Dinamo uvjerljivim slavljem na Rujevici obranio naslov prvaka Hrvatske

09.05.2021., stadion HNK Rijeka, Rijeka - Hrvatski Telekom Prva liga, 33. kolo, HNK Rijeka - GNK Dinamo. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Nel Pavletic/PIXSELL

Dinamo je novi stari prvak Hrvatske. Tri kola prije kraja sezone Plavi su pobjedom protiv Rijeke na Rujevici pobjegli Osijeku na nedostižnih deset bodova prednosti te su i formalno došli do četvrtog uzastopnog i ukupno 22. trofeja najboljeg kluba u Hrvatskoj.

U sklopu 33. kola HT Prve lige izabranici Damira Krznar su nakon preokreta slavili rezultatom 1:5 (1:1). Domaćine je u vodstvo već u 1. minuti susreta doveo Luka Menalo, no Dinamo do tri boda stiže autogolovima Nine Galovića, Luke Capana i Andrije Vukčevića te pogocima Josipa Mišića i Mislava Oršića.

Rijeka je pak 11. prvenstvenim porazom u sezoni ostala na četvrtom mjestu ljestvice, a u borbi za pozicije koje vode u Konferencijsku ligu Gorica im sad bježi sedam bodova dok pred Hajdukom imaju bod prednosti.

Rijeka je u vodstvo došla već u 21. sekundi utakmice. Lepinjica je osvojio loptu na centru te ju je proslijedio na lijevu stranu za Lončara, a on ubacuje prizemno u peterac odakle je Menalo matirao Livakovića.

Tomečak je u 8. minuti nakon dodavanja Menala gađao suprotni kut s petnaestak metara iskosa, no nije pogodio okvir gola. Minutu kasnije na drugoj strani je Oršić okušao udarac s dvadesetak metara, ali nije bilo opasnosti po gol Nevistića.

Gvardiol je u 15. minuti nakon odbijene lopte snažnim udarcem iz poluvoleja s desetak metara poslao loptu pod samu gredu, međutim VAR je potom utvrdio prethodno zaleđe Kastratija te pogodak nije priznat.

Drmić je u 21. minuti loše reagirao nakon dodavanja Andrijaševića te iz dobre pozicije nije uspio ozbiljnije ugroziti Livakovića. Dvije minute kasnije uslijedio je udarac Stojanovića iz daljine koji je prošao iznad grede.

U 26. minuti Drmić pada u kaznenom prostoru nakon duela s Theophileom, a sudac Strukan je samo pokazao da se nastavi s igrom.

Strukan je u 28. minuti svirao indirekt za Rijeku na 15 metara nakon što je Livaković rukama uhvatio povratnu loptu Franjića. Nakon kombinacije s Drmićem za udarac se odlučio Andrijašević, ali lopta je završila u bloku.

Vukčević je u 36. minuti u posljednji trenutak došao do lopte ispred Majera koju onda rukama kupi Nevistić, ali sudac Strukan ovaj put nije smatrao da se radi o indirektu.

Dinamo do izjednačenja dolazi u 42. minuti autogolom Galovića. Oršić je probio po lijevoj strani napada te je povratnim dodavanjem pokušao pronaći Kastratija, no lopta u petercu pogađa u petu Galovića i vara Nevistića.

Oršić je u akciji i dvije minute kasnije, no njegov udarac završava ravno u rukama Nevistića. U šestoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena Drmić je pucao glavom pored gola nakon ubačaja Tomečaka, a nedugo potom je isti učinak na drugoj strani imao pokušaj Oršića kojem je dodao Majer.

Oršić je u 48. minuti pripremio šansu za Majera čiji udarac s 15 metara odličnom paradom brani Nevistić. U nastavku akcije lopta dolazi do Mišića koji pored neodlučnog Lepinjice odlično s 18 metara pogađa suprotnu malu mrežu za vodstvo Dinama.

U 50. minuti novi autogol domaćih, ovaj put je vlastitu mrežu zatresao Capan nakon što je prizemni ubačaj u peterac odigrao Ivanušec.

Rijeka je blizu smanjenja zaostatka bila u 54. minuti kada je s 25 metara odlično pucao Lepinjica, a Livaković obranom spašava svoja vrata. Odbijenu loptu prihvaća Menalo, ali njegov udarac od grede se odbija u polje.

Tomečak je u 57. minuti u posljednji trenutak izbio loptu ispred Majera koji bi se u suprotnom našao oči u oči s Nevistićem.

Mreža Rijeke se ponovno trese u 64. minuti kada je Stojanović ubacio u peterac odakle Oršić loptu prosljeđuje iza leđa Nevistića. Ponovno se aktivirao VAR koji je ovaj put potvrdio zgoditak.

Andrijašević je u 73. minuti na šest metara ubačajem pronašao usamljenog Kulenovića, no napadač Rijeke iz dobre pozicije šalje loptu poviš gola.

Mrežu Rijeke je u 76. minuti zatresao i Gavranović nakon asistencije Ademija, ali zbog zaleđa pogodak opravdano nije priznat.

Ristovski u 83. minuti ubačajem s desne strane pronalazi usamljenog Gvardiola, ali on sa šest metara glavom šalje loptu pored suprotne stative.

Gavranović je u šansi i u 86. minuti kada se driblingom oslobodio Capana, ali s desetak metara isksoa nije bio dovoljno precizan i loptu šalje poviš gola.

Nogometaši Rijeke su u 87. zabili i treći autogol, ovaj put je vlastitu mrežu nakon ubačaja Ivanušeca zatresao Vukčević koji je time postavio konačni ishod utakmice.