Dinamo uz dosta sreće i odličnog Livakovića do rezultatski uvjerljivog slavlja nad Osijekom

30.08.2020., Zagreb. stadion u Maksimiru - Hrvatski Telekom Prva liga, 3. kolo, GNK Dinamo - NK Osijek.

Igor Kralj/PIXSELL

U posljednjoj utakmici 3. kola Hrvatski Telekom Prve lige Dinamo je na Maksimiru rezultatom 4-1 (1-0) svladao Osijek i tako zadržao stopostotni učinak na otvaranju nove sezone.

Iako rezultat sugerira uvjerjlivo i lagano slavlje Dinama, Osijek je zapravo bio momčad koja je imala puno više prilika za pogodak, no gostujući igrači nisu bili dovoljno kvalitetni i koncentrirani u završnici, a odličnim se obranama iskazao i reprezentativni vratar Dominik Livaković.

Dinamo je do vodstva došao autogolom Igora Silve u 5. minuti utakmice, a Osijek je preko Ante Majstorovića u 42. propustio iz kaznenog udarca doći do izjednačenja. Ipak, ‘Bijelo-Plavi’ do poravnanja dolaze već u 48. kada je mrežu zatresao Grezda. Usred pritiska Osijeka i niza dobrih prilika Dinamo dolazi do novog vodstva, ovaj put autogolom Majstorovića poslije udarca Ademija. Do kraja su konačan rezultat pogocima iz kaznenih udaraca postavili Komnen Andrić (81.) i Marko Tolić(86.).

Dinamo je do rezultatske prednosti došao već u 5. minuti, nakon prvog opasnijeg dolaska u posljednju trećinu izborili su ‘Plavi’ ubačaj iz kuta. Ivanušec je iz prekida ubacio u sredinu gdje Žaper glavom čisti samo do nespretnog Talysa od kojeg se lopta odbija do usamljenog Gvaranovića na petercu, njegov udarac s crte ispucava Silva, ali samo u leđa svog vratara te lopta u konačnici ulazi u mrežu za 1-0 Dinama. U konačnici je Ivici Ivušiću upisan autogol.

Osijek je prvi put zaprijetio u 12. minuti nakon velike pogreške Livakovića koji je bio lijevo van peterca i u pokušaju izlaska svoje momčadi dodao loptu ravno u noge Kleinheisleru. Mađar odmah puca prema praznim vratima, no bio je to slabašan i neprecizan pokušaj te se domaći vratar uspio vratiti i upisati obranu.

I drugu opasniju situaciju gosti mogu zahvaliti dekoncentriranom Livakoviću. Još jedno njegovo loše ispucavanje ovaj se put odbilo u prostor za Grezdu koji se u duelu s Theophilom borio za loptu, no u konačnici je prvi na njoj istrčali Livaković koji uklizavanjem na rubu šesnaesterca ispravlja svoju pogrešku.

U 25. Daničić ubacuje iz prekida za Dinamo, u skoku je najviši Gavranović koji glavom snažno proslijeđuje u okvir, no loptu hvata dobro postavljeni Ivušić.

Pet minuta poslije sveprisutni Ademi (primarno igrao kao libero) fantastičnim potezima na desnoj strani napada izbacuje prvo Ercega, ulazi u šesnaesterac i driblinzima šalje Škorića u prazno, kapetan Osijeka pada na travnjak, no Ademija povratna lopta na sedam metara je pronašla samo nogu Kleinheislera.

U 40. minuti kazneni udarac za Osijek. Nakon ubačaja iz kuta Ademi u šesnaestercu povlači i ruši Žapera, Zebec tek nakon nekoliko trenutaka i na asistenciju VAR suca Vidulina zaustavlja igru, pa čak odlazi i pogledati situaciju na monitor te u konačnici pokazuje na bijelu točku za ‘Bijelo-Plave’. Stoperu Anti Majstoroviću Livaković je obranio udarac i sačuvao mrežu netaknutom. Da je pogodio, Majstoroviću bi to bio drugi pogodak iz kaznenog udarca, u sezoni 18/19 s bijele točke je matirao Lokomotivinog Ivu Grbića.

