Dinamo pogotkom Petkovića iz kaznenog udarca svladao Istru na Maksirmiru i pred okršaj s Osijekom u Gradskom vrtu ponovno preuzeo vrh lige

18.04.2021., stadion Maksimir, Zagreb - Hrvatski Telekom Prva liga, 29. kolo, GNK Dinamo - NK Istra 1961. Photo: Marin Tironi/PIXSELL

U posljednjoj utakmici programa 29. kola HT Prve lige Dinamo je rezultatom 1-0 (1-0) svladao Istru 1961 na Maksimiru i tako uz utakmicu manje s dva boda prednosti ponovno preuzeo prvo mjesto lige pred okršaj s Osijekom u sljedećem kolu.

Strijelac pogotka vrijednog tri boda momčadi Damira Krznara bio je Bruno Petković iz kaznenog udarca u 41. minuti.

Prvi udarac u okvir na susretu uputio je Perić poslije ubačaja iz kuta Majera, bio je to slabašan pokušaj s kojim vratar gostiju Lučić nije imao ni najmanjih problema.

Josip Mišić je u 7. minuti zaprijetio udarcem s osamnaest metara, snažno, ali nedovoljno precizno i zahtijevno za sigurnog Lučića. Dvije minute poslije nakon lijepe akcije Petkovića, Majera i Atiemwena lopta dolazi do Stojanovića koji loše zahvaća loptu i propušta iskoristiti dobru poziciju.

‘Plavi’ su potpuno dominirali događanjima na travnjaku, u 16. minuti Oršić je iz slobodnog udarca s osamnaest metara poslao loptu iznad okvira vrata.

‘Zeleno-Žuti’ su prvi put na susretu uspjeli konkretnije doći u posljednju trećinu u 28. minuti kada je u završnici Bande odigrao lijevo u prostor za Ivančića koji je pokušao udarcem iz prve pogoditi suprotni kut, no bio je to loš pokušaj te je lopta otišla daleko od okvira Livakovićevih vrata.

Krznarova momčad do rezultatske prednosti je stigla u 41. minuti iz kaznenog udarca. Bosančić je očajnom reakcijom dodao loptu u prostor Petkoviću koji se sjurio u šesnaesterac, u pokušaju da ‘spasi što se spasit da’ Galilea ruši napadača domaćih te sudac Igor Pajač odmah pokazuje na bijelu točku i dodijeljuje žuti karton Španjolcu. U međuvremenu se izvođenje kaznenog udarca odgodilo zbog ukazivanja pomoći Bosančiću, koji je zbog ozljede i napustio igru (ušao Joao Silva). U 41. minuti svojim osmim ligaškim pogotkom u sezoni (petim iz kaznenog udarca) najstrožu kaznu u 1-0 Dinama pretvorio je Petković.

Do kraja poluvremena Dinamo je i dalje u potpunosti dominirao, no vrijedi istaknuti da su se gosti gotovo cijelo vrijeme branili bez ozbiljnijih problema, te da Lučić zapravo nije ni imao zahtijevnih izazova osim neobranjenog kaznenog udarca.

U drugom dijelu Istra s nešto više posjeda u nogama, ali prvu dobru situaciju kreirali su ‘Plavi’. Na ubačaj Čabraje u 50. minuti u sredini su na šest metara u skoku Petković i Joao Silva, od potonjeg lopta odlazi van igre, no suci greškom pokazuju da je lopta za vratara gostiju.

Minutu poslije na drugoj je strani loptu desno u prostor dobio Hara koji uspijeva pobjeći čuvarima, no njegov udarac iskosa u suprotni kut bio je slabašan te je Livaković upisao prvu obranu na utakmici.

U 58. minuti Dinamo ponovno ima dobru situaciju poslije kombinacije na lijevoj strani napada, Čabraja je ubacio, u sredini je na lopti prvi Oršić koji glavom prosljeđuje u suprotni kut, no u posljednji trenutak ‘ukazao’ se Tomašević i odličnom intervencijom otklonio opasnost u korner.

Iako se igralo aktivno s obje strane, uz kontrolu posjeda od strane Dinama, ali i sve hrabrije i konkretnije pokušaje izlazaka Istre, dugi period pred vratarima nismo vidjeli apsolutno nikakva posla vrijedna uzbuđenja.

U 80. minuti gosti su imali veliku priliku za izjednačenje! Na ubačaj Ivančića s desnog ruba šesnaesterca tri su igrača Istre uz lijevi rub peterca, Vuk uspijeva glavom u padu uputiti udarac, ali Livaković je zaustavio loptu na samoj crti!

U 84. minuti Burton je neoprezno startao na Blagojevića te ga kopačkom zahvatio po listu lijeve noge. Pajač igraču Dinama pokazuje žuti karton, a uskoro na sugestiju VAR kolega Gorana Gabrila i Gorana Perice zbog eventualnog izravnog crvenog kartona odlazi pogledati situaciju na monitor, te u konačnici 21-godišnjem veznjaku poništava žuti i dodjeljuje crveni karton. Cijelu situaciju u nevjerici je gledao i komentirao Ivan Blažičko, koji je i nakon nekoliko usporenih snimki ostao pri svom stajalištu da start Burtona nije bio ni za prekršaj.

Do kraja, pet minuta sudačke nadoknade, Dinamo je uz dosta nervoze ipak sačuvao stečenu prednost i tako stigao do 21 ligaške pobjede u sezoni.

U sljedećem kolu, koje se igra u utorak i srijedu, čeka nas veliki derbi u kojem će Osijek u Gradskom vrtu dočekati Dinamo. Istra u sljedećem kolu na svojoj Aldo Drosini dočekuje Rijeku, preko koje su ranije ovog tjedna 3-2 slavljem izborili svoje drugo finale Hrvatskog nogometnog kupa.