DOKUMENTI 2020. OTKRILI ‘NEPRAVEDNO UPRAVLJANJE’: Predsjednik Barcelone pod istragom jer je platio milijun eura za tajnu kampanju na društvenim mrežama

Autor:

Michael Lee on Unsplash

Objavljeno u Nacionalu br. 1168, 13. rujan 2020.

Dokumenti koje su objavili španjolski mediji sugeriraju da je prvi čovjek Barcelone s tvrtkom I3 Ventures sklopio ugovor o kampanji kojoj je cilj bio, između ostalog, brutalno napasti zvijezde kluba Lionela Messija i Gerarda Piquéa

Usred sukoba oko mogućeg odlaska Argentinca Lionela Messija iz kluba, predsjednik FC Barcelone Josep Maria Bartomeu našao se u mnogo većim problemima. Iako je Messi objavio da ostaje u Barceloni, doduše nesretan, još najmanje godinu dana, Bartomeuovim nevoljama ne nazire se kraj. Naime, prema pisanju dnevnika El Mundo, katalonska autonomna policija Mossos d’Esquadra pronašla je naznake korupcije i mogućih ekonomskih zločina u slučaju Barçagate, koji je u veljači otkrila medijska mreža Cadena SER. Bartomeu je pod istragom nakon što je u travnju osmero članova Barçe protiv njega podnijelo kaznenu prijavu, navodeći informacije koje su ranije u veljači objavili mediji. U policijskom izvješću koje je predano istražnom sudu u Barceloni, a u koje je dnevnik El Mundo dobio uvid, ističe se da je FC Barcelona za usluge nadziranja socijalnih mreža platila tvrtki I3 Ventures šest puta veću cijenu od tržišne te de je izbjegnuta unutarnja kontrola koju je uspostavio sam klub. Kao što je već u veljači otkrila medijska mreža Cadena SER, riječ je o iznosu od gotovo milijun eura koji je namjerno podijeljen na pet manjih računa od po 198 tisuća eura kako ne bi bilo potrebno podnijeti prijedlog za odobravanje tih usluga upravnom odboru kluba, što je prema Barçinu statutu nužna procedura za sve ugovore iznad 200 tisuća eura. Policijsko izvješće također navodi sumnju da je klub “simulirao” otpuštanje Bartomeuova najbližeg suradnika Jaumea Masferrera, koji je zapravo samo suspendiran, i to baš zbog Barçagatea.

Dokumenti koje su u veljači objavili španjolski mediji navodno dokazuju da je odbor FC Barcelone s tvrtkom I3 Ventures sklopio ugovor o tajnoj kampanji na društvenim mrežama kojoj je cilj bio, između ostalog, brutalno napasti zvijezde kluba Lionela Messija i Gerarda Piquéa, ali i ikone kluba poput Pepa Guardiole, Xavija Hernándeza i Carlesa Puyola. Drugi cilj kampanje bili su napadi na kandidate koji bi mogli predstavljati opasnost za Bartomeua na izborima za predsjednika kluba 2021., a to su Víctor Font, Joan Laporta i Agustí Benedito. Iz izvješća koje su u veljači pronašli i objavili mediji, vidljivo je da je stranice i profile s kojih se na socijalnim mrežama najviše napadalo navedene osobe, napravila i vodila tvrtka Nicestream koja je, navodno, ta izvješća slala direktno Barçi. Direktor tvrtke Nicestream Carlos Ibáñez također je šef tvrtke I3 Ventures, a osobno se sastao s Jaumeom Masferrerom, tadašnjom Bartomeuovom desnom rukom, da bi zajedno dizajnirali Barçinu digitalnu strategiju. “Čini se da je cilj kampanje bio obraniti predsjednika kluba Josepa Maria Bartomeua i napasti sve one koji su predstavljali prepreku njegovim karijernim ambicijama”, pisala je prije nekoliko mjeseci Cadena SER. FC Barcelona, koja je Ibáñezovoj tvrtki platila gotovo milijun eura, odgovorila je da “nema veze s tim profilima na društvenim mrežama, a ako se dokaže bilo kakav odnos, klub će odmah raskinuti ugovor i izvršiti sve odgovarajuće pravne radnje u obranu svojih legitimnih interesa”.

