Dinamo poražen u Budimpešti, Uzuni strijelac za slavlje Ferencvarosa

Champions League - Third Qualifying Round - Ferencvaros v GNK Dinamo Zagreb Soccer Football - Champions League - Third Qualifying Round - Ferencvaros v GNK Dinamo Zagreb - Groupama Arena, Budapest, Hungary - September 16, 2020. Ferencvaros' Myrto Uzuni in action with GNK Dinamo Zagreb's Dominik Livakovic . REUTERS/Bernadett Szabo BERNADETT SZABO

BERNADETT SZABO/REUTERS/PIXSELL

U utakmici trećeg kola kvalifikacija za Ligu prvaka Ferenvaros je u Budimpešti pred praznim tribinama rezulatom 2-1 (1-1) svladao Dinamo i tako osigurao nastup u play-offu natjecanja, dok će Dinamo svoj europski put nastaviti u posljednjem kvalifikacijskom kolu za Europsku ligu.

Domaći su u vodstvo došli već u drugoj minuti kada je Livakovića matirao kapetan Gergo Lovrencsiscs, a Dinamo se u egal vraća u 23. minuti nakon autogola Mytra Uzunija. Konačnih 2-1 i veliko slavlje mađarskog prvaka djelo je upravo donedavnog igrača Lokomotive, koji je u 65. pobjegao čuvarima i s ruba šesnaesterca zatresao mrežu za 2-1.

Mađarski prvak je do rezultatske prednosti stigao već u drugoj minuti. Probili su domaći desnu stranu Dinamove obrane, Norvežanin Nguen s ruba terena ubacuje prema petercu gdje je ispred Oršića prvi na lopti 32-godišnji kapetan Gergo Lovrencsics koji uklizavanjem posprema loptu u mrežu za 1-0 domaćina.

Dinamo je prvi put zaprijetio u sedmoj minuti kada se nakon lijepe akcije po desnoj strani napada u završnici na trinaest metara našao Stojanović, no njegov udarac bio je slabašan i neprecizan te Dibusz nije imao problema pri intervenciji.

Minutu poslije domaći vratar skida i dobar, snažan pokušaj Ademija koji je nakon lijepog propuštanja lopte od strane Petkovića pobjegao po desnoj strani domaće obrane te pucao iskosa s nekih četrnaest metara.

‘Plavi su do izjednačenja stigli u 23. minuti kada je Majer ubacio iz kuta, u skoku na prvoj vratnici najviši je Ademi, a loptu nakon njegovog udarca glavom u vlastitu mrežu nespretnom reakcijom posprema donedavni igrač Lokomotive Mytro Uzuni.

Vrlo dobru priliku Ferencvaros je imao 38. minuti kada se na ubačaj Ćivića Uzuni pored Gvardiola izborio za poziciju te nogom s pet metara proslijedio loptu u okvir, Livaković je koncentriran i na crti upisuje kvalitetnu obranu.

Do kraja poluvremena (dvije minute sudačke nadoknade) nismo vidjeli opasnosti pred vratarima. Generalno, iako statistika prvog dijela tako ne sugerira (po četiri udarca u okvir na svakoj strani) Dinamo je gotovo u potpunosti dominirao događanjima na travnjaku, ali ‘Plavi’ su dosta problema imali na desnoj strani svoje obrane odakle su domaći najviše i prijetili, uglavnom bez konkretnosti u završnicama akcija.

Prvi u nastavku prijete domaći, dosta loša reakcija gostujuće obrane nakon ubačaja iz kuta u 48. minuti za rezultat je imala usamljenog Sigera koji lošim pokušajem glavom nije uspio konkretnije iskoristiti odličnu situaciju.

Dinamo u nastavku prvi put prijeti u 53. minuti kada je Stojanović u solo prodoru probio lijevu stranu gostujuće obrane i udarcem s pet metara u bliži kut natjerao Dibusza na obranu. Minutu poslije odlična situacija za Kastratija poslije Dilaverove duge lopte desno u prostor, izašao je Kosovar sam pred domaćeg vratara, no lopta od bloka odlazi pored suprotne vratnice.

U 62. minuti Mamićeva momčad odigrala je odličnu kontru, Kastrati je dodao lijevo za Oršića, no njegov udarac s dvanaest metara blokiran je i odbijen u korner nakon kojeg Dinamo nije ozbiljno zaprijetio.

Ferencvaros je novu rezultatsku prednost stekao u 65. minuti. Jedna ispucana lopta prema Boliju stvara dosta problema visoko postavljenoj zadnjoj liniji Dinama, te pored Leovca i Gvardiola do lopte dolazi Uzuni koji se s centra terena sjurio prema protivničkim vratima te preciznim prizemnim udarcem s ruba šesnaesterca mirno matirao Livakovića za 2-1.

Nikako nije Dinamo uspijevao konkretnije zaprijetiti protivniku nakon primljenog pogotka, tek u 85. minuti bilježimo Petkovića u odličnoj situaciji na sedam metara, no napadač ‘Plavih’ odlučio se umjesto na udarac na još jedan pokušaj driblinga, lopta mu je pobjegla i završila u rukama sigurnog Dibusza.

U 88. minuti Jakić je iz prekida desno s centra terena poslao neugodnu loptu pod gredu, domaći vratar bio je prisiljen odbiti u korner iz kojeg nije bilo prijetnje za domaćina.

Vrlo blizu izjednačenja Dinamo je bio u drugoj od pet minuta sudačke nadoknade. Gavravnoić je snažno pucao s dvanaest metara, no bio je to neprecizan pokušaj koji je išao ravno u dobro postavljenog Dibusza.

Do kraja susreta Mamićeva momčad nije uspjela kreirati opasnost sigurnoj obrani Ferencvarosa te je tako Dinamo prvi put u povijesti u europskim natjecanjima ispao od mađarskog kluba. Ždrijeb za play-off Europske lige na rasporedu je 18. rujna u Nyonu, a u toj fazi kvalifikacija također se igra jedna utakmica i to prvog listopada.