Dinamo porazom u Španjolskoj okončao povijesnu europsku sezonu

15.4.2021., Villarreal, Spanjolska -  - Cetvrtina finala UEFA Europske nogometne lige, CF Villarreal - GNK Dinamo Zagreb. Photo: PIXSELL

Pixsell/PIXSELL

U uzvratnom susretu četvrtfinala pedesetog izdanja Europske lige je Villarreal je na El Madrigalu rezultatom 2-1 (2-0) svladao Dinamo i tako s ukupnih 3-1 osigurao nastup u polufinalu natjecanja gdje momčad Unaija Emeryja čeka Arsenal.

Nakon slavlja u Zagrebu pogotkom Gerarda Morena iz kaznenog udarca u 44. minuti, španjolski predstavnik u uzvratu je do slavlja stigao pogocima Paca Alcacera u 36. i Gerarda Morena u 43. minuti. Pogodak utjehe za Dinamo postigao je Mislav Oršić u 74. minuti susreta.

Vrlo dominantno ušao je Villarreal u susret te se u uvodnih deset minuta gotovo u potpunosti cijelo vrijeme igralo u Dinamovoj polovici terena. Naravno, stručni stožer ‘Plavih’ na čelu s Damirom Krznarom svjesno je odlučio svoju igru uvodno primarno fokusirati na kvalitetno branjenje. U tome je Dinamo i uspio jer u ovom periodu osim dva na vrijeme blokirana dalekometna udarca nije bilo spomena vrijednih situacija pred vratima Livakovića.

S odmakom vremena Dinamo je uspio podignuti svoju posljednju liniju, a u 11. minuti vidjeli smo i prvi udarac u okvir na utakmici. Ivanušec je odlično odradio većinu posla i odigrao za Oršića, no njegov dalekometni udarac mirno je obranio Rulli.

Domaćini su u 25. minuti prvi put ozbiljno zaprijetili i odmah bili vrlo blizu pogotka. Nakon kombinacije poslije ubačaja iz kuta lopta je došla do Chukwuezea, 21-godišnji Nigerijac je sa šest metara pucao snažno iz voleja u prvi kut i pogodio vratnicu!

Tri minute poslije ‘Plavi’ kvalitetno izlaze u posljednju trećinu, u završnici Petković s desne strane napada ubacuje na suprotnu vratnicu gdje je prvi na lopti Oršić, no iz teške pozicije iskosa s pet metara pucao je visoko preko okvira vrata.

Momčad Unaija Emeryja do rezultatske prednosti stiže u 36. minuti. Parejo je iz sredine odigrao odlično desno u prostor za Chukwuezea koji pored istrčalog Livakovića uspijeva progurati loptu u sredinu gdje s tri metra nečuvanu mrežu trese Alcacer. Na signalizaciju pomoćnika nizozemski sudac Makkelie odmah je označio zaleđe Nigerijca, no poslije dvominutne VAR provjere suci Kevin Blom i Jochem Kamphuis odlučuli su da je pogodak ipak regularan. Kao dokaz priložena je snimka koja se nije vrtila neposredno poslije pogotka, te zaista ostaje otvoreno pitanje jesu li režiseri zaustavljali krivi trenutak ili su u VAR sobi pogriješili pri određivanju trenutka u kojem je potrebno povući liniju i utvrditi eventualnu nedozovljenu poziciju Chukwuezea.

Već u 43. minuti Villarreal povećava prednost. Kapetan domaćih Albiol povukao je do dvadesetak metara od gola Dinama, odigrao dupli pas desno s Chukwuezeom i iskosa sa sedam metara poslužio Alcacera, njegov udarac s tri metra puca u prvi kut odlično brani Livaković, ali u nastavku je na lopti Moreno koji s pet metara šalje loptu u suprotni kut za 2-0 Villarreala.