 

Katalonska policija je na Camp Nouu ušla u srpnju. Zatražili su sve ugovore s tvrtkom I3 Ventures, ali i informacije o unutarnjoj kontroli kluba te su objavili da se istražuje mogući zločin ‘nepravednog upravljanja’

 

Objava tih informacija ipak je izazvala ogroman revolt u klubu. Šestero članova izvršnog odbora proglasilo se prevarenima jer ih nitko nije obavijestio o spornim ugovorima. Napustili su klub i optužili Bartomeuova pomoćnika Jaumea Masferrera da im je sakrio tako važnu informaciju. FC Barcelona naručio je nezavisno izvješće od konzultantske tvrtke Price Waterhouse te suspendirao Masferrera do objave rezultata. U lipnju je klub suspendirao i Noeliu Romero, službenicu za praćenje usklađenosti kluba, čija je dužnost bila upozoriti upravni odbor na potencijalna kršenja pravila menadžera i zaposlenika. “Nismo otkrili nikakve naznake koje bi upućivale na zaključak da je upravni odbor zatražio izradu profila i sadržaja povezanih s igračima FC Barcelone i njihova okruženja”, stoji u zaključku dokumenta od oko 200 stranica koji je u srpnju dovršila tvrtka Price Waterhouse. Vezano uz izvještaj koji su otkrili mediji i koji noso logo tvrtke Nicestream, Price Waterhouse je zaključio da “nema nikakvih dokaza da su navedeno izvješće izdali dobavljači koje su analizirali”. Revizija tvrtke Price Waterhouse navodno je zaključila da je cijena od gotovo milijun eura za usluge nadziranja društvenih mreža pretjerana, s obzirom na to da bi normalna tržišna cijena za takvu uslugu trebala biti između 120 i 150 tisuća eura. FC Barcelona tvrdi da nije tako, ali je od 200 stranica revizije objavila samo njih pet. Revizija također ističe sumnjiv prestiž tvrtke I3 Ventures, koja ima sjedište u Urugvaju gdje zakon bankarskom sustavu omogućava anonimnost. I3 Ventures je već u veljači, kad je pokrenut Barçagate, porekao da je obavljao bilo kakve prljave poslove za vodstvo FC Barcelone i naglasio da je njihov angažman bio povezan isključivo s nadzorom društvenih mreža i digitalnih kanala.

Iz Barçe su naglasili da je spomenuti postupak trenutno tajan pa ne mogu pristupiti policijskom izvješću o kojem je izvijestio El Mundo. S obzirom na informacije o naznakama korupcije koje je navodno pronašla katalonska policija, “klub se još jednom poziva na izvješće revizije Price Waterhousea, koje zaključuje da nije bilo korupcije i da nije plaćena nikakva dodatna naknada za ugovorenu uslugu”, poručili su iz FC Barcelone novinskoj agenciji EFE.

No čini se da katalonska policija ipak ne vjeruje izvješću konzultantske tvrtke Price Waterhouse. “Ne može se zanemariti činjenica da su to izvješće naručili navodni počinitelji mogućeg zločina”, navodno stoji u policijskom izvješću koje je dnevnik El Mundo dobio na uvid i koje je policija sredinom svibnja predala nadležnom sudu. Treba napomenuti da je istraga tajna te da je početkom rujna tajnost produžena još četiri tjedna.

Katalonska policija je na Camp Nou ušla u srpnju. Zatražili su sve ugovore s tvrtkom I3 Ventures, ali i informacije o mehanizmima unutarnje kontrole kluba. Tom prilikom su prvi put objavili da se istražuje mogući zločin “nepravednog upravljanja”, i to u slučaju da je plaćena pretjerana cijena usporedno s tržišnom. Sud je tom prilikom dnevniku La Vanguardia potvrdio da istražuju i moguće kazneno djelo korupcije među pojedincima, i to nakon što su zaprimili prijavu osmero članova Barçe ujedinjenih u grupu nazvanu Dignitat Blaugrana (Dostojanstvo Blaugrane).

Bivši potpredsjednik kluba Emili Rousaud opisao je trenutnog predsjednika kluba kao najgoreg menadžera u povijesti Barcelone. Također je izjavio da je “netko posegnuo u kasicu prasicu”, s obzirom na to da je uplata od milijun eura pretjerana u odnosu na cijene na tržištu. Je li klub financijski oštećen u korist različitih ljudi, jesu li se frizirali ugovori i računi kako bi se izbjegao nadzor kontrolnog tijela kluba i je li Bartomeu imao u svemu tome osobne koristi, kako navodno smatra katalonska policija, odlučit će sud u Barceloni. No budući da je Leo Messi u svom jedinom intervjuu jasno dao do znanja da je namjeravao napustiti klub upravo zbog Bartomeua, kojeg veliki dio navijača smatra odgovornim za katastrofalno stanje u klubu, može se uskoro očekivati pokretanje prijedloga izglasavanja nepovjerenja aktualnom predsjedniku ili čak referenduma među svim članovima kluba.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.