Dinamo slavljem u Rotterdamu osigurao prolazak skupine Europske lige!

epa08860160 Players of Dinamo Zagreb celebrate their first goal during the UEFA Europa League group K soccer match between Feyenoord Rotterdam and Dinamo Zagreb at the Kuip in Rotterdam, The Netherlands, 03 December 2020.  EPA/PIETER STAN DE JONGE

EPA/PIETER STAN DE JONGE

U utakmici 5. kola skupine K Europske lige Dinamo je na De Kuipu u Rotterdamu svladao Feyenoord rezultatom 0-2 (0-1) i tako osigurao prvo mjesto u skupini i nastavak natjecanja! U drugoj utakmici skupine Wolfsberger je prekrasnim pogotkom hrvatskog napadača Darija Vizingera svladao CSKA u Moskvi i tako izbacio ruski klub iz svih kombinacija u borbi za prolazak.

Svakako vrijedi uvodno istaknuti da je kapetan ‘Plavih’ Arijan Ademi današnjim (77.) europskim nastupom u dresu Dinama postao klupski rekorder, prestigavši Sammira (76).

Veliko slavlje momčadi Zorana Mamića danas su pogocima donijeli Bruno Petković iz kaznenog udarca u petoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela, a konačnih 0-2 postavio je Lovro Majer u 53. minuti.

Dinamo je ovakim raspletom, osim velikog uspjeha, i dalje jedini klub u ovosezonskom izdanju UEFA natjecanja bez primljenog pogotka, te je zadržao mogućnost da u slučaju ne primanja pogotka u posljednjem susretu postane prvi klub koji je grupnu fazu UEFA natjecanja okončao s ‘nulom na drugoj strani konta’.

Nakon dvadeset minuta vrlo oprezne igre, tijekom kojih je bilo nekoliko konkretnijih dolazaka bez završnice s obje strane uz nešto dominantnije izdanje ‘Plavih’, prvi udarac na utakmici uputio je 19-godišnji Turčin Kökçü, čiji je pokušaj iskosa s petnaest metara otišao pristojno pored prve vratnice.

U 36. minuti Dick Advocaat bio je primoran zbog ozljede izvaditi prvog napadača Bryana Linssena, umjesto kojeg je u igru poslao 18-godišnjeg Nizozemca marokanskog porijekla Naoufala Bannisa. Što se same igre tiče i dalje smo gledali prilikama u potpunosti siromašan nogomet uz dojam da Dinamo u potpunosti kontrolira događanja na travnjaku.

Na isteku 45. minute srpskom braniču Spajiću pukla je arkada u zračnom duelu s Petkovićem, te mu je tri minute ukazivana pomoć. U međuvremenu je određena minuta sudačke nadoknade, a u istoj je Dinamo poslije lijepe akcije izborio kazneni udarac.

Odlično su ‘Plavi’ izigrali desnu stranu domaće obrane, u završnici Majer igra u sredinu na osam metara za Ademija, koji prosljeđuje desno do Kastratija, njegov neprecizan udarac odbija Marsman, a u nastavku Kökçü u pokušaju dolaska do lopte udara po nogama upravo Kastratija i engleski sudac Chris Kavanagh odmah pokazuje na bijelu točku.

Siguran izvođač u petoj minuti nadoknade bio je Petković koji je mirno zabio za 0-1 i svoj deveti europski pogodak u 28. UEFA utakmici za Dinamo.

U nastavak smo krenuli s izlaskom ozljeđenog Spajića, umjesto kojeg je Advocaat na travnjak poslao 33-godišnjeg Erica Botteghina. Domaći su, očekivano, krenuli dosta aktivnije i otvorenije u drugi dio, a prvi udarac u nastavku mirno je Bannisu obranio Livaković u 48. minuti.

Dinamo do povećanja rezultatske prednosti stiže u 53. minuti nakon što je Petković fantastično podvalio u prostor za Ademija koji u duelu sa Senesijem i Malaciom uspijeva zadržati loptu i gurnuti je u sredinu za Majera, a veznjak ‘Plavih’ s pet metara istu od Marsmana šalje u mrežu za 0-2. Na asistenciju pomoćnika engleski sudac označio je prvo zaleđe zbog pozicije Ivanušeca, no (kako na utakmicama EL nema VAR-a) poslije kraćih konzultacija dvojac je donio odluku da Ivanušec nije utjecao na igru te Kavanagh pokzauje na centar.

Feyenoord je vrlo blizu pogotka bio u 72. minuti kada je Malacia s lijeve ubacio na drugu stranu napada gdje Berghuis glavom spušta u sredinu na tri metra za Bannisa, koji ne uspijeva zahvatiti loptu i zaprijetiti Livakoviću.

Minutu poslije ‘Plavi’ prijete, Kastrati je kvalitetno ubacio iza leđa protivničke obrane, a u sredini na šest metara, baš kao i mladi mu kolega na suprotnoj strani, na loptu malo kasni Petković i propušta veliku priliku svoje momčadi.

Do kraja susreta Mamićeva momčad u potpunosti je kontrolirala događanja na travnjaku protiv sasvim nemoćnog nizozemskog predstavnika, koji tijekom više od devedeset minuta nijednom nije ozbiljnije namučio Dominika Livakovića.

Dinamo je u sljedećem kolu (sljedeći četvrtak) na Maksimiru domaćin moskovskom CSKA, dok će Feyenoord biti gost kod austrijskog Wolfsbergera te će taj susret odrediti tko će se iz skupine K pridružiti Dinamu u nastavku natjecanja.