U drugom dijelu Dinamo je krenuo visoko postavljen, a već u 49. minuti ‘Plavi’ su imali veliku priliku za smanjenje rezultatskog zaostatka. Majer je nakon loših reakcija Pedraze i Torresa oduzeo loptu i sjurio se u šesnaesterac, no njegov pokušaj dodavanja lijevo za Petkovića u posljednji je trenutak zaustavio istrčali Rulli!

Otvorenija igra Dinama za posljedicu je imala dosta sadržajnije poluvrijeme po pitanju prilika. U 51. Villarreal prijeti prvi put u nastavku, Chukwueze se s desne strane napada uvukao u sredinu i s ruba šesnaesterca gađao suprotni kut, no lopta odlazi pored vratnice. Samo minutu poslije Oršić s lijevog ruba šesnaesterca gađa suprotni kut, lopta je nakon njegovog pokušaja završila malo, malo pored vratnice.

Nakon ovih dviju odličnih situacija Dinama domaćini su se ponovno ‘uozbiljili’ u vidu imperativa imanja lopte u svom posjedu. Po gubitku lopte igrači Villarreala ostajali su visoko postavljeni i nisu dozvoljavali kombiniranje gostima. Upravo poslije takvog scenarija u 60. minuti ‘Žuti’ oduzimaju loptu, u završnici je ponovno Nigerijac koji uspijeva progurati loptu pored Livakovića, no nekoliko metara od gol linije opasnost otklanja koncentrirani Lauritsen.

U 64. i 65. minuti ponovno po jedna odlična situacija na svakoj strani. Prvo su ‘Plavi’ imali priliku nakon što je Gvardiol odlično povukao i uposlio Oršića koji iskosa sa šest metara šalje loptu pored Rullija, ali i pored suprotne vratnice. Uskoro na drugoj strani Pedraza bježi Stojanoviću i igra kvalitetno u sredinu za Morena, koji s jedanaest metara poteže snažno iz prve pod gredu, no fantastičnom reakcijom veliku je obranu upisao reprezentativni vratar Livaković!

Oršić je ‘nišane’ konačno namjestio u 74. minuti. Lijepu akciju odigrali su ‘Plavi’, u završnici Oršić i Petković duplim pasom izbacuju obranu domaćina te Oršić iskosa sa šest metara precizno pogađa suprotni kut za 2-1 i svoj šesti europski pogodak u sezoni, ukupno 18. u 43. europska nastupa!

Minutu poslije pogotka Dinama nezaustavljivi Chukwueze udarcem s petnaest metara puca u bliži kut i pogađa vratnicu! U 81. minuti inspirirani Nigerijac ponovno prijeti iz iste pozicije, ovaj put se lopta od bloka Gvardiola odbija malo u lijevo, no Livaković kvalitetnom obranom odbija loptu u korner.

Petković se požrtvovnošću u 88. minuti izborio za slobodni udarac na sedamnaest metara, odličnu priliku ‘Plavih’ odlučio je pokušati iskoristiti Oršić, no poslao je loptu visoko preko okvira vrata.

Do kraja susreta, tri minute sudačke nadoknade, Dinamo je nastojao nekako stići do pogotka kojim bi završnicu učinio dramatičnijom, no Villarreal je utakmicu priveo kraju i tako osigurao nastup u polufinalu gdje ga čeka Arsenal, koji je večeras rezultatom 0-4 svladao Slaviju Prag i tako s ukupnih 5-1 prošao češkog predstavnika.

Rezultati uzvratnih utakmica četvrtfinala Europske lige:
Roma – Ajax 1:1 (ukupno 3:2)
Slavia Prag – Arsenal 0:4 (ukupno 1:5)
Manchester United – Granada 2:0 (ukupno 4:0)
Villarreal – Dinamo 2:1 (ukupno 3:1)

Parovi polufinala Europske lige:
Manchester United – Roma
Villarreal – Arsenal

Prvi polufinalni susreti na rasporedu su 29. travnja, dok su uzvrati predviđeni za 6. svibnja. Domaćin finala ovosezonskog izdanja Europske lige je poljski Gdanjsk, koji će finaliste ugostiti 26. svibnja.