec i Mirjana Turkalj bili ispitivači tijekom postupka dodjele specijalizacije koju je, među ostalim, dobila i Nogalova kći Vlatka. Izvor upućen u taj postupak za Nacional kaže:

‘’Kćeri je dao specijalizaciju dok je bio ravnatelj, iako je sedam kandidata od nje imalo više startnih bodova. Međutim, Vlatka Nogalo ih je sve pomela na intervjuu koji su provodili Plavec i Mirjana Turkalj, ali i neki drugi bliski Nogalovi suradnici.’’

Nacional je dobio na uvid spomenutu listu kandidata za specijalizaciju koja potvrđuje te navode.

Osim toga, u istom revizorskom izvješću dovodi se u pitanje provođenje postupaka javne nabave. Pa tako u njemu piše:

‘’Pojedine nabave nisu obavljene u skladu s donesenim planom nabave što se odnosi na provođenje postupaka nabave koji za pojedine predmete nabave nisu bili predviđeni planom nabave. Tako je primjerice, provođenje nabave medicinskog potrošnog materijala ukupne procijenjene vrijednosti 4,3 milijuna kuna planirano putem zajedničke nabave Ureda za javnu nabavu Grada Zagreba, a nabavu je provela Bolnica putem postupaka bagatelne nabave.’’ U tomu Nogalovi protivnici vide namjerno cjepkanje postupaka nabave s ciljem da se ide na ruku privilegiranim dobavljačima.

Protiv Nogala su njegovi protivnici i ranije iznosili razne podatke iz vremena dok se nalazio na čelu bolnice Srebrnjak, a njegov nasljednik Ivo Dumić Čule protiv njega je podnio i kaznenu prijavu, ali je Nogalo imao uspjeha u osporavanju svojih kritičara. Koncem 2020. Općinski radni sud u Zagrebu donio je prvostupanjsku presudu da se nekadašnji ravnatelj Dječje bolnice Srebrnjak Boro Nogalo mora vratiti na mjesto ravnatelja, jer je njegova smjena bila protuzakonita. Kada su se prošli tjedan dogodila privođenja zbog silovanja procedure njegove smjene i odabira nasljednika na čelu bolnice, Nogalo nije propustio ponovo izraziti svoje uvjerenje da ga je Bandićeva klika na silu počistila samo kako bi preuzela upravljanje velikim EU projektom. On je izjavio kako je kriminal ušao u Dječju bolnicu Srebrnjak upravo zbog velikog EU projekta translacijske medicine od 450 milijuna kuna, zbog stare bolnice i Brestovca. Nogalo je nedugo uoči Bandićeve smrti izjavio i sljedeće:

‘’Ta ekipa na čelu s gradonačelnikom Milanom Bandićem jednostavno smatra da su oni iznad zakona, iznad Ustava, iznad svega. Ja ću se, naravno, i dalje boriti. Mislim da smo došli do te točke u ovoj hrvatskoj državi da se ne smiju takve stvari događati. A naravno, vidjet ćemo što će se dalje biti. To su sve stvari koje su eklatantan primjer mobinga, eklatantan primjer jednog reketa, jednog nasilničkog ponašanja, ali naravno ja nisam odstupio ni 1991., pa neću ni sada”.

U međuvremenu ne odstupaju ni njegovi protivnici koji u javnost plasiraju dodatne informacije koje ukazuju na njegove propuste u upravljanju bolnicom.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.