Do kraja uzbudljivog poluvremena (dvije minute sudačke nadonade) vidjeli smo dvije grede, po jednu na svakoj strani. Prvo je u 45. Kleinheisler fantastičnim udarcem iz prekida s preko 25 metara pogodio gredu, a zatim smo vidjeli odličan udarac Ivanušeca s dvadesetak metara iz voleja, lopta je u posljednjim sekundama poluvremena također dirala gredu i otišla van granica igre.

Osijek do izjednačenja dolazi već u trećoj minuti nastavka. Prelijepu akciju odigrali su gosti nakon ubačaja sa strane, velik dio posla odradio je Ndockyt, a u završnici Žaper na ubačaj Talysa s druge vraća u sredinu gdje Grezda ‘bombom’ s deset metara matira Livakovića za 1-1 i svoj ovosezonski prvijenac, ukupno 20. Prva HNL pogodak u karijeri.

Puno je bolji i konkretniji bio Osijek u nastavku susreta. U 50. minuti Grezda dodaje za Kleinheislera čiji udarac s četrnaest metara brani Livaković, dvije minute poslije Dinamov vratar brani i odličan pokušaj Ndockyta iz daljine, a u 53. je nevjerojatnu priliku propustio kapitalizirati Kleinheisler. Nadahnuti Ndockyt uz odličan pregled igre savršeno dodaje za usamljenog Mađara na rubu šesnaesterca, no on sporo reagira i umjesto udarca smiruje loptu i u nastavku traljavo s osam metara šalje loptu visoko preko okvira vrata.

Dinamo je prvi put u nastavku zaprijetio u 58. minuti kada je Ivušić obranio dalekometan i snažan udarac Tolića s lijeve strane napada.

U 61. Livaković s dvije odlične obrane drži Dinamo u igri, prvo je reprzentativni vratar skinuo snažan prizemni udarac Ercega u bliži kut, a nekoliko trenutaka poslije dodirom noge i pokušaj Silve s desne strane napada te lopta odlazi tik uz suprotnu vratnicu.

Iako je Osijek bio izraženo dominantniji sljedeći do pogotka stižu ‘Plavi’. Ivanušec je primio loptu lijevo uz rub terena, odlično odvukao Silvu u sredinu i otvorio prostor Ademiju kojeg i upošljava, Dinamov kapetan puca iskosa sa šest metara, lopta pogađa Majstorovića, vara Ivušića i završava u mreži za 2-1 domaćina. Nakon tihe VAR provjere potvrđeno je da Ademi nije bio u zaleđu te je pogodak priznat.

Do trećeg pogotka domaći stižu iz kaznenog udarca u 81. minuti. Majer je napravio odličan posao na desnoj strani napada, njegov ubačaj kratko odbija Škorić, Talys prima pa gubi loptu i u pokušaju dohvaćanja iste ruši Andrića. Zebec je odmah pokazao na bijelu točku, a siguran izvođač bio je upravo srpski napadač kojem je to bio drugi pogodak u sezoni, ukupno šesti za Dinamo, te 27. u 64. Prva HNL nastupu.

Pet minuta poslije još jedan kazneni udarac za Dinamo. Ovaj put je Škorić srušio Ademija, a siguran izvođač bio debitantn u plavom dresu Marko Tolić.

U prvoj od tri minute sudačke nadoknade Jugović je bio u odličnoj situaciji za pogodak nakon dodavanja Silve, no njegov pokušaj glavom sa sedam metara odlazi preko okvira vrata. Minutu poslije Livaković odličnom reakcijom skida udarac Ercega s osam metara poslije lijepe akcije sa Špoljarićem.

Dinamo je tako, suprotno prikazanom, stigao do rezultatski uvjerljivog slavlja nad Osijekom i uz Goricu je jedina stopostotna momčad naokon tri odigrana kola, dok je Osijek na jednom bodu osvojenom u prvom kolu doma sa Slaven Belupom (0-0).

Slijedi nam pauza u klupskim natjecanjima zbog utakmica UEFA Lige nacija, te se prvenstvo nastavlja za dva tjedna. Satnice i točni datumi odigravanja utakmica još nisu određeni.