Djurgarden preokretom stigao do slavlja nad Rijekom na Rujevici

21.07.2022., stadion HNK Rijeka, Rijeka - Prva utakmica 2. pretkola UEFA Konferencijske lige HNK Rijeka - Djurgardens.

Luka Stanzl/Pixsell

Rijeka je u prvoj utakmici drugog kola kvalifikacija za Konferencijsku ligu pred 6 473 gledatelja na Rujevici rezultatom 1-2 (1-1) poražena od Djurgardena.

Momčad Dragana Tadića u vodstvo je u 13. minuti doveo kapetan Haris Vučkić, a gostima su preokret donijeli Hampus Findell pogotkom u 37., te Victor Kaj Edvardsen u 54. minuti igre.

Gosti su bili ti koji su prvi zaprijetili, već na isteku 2. minute visoki pristisak Djurgardensa urodio je plodom, a u samoj završnici Findell je sa sedamnaest metara uputio snažan, ali neprecizan udarac.

‘Bijeli’ su uzvratili vrlo brzo istom mjerom te od treće do pete minute dvaput kvalitetno došli u završnicu, no nedostajalo je preciznosti. Alvarez je prvo potegao iz daljine, ali lopta je na putu do vrata pogodila Obregona. Svega minutu igre poslije Rijeka si je kreirala još bolju situaciju. Vukčevićev ubačaj desno prema petercu kvalitetno je Vučkić glavom spustio za Obregona koji lijevo na šest metara pokušava atraktivno u padu iz voleja, ipak lopta ‘mu nije sjela’ te je Zetterstrom ostao nezaposlen.

Bergstrandova momčad je veliku priliku imala u 9. minuti kada je 31-godišnji Finac Schuller prekrasnim dodavanjem iz dubine proigrao 23-godišnjeg Asora koji je pobjegao čuvaru Smolčiću i s desnog ruba peterca u padu poslao loptu tik pored prve vratnice.

Vrlo uzbudljiv dvoboj svoj je zaplet dobio u 13. minuti kada je Smolčić po oduzetoj lopti povuako polukontru, Ampem je dobio loptu na desnoj strani napada i pokušao proigrati Vučkića kojem se pod pritiskom dvojice čuvara lopta sretno odbija prema šesnaestercu što je Slovenac velemajstorski iskoristio, prevario dva braniča te po ulasku u sredinu s dvanaest metara ‘bombom’ pogodio gornji prvi kut za 1-0 Rijeke.

21.07.2022., stadion HNK Rijeka, Rijeka – Prva utakmica 2. pretkola UEFA Konferencijske lige HNK Rijeka – Djurgardens. Mateo Pavlovic

Povukla se Tadićeva momčad nakon stečenog vodstva, a Šveđani su znatno ubrzali ritam svoje igre i potpuno dominirali događanjima na terenu, ali sve do 34. minute nije bilo prevelikih uzbuđenja pred Labrovićem. Tada su gosti poslije velike gužve u šesnaestercu Rijeke izborili ubačaj iz kuta poslije kojeg je uslijedio novi pritisak te u završnici ubačaj Erikssona s desne strane napada lijevo na rub peterca gdje je Ekdal najviši u skoku, ali puca pristojno pored prve vratnice.

Pristup se gostima isplatio u 37. minuti kada je Schuller kvalitetnim okomitim dodavanjem za Johanssona otvorio Djurgardenov proboj po desnoj strani napada, u završnici Johansson gura naprijed u prostor za Edvardsena koji bježi Vukčeviću te s ruba šesnaesterca preciznom prizemnom loptom pronalazi Findella koji je mirnim postavljanjem noge pogodio sa šest metara pogodio donji lijevi kut za 1-1.

21.07.2022., stadion HNK Rijeka, Rijeka – Prva utakmica 2. pretkola UEFA Konferencijske lige HNK Rijeka – Djurgardens. Joel Asoro

Do kraja poluvremena odnos snaga se nije promijenio te su gosti uz gotovo potpunu dominaciju još dvaput bili u dobrim situacijama, ali Edvardsenov udarac je bio pravovremeno blokiran, a od bloka je udarac Asora u prvoj minuti nadoknade završio pored vratnice.

Rijeka je puno bolje od suparnika otvorila drugi dio te u 49. minuti imala dobru situaciju kada je Vukčević s lijeve strane napada prizemnom loptom iza leđa posljednje linije pokušao pronaći Obregona, ali istrčali Zetterstrom u posljednji je trenutak uhvatio loptu ispred kolumbijskog napadača.

Dvije minute poslije opet prijete ‘Bijeli’. Ampem je s preko dvadeset metara s lijeve strane napada pucao snažno u prvi kut, gostujući vratar je kratko odbio, a u nastavku pritiska još jedan ubačaj Vukčevića pronalazi Vučkića desno na rubu peterca, ali švedski vratar mirno je i to obranio.

Djurgarden je do preokreta stigao iz svog prvog ozbiljnog napada u drugom dijelu. U 54. minuti je Rijeka istrčala u pokušaj polukontre, ali gosti su to bez problema zatvorili, a zatim izašli u rekontru koju u završnici, na precizno dodavanje Asora između domaćih braniča, Findell udarcem u trku iz prve s četrnaest metara u donji desni kut okončava za 1-2 i veliko slavlje u kavezu Rujevice.

Nije Rijeka potonula nakon primljenog pogotka. Dobar pritisak domaćini su kreirali u 67. minuti kada su se gosti uspjeli obraniti poslije dva vrlo opasna ubačaja.

Pet minuta poslije Vukčević iz velike udaljenosti igra dijagonalno prema Bušnji (ušao u 64. umjesto Vrančića) koji je iskosa s osam metara pucao snažno, ali zamalo neprecizno i iznad okvira vrata.

21.07.2022., stadion HNK Rijeka, Rijeka – Prva utakmica 2. pretkola UEFA Konferencijske lige HNK Rijeka – Djurgardens. Navijaci Rijeke, Armada

Velika je gužva nastala na terenu u 80. minuti kada je Hien visoko podignutim nogama uklizao u Ampema koji je bježao sam u kontru. Austrijanac Christian Ciochirca pokazao je 23-godišnjaku žuti karton što je izazvalo bijes u redovima domaćih, a za svoj doprinos protestima Pavlović je također dobio opomenu. Prekid je konačno izveo Halilović (ušao u 77. umjesto Smolčića), ali Šveđani su to bez problema otklonili.

Do kraja susreta Djurgarden je na sve načine čuvao stečenu prednost, te u tome – usprkos dominaciji Rijeke u ovom periodu i šest minuta nadoknade – bez problema i uspio, ostavivši svog vratara nezaposlenim.

Uzvratni dvoboj na rasporedu je za tjedan dana u Stockholmu, a pobjednik ovog dvoboja u trećem će kolu za suparnika imati boljeg iz okršaja rumunjskog Sepsija i ljubljanske Olimpije koji su danas u Rumunjskoj odigrali 3-1 (1-